SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

28,2 m kw. mieszkania na osobę w Polsce. Średnią europejską dogonimy w 2047 r.

W Polsce na osobę przypada tylko 28,2 m kw. mieszkania, podczas gdy średnia europejska to blisko 40 m kw. Przy obecnym tempie nadrabiania zaległości dotarcie do tej średniej zajmie nam ponad 28 lat - wynika z szacunków HRE Investments.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Jak wynika z najnowszych danych GUS, przez 10 ostatnich lat przeciętna powierzchnia mieszkania przypadająca na obywatela wzrosła w Polsce o 4 m kw., do 28,2 m kw.

Sytuacja mieszkaniowa Polaków poprawia się, choć wciąż daleko nam do warunków europejskich. Przeciętna powierzchnia mieszkalna w 28 krajach została oszacowana na 39,6 m kw. na osobę.

Gdyby przyjąć powyższy wynik za aktualny europejski standard mieszkaniowy, to w Polsce do nadrobienia wciąż jest w tym względzie bardzo dużo. Zakładając, że przez najbliższe lata w Europie warunki mieszkaniowe pozostają stałe (firmy budowlane i deweloperzy przestają działać), a sytuacja mieszkaniowa w Polsce poprawiałaby się w tempie identycznym jak w latach 2008-18, to dotarcie do europejskiej średniej zajęłoby nam ponad 28 lat. Sztuka ta udałaby się więc w trakcie 2047 r.

Na 28 przebadanych krajów gorsza niż w Polsce sytuacja pod względem powierzchni przypadającej na mieszkańca notowana jest tylko w trzech krajach: Bułgarii, Litwie i Rumunii. W dwóch pierwszych wynik jest niewiele niższy od naszego. Znacznie gorzej jest natomiast w Rumunii, gdzie na mieszkańca przypada tylko 17 m kw. mieszkania.

Tymczasem Na drugim biegunie znaleźć można kraje, gdzie na mieszkańca przypada nawet ponad dwa razy większa powierzchnia niż w Polsce. Niekwestionowanym liderem w zestawieniu jest Dania z wynikiem przekraczającym 60 m kw. na osobę. Duże mieszkania mają też Luksemburczycy, Szwedzi, Cypryjczycy i Niemcy. W gronie krajów o statystycznie dobrych warunkach mieszkaniowych brylują kraje zamożne, o małej gęstości zaludnienia (Szwecja), czy takie gdzie jest sporo nieruchomości wakacyjnych (Cypr, Dania, Austria).

Dołącz do dyskusji: 28,2 m kw. mieszkania na osobę w Polsce. Średnią europejską dogonimy w 2047 r.

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
werka
Wiadomo niestety że kolorowo to u nas pod kątem mieszkaniowym to nie jest. Żeby kupic mieszkanie to trzeba wziąć kredyt. Tak to działa. Bo też i za nową inwestycję od dewelopera trzeba odpowiednio zapłacić. Czekam na odbiór kluczy do swojego mieszkania z inwestycji Lps invest Rembertów Przy Lesie. Mieszkanko w sam raz dla mnie 55m blisko przychodnia, merkety, spokoj, cisza i las. Blisko do centrum Warszawy, ale też z dala to tego hałaśliwego życia w biegu
odpowiedź
User
aga
Na szczęście jest dużo lepiej niż jeszcze kilka lat temu, teraz coraz więcej osób decyduje się na kredyt i mieszkanie np na osiedlu nowa grochowska niż gnieżdżenie się na kupie z rodzicami
odpowiedź
User
haha
dwa komentarze pod tekstem i każdy nieudolnie reklamujący nowe osiedle :D
odpowiedź