SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mTożsamość we wszystkich pociągach w Polsce

Od grudnia br. mTożsamość jest honorowana w każdym pociągu w Polsce - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Za pomocą aplikacji mObywatel zainstalowanej w urządzeniu mobilnym można potwierdzić swoją tożsamość np. w trakcie kontroli biletu kupionego przez internet.

Article

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego poinformował, że zwrócił się do przewoźników kolejowych z prośbą o rozszerzenie listy dokumentów umożliwiających potwierdzenie danych osobowych. Zaapelował by w trakcie kontroli biletów imiennych (np. internetowych czy okresowych) pasażer mógł korzystać z usługi mTożsamość, dostępnej w aplikacji mObywatel, której dostawcą jest Ministerstwo Cyfryzacji.

"Przewoźnicy pozytywnie odpowiedzieli na apel Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i wprowadzili ułatwienia dla podróżnych" - czytamy w komunikacie UTK. To oznacza, że mTożsamość jest obecnie honorowana u wszystkich przewoźników kolejowych, w każdym pociągu w Polsce.

Przypomnijmy, że od lipca br. aplikację mObywatel honoruje PKP Intercity.

Aplikacja mobilna mObywatel obejmuje sześć usług: mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd, eRecepta, Polak za granicą oraz mTożsamość. Ostatnia z tych usług pozwala na odzwierciedlenie na ekranie urządzeń mobilnych danych osobowych użytkownika, pobieranych bezpośrednio z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych. Aby aktywować taką możliwość trzeba mieć profil zaufany.

W pociągach usługa mTożsamość jest honorowana wyłącznie podczas kontroli biletów. Natomiast w przypadku potrzeby weryfikacji tożsamości pasażera w związku z wystawianiem wezwania do zapłaty, kontrolerzy mają prawo żądać okazania dokumentu tożsamości w tradycyjnej, papierowej formie.

UTK podkreśla też, że nie wszystkie dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulg mają swoje elektroniczne odpowiedniki. Dlatego, w takich przypadkach, także konieczne jest okazanie dokumentów uprawniających do ulgowego przejazdu w tradycyjnej, papierowej formie.

Oprócz tradycyjnej wzrokowej formy weryfikacji e-dokumentu, mTożsamość może być również potwierdzona za pośrednictwem darmowej aplikacji udostępnianej przez Ministerstwo Cyfryzacji (mWeryfikator). Takie oprogramowanie mogą mieć np. na telefonach służbowych pracownicy drużyn konduktorskich.

Dołącz do dyskusji: mTożsamość we wszystkich pociągach w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czy ktoś może mi wytłumaczyć...
...czemu w ogóle te bilety są imienne, skoro w kasie na dworcu każdy je może kupić sobie anonimowo? Jaki jest tego cel?! Serio pytam, bo całkowicie tego nie rozumiem.
odpowiedź
User
zdrowa harmonia
"Aplikacja mobilna mObywatel obejmuje sześć usług: mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka, mPojazd, eRecepta, Polak za granicą oraz mTożsamość." - Nic z tego nie mam i mieć nie potrzebuję, jestem wolnym człowiekiem i żaden smartfon nie odbierze mi smaku życia, cenię mój czas, zdrowie oraz prywatność, te kwestie są dla mnie bezcenne. A poza tym uważam, że już czas najwyższy aby w końcu powróciły budki telefoniczne - żeby nie wiem jak dobrej jakości był telefon komórkowy/smartfon to i tak ciągłe sms-owanie czy czatowanie w social mediach nie zastąpi realnych rozmów - w sytuacji kiedy nie możemy się z kimś spotkać osobiście to świetnym rozwiązaniem byłoby udać się na miasto i jak najdzie potrzeba rozmowy ze znajomym to wówczas podejść do automatu wpłacić drobne lub kartą abonamentową(magnetyczną) zapłacić i chwilę porozmawiać wedle stawek określonych przez operatorów. Każde miasto powinno ustanowić Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne,(MPT), które to by zrzeszało operatorów telefonii komórkowej. Zadaniem tego przedsiębiorstwa byłoby dostarczanie budek telefonicznych, rozwój sieci telekomunikacyjnej(przewodowej) na terenie miast, ochrona przed ewentualnym wandalizmem budek telefonicznych( wybijanie szybek czy malowanie sprejem przez chuliganów), operatorzy telefonii komórkowej w rozsądny sposób dzieliliby się zyskami z miejskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym. Budki telefoniczne na sto procent znokautowałyby smartfony z przestrzeni publicznej - byłaby to skuteczna zagrywka przeciwko fonoholizmowi. Wówczas także wi-fi straciłoby na znaczeniu - internet zostałby tylko przewodowy w domach i miejscach pracy na kablach w komputerach. A poza tym gotówką płaćmy ponad transakcjami bezgotówkowymi, biometrie całkowicie olać, bo to najpierw będą skany palca, oka, twarzy, dłoni czy głosu a potem będą czipować - więc definitywnie nie. Sieci 5G i internetu rzeczy definitywnie nie realizować, szkoda zdrowia i prywatności na takie coś co całkowicie jest niekonstytucyjne. Social media typu Facebook, Instagram zmarginalizować albo nawet najlepiej nie posiadać kont - do łask zatem niech powrócą aparaty, by nimi zdjęcia robić i ewentualnie w albumie umieszczać dla siebie, rodziny czy przyjaciół, a filmiki robić kamerami, by ewentualnie na CD sobie zrzucić.
odpowiedź