SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzeum Auschwitz przygotowało podcasty o historii niemieckiego obozu

Muzeum Auschwitz przygotowało cykl podcastów historycznych, w których przybliża historię niemieckiego obozu w różnych aspektach. Pierwsze trzy są już dostępne na stronie instytucji oraz w kilku serwisach streamingowych – poinformowało muzeum.

Article

„Historia obozu Auschwitz jest niezwykle złożona. Łączył on dwie funkcje: obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Nazistowskie Niemcy prześladowały w nim różne grupy ludzi, a kompleks obozowy nieustannie rozbudowywał się i przekształcał. W cyklu +O Auschwitz+ będziemy mówili nie tylko o szczegółach historii obozu, ale też o różnych obliczach współczesnej pamięci o tym szczególnym miejscu” – powiedziała cytowana w komunikacie muzeum Agnieszka Juskowiak-Sawicka, koordynator projektu podcastów i szefowa e-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Muzeum podało, że pierwszy podcast poświęcony jest początkom istnienia niemieckiego obozu. „O szczegółach procesu decyzyjnego, który doprowadził do utworzenia obozu, a także o tym, kim byli jego pierwsi więźniowie, opowiada dr Piotr Setkiewicz, kierownik centrum badań Muzeum Auschwitz” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Tematem drugiej rozmowy jest medycyna w obozie Auschwitz, o której opowiada historyk z muzeum Teresa Wontor-Cichy. „Lekarze SS zaangażowani byli głównie w przeprowadzane w obozie akcje eksterminacyjne, przeprowadzali selekcje wśród przywożonych do KL Auschwitz na zagładę Żydów, a także wśród chorych więźniów przebywających w obozowych szpitalach, byli obecni przy egzekucjach, a także podpisywali tysiące aktów zgonu więźniów z podanymi fikcyjnymi przyczynami śmierci. Niektórzy przeprowadzali też zbrodnicze eksperymenty” – zaznaczył Sawicki.

Trzeci podcast poświęcony jest współczesnej literaturze, która podejmuje temat historii Auschwitz. „Autorzy wielu publikowanych obecnie książek umieszczają akcję w realiach obozowych – z bardzo różnym skutkiem. O tym, czy warto sięgać po te książki oraz jak odróżnić literaturę wartościową od mniej wartościowej opowiada Wanda Witek-Malicka” – powiedział Paweł Sawicki.

Agnieszka Juskowiak-Sawicka poinformowała, że kolejne odcinki będą ukazywały się cyklicznie. Będą to nie tylko rozmowy dotyczące historii obozu, w których ekspertami będą pracownicy centrum badań Muzeum, ale też audycje poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze współczesnym kształtem pamięci o Auschwitz.

Pierwsze odcinki są dostępne na stronie internetowej www.auschwitz.org/podcasty. Przygotowane zostały w językach polskim i angielskim. Podcasty są dostępne na kilku serwisach streamingowych, takich jak Spotify, Google Podcast i Breaker.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 502 tys. osób, co miało związek z epidemią COVID-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Muzeum Auschwitz przygotowało podcasty o historii niemieckiego obozu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl