SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grzegorz Kajdanowicz, Katarzyna Stoparczyk i Grzegorz Markowski z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Tytuł Mistrza Mowy Polskiej otrzymali w br. dziennikarz „Faktów” TVN i prowadzący „Szkło kontaktowe Grzegorz Markowski, natomiast tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi przyznano Katarzynie Stoparczyk z radiowej Trójki.

Od lewej: Grzegorz Markowski, Grzegorz Kajdanowicz, Halina Frąckowiak, Katarzyna Stoparczyk i Mikołaj Pietraszak- DmowskiArticle

Oprócz Grzegorza Kajdanowicza i Grzegorza Markowskiego tytuł Mistrza Mowy Polskiej otrzymali piosenkarka Halina Frąckowiak i Mikołaj Pietraszak- Dmowski, członek zarządu Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Nominowanych do tytułu było jeszcze siedem osób: dziennikarz Polskiego Radia Marek Brzeziński, aktor i lektor Andrzej Ferenc, dziennikarz i autor tekstów piosenek Marek Gaszyński, propagator gwary poznańskiej Jacek Hałasik (związany z Radiem Merkury), dyrygent Marcin Sompoliński, dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk oraz dziennikarz, satyryk i aktor Grzegorz Wasowski.

Rada Programu Mistrz Mowy Polskiej wybrała tych 11 kandydatów spośród ponad 80 zgłoszonych osób. Ogłoszono to w czerwcu br. (materiały wideo przy tekście pochodzą z tamtej uroczystości).

 

W poniedziałek wieczorem podczas gali w poznańskim Centrum Kultury Zamek jury w składzie prof.prof.: Jolanta Tambor, Halina Zgółkowa, Bolesław Faron, Adam Bednarek, Marian Kisiel, Jan Mazur przysłuchiwało się popisom oratorskim obecnych nominowanych. Następnie wyłoniło laureatów.

Ponadto publiczność w głosowaniu wybrała Katarzynę Stoparczyk jako laureatkę tytułu Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi. Stoparczyk przygotowuje i prowadzi w Trójce audycje dla dzieci „Zagadkowa niedziela” oraz „Myślidziecka 3/5/7”.

 

Z kolei jury przyznało też dwie inne nagrody. Wawrzyn Mowy Polskiej do aktora Franciszka Pieczki, a tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej - do Poradni Językowej PWN (nominowani byli też Audioteka, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, redakcja kultury i edukacji radiowej Jedynki oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie).

W tym roku odbyła się osiemnasta edycja Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej.

Dołącz do dyskusji: Grzegorz Kajdanowicz, Katarzyna Stoparczyk i Grzegorz Markowski z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
Serdeczne gratulacje, zwłaszcza dla pana Kajdanowicza, którego bardzo cenię.
odpowiedź
User
Michał
Szanowny Panie Redaktorze,
myślę, że nagroda, którą Pan otrzymał, ze wszech miar się Panu należy. Dotychczasowe moje uwagi, odnośnie prowadzenia programów, wywiadów przez Pana koleżanki i kolegów, najwyraźniej nie docierają na kontakt........@tvn24.pl.
1. nie wiem skąd taka moda na stosowanie wyrazu ....... WŁAŚNIE na końcu zdania (!). To przecież potwierdzenie potwierdzenia.
2. tylko nieliczni Pańscy koledzy, reporterzy, rozpoczynając sprawozdanie, mówią Dzień Dobry, a powinni.
3. szczytem wszystkiego jest wymowa np. wyrazu "praktyki" z akcentem na "ty". Zanim rozpoczną pracę w telewizji należałoby dać im tekst do przeczytania i ewentualnie skierować na kurs poprawnej polszczyzny.
Jest wiele innych uwag, ale nie sposób je wszystkie wyliczyć. Szczytem wszystkiego jest prowadzenie programów sportowych przez Pana Drzyzgę w Polsacie, gdzie akcent nie ma żadnego znaczenia, ale to już Pana nie dotyczy.
Jeszcze raz gratuluję nagrody i w pełni podzielam opinię komisji.
Michał Tyczyński
odpowiedź