SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RMN: Michał Adamczyk nowym prezesem Telewizji Polskiej

We wtorek Rada Mediów Narodowych powołała Michała Adamczyka na prezesa Telewizji Polskiej, po tym jak zrezygnował Mateusz Matyszkowicz. Według ministra kultury szefem TVP jest Tomasz Sygut, od środy zarządzający spółką.

Michał Adamczyk w studiu "Wiadomości", fot. TVPMichał Adamczyk w studiu

- Rada Mediów Narodowych powołała Michała Adamczyka na prezesa TVP. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie ładu korporacyjnego i zatrzymanie działań na szkodę spółki. Mamy nadzieję, że minister kultury zaprzestanie łamania prawa - napisała na platformie X Joanna Lichocka, posłanka PiS i członkini RMN.

W Radzie Mediów Narodowych większość ma trojka polityków PiS: Krzysztof Czabański (jest przewodniczącym), Joanna Lichocka i Piotr Babinetz. Natomiast opozycję z poprzedniej kadencji Sejmu reprezentują Marek Rutka i Robert Kwiatkowski.

- 24 grudnia br. na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. nr 148/X/2023 zostałem delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP  - przekazał Maciej Łopiński w komunikacie wydanym w poniedziałek. - Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji - dodał.

Łopiński zaznaczył, że "Telewizja Polska i jej dziennikarze w ciągu ostatnich tygodni byli przedmiotami licznych ataków", a "20 grudnia br. doszło do próby nielegalnego przejęcia władzy w Spółce" i "odebrano widzom ich telewizję".

Minister kultury: prezesem TVP jest Tomasz Sygut

Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Oświadczył, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący.

Czytaj też: Nowy prezes TVP zapowiada powrót programów i stacji. Będzie raport otwarcia

W miniony wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.

Nowa rada nadzorcza TVP na prezesa mianowała Tomasza Sygut, który szybko przeprowadził kilka zmian w dyrekcji spólki. Zmieniono całe kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Stanowiska stracili dyrektor Michał Adamczyk oraz wicedyrektorzy Samuel Pereira i Marcin Tulicki, wszyscy nie uznają nowych władz TVP.

Nowym szefem TAI został Grzegorz Sajór, a jego zastępcami Paweł Moskalewicz (będzie zarządzał nową stacją informacyjną) i Jan Ciszecki. - Chciałbym jednocześnie podkreślić, że w wielu jednostkach na swoich stanowiskach pozostały osoby powołane wcześniej, co jest najlepszym dowodem na to, że nie będzie żadnej odpowiedzialności zbiorowej. Przeciwnie, każdy pracownik i współpracownik z merytorycznymi kwalifikacjami jest dla TVP na wagę złota - zapewnił Tomasz Sygut w liście do pracowników spółki pod koniec zeszłego tygodnia.

W komunikacie w piatek Sygut zapowiedział, że w najbliższych dniach wznowiona zostanie emisja „Teleexpresu” i „Panoramy”. W pierwszym programie gospodarzem znów ma być Maciej Orłoś, a szefową Danuta Dobrzyńska, natomiast redakcją „Panoramy” będzie zarządzał Jarosław Kulczycki. Natomiast nowym dyrektorem TVP Sport będzie Jakub Kwiatkowski, przez ostatnie 11 lat rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Mimo zdymisjonowania ich przez nowego prezesa TVP Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki, wraz z grupą pracowników, pozostają od środy w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Prawie non stop są też tam obecni politycy PiS, w ramach prowadzonej rotacyjne interwencji poselskiej, oraz dziennikarze mediów prawicowych. Wspólnie spędzili m.in. wieczór wigilijny.

Michał Adamczyk w TVP przez ponad 20 lat

Michał Adamczyk z TVP jest związany od 2001 roku, Przez kilka lat był reporterem i gospodarzem krótszych wydań „Wiadomości”, a do jesieni 2004 roku - także głównego wydania. Przez rok prowadził program reporterski „Na celowniku” w TVP1, przez kilka miesięcy „Teleexpress”, a w latach 2006-2009 był korespondentem TVP w Brukseli. Potem był m.in. gospodarzem serwisów informacyjnych i programu „Godzina po godzinie” w TVP Info, znów prowadził krótsze „Wiadomości” oraz współprowadził „Kawę czy herbatę”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od stycznia 2016 roku był jednym z gospodarzy głównego wydania „Wiadomości” i cotygodniowego magazynu „Strefa starcia”. Zniknął z obu na początku września br., po tym jak Onet opisał, że dwie dekady temu został oskarżony o pobicie kochanki. Postawiono mu zarzuty naruszenia nietykalności osobistej kobiety, stosowania gróźb pozbawienia życia, znieważenia słowami wulgarnymi oraz wielokrotnego grożenia popełnieniem przestępstw na szkodę ofiary lub jej rodziny. Sąd warunkowo umorzył sprawę. Adamczyk pozwał w tej sprawie wydawcę Onetu i byłą dziennikarkę TVP Info Karolinę Pajączkowską - ci twierdzą, że żadnych pozwów nie otrzymali oraz skierował prywatny akt oskarżenia o zniesławienie wobec autora tekstu Mateusza Baczyńskiego.

Gospodarzem głównego wydania „Wiadomości” został w styczniu 2016 roku, na początku prezesury Jacka Kurskiego w TVP. Pod koniec kwietnia br. został powołany na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zastąpił w tej funkcji Jarosława Olechowskiego.

Dołącz do dyskusji: RMN: Michał Adamczyk nowym prezesem Telewizji Polskiej

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kto na przesa tvp start.?
Ten walczy o pieniadze a tamtem o wladze. A jeszcze wczoraj ten 3 byl prezesem tvp od prezesa naczelnika. To cyrk czy dom dla wariatów?
odpowiedź
User
:)
Jakie małpy taki cyrk:)
odpowiedź
User
L.
Jednak ten Czabanski to ma oko do powoływania psychopatów na stołki w mediach. Była lady botoks w PR jest przem ocowy i mob bingujący Adamczyk
odpowiedź