SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozgłośnia z Jeleniej Góry dostępna w Gliwicach i Bielsku-Białej dzięki DAB+

Muzyczne Radio z Jeleniej Góry po raz kolejny rozszerzyło zasięg dzięki eksperymentalnym emisjom w DAB+. Stacja trafiła do testowego multipleksu dostępnego w Gliwicach i Bielsku-Białej.

fot. Shutterstock.comArticle

Rozgłośnia jest dostępna z multipleksu eksperymentalnego nadawanego na kanale 5B z Góry Szyndzielnia i Gliwic. W skład tego multipleksu wchodzą też: Radio Bielsko, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta, Express FM, Radio Imperium i katolickie stacje Radio Profeto oraz Radio Maryja. Wcześniej Muzyczne Radio trafiło do eksperymentalnych multipleksów w Opolu i Nowym Sączu.

Muzyczne Radio z przedłużoną koncesją

Pod koniec czerwca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję nadawcy. Rozstrzygnięto wówczas wniosek dotyczący koncesji dla spółki Muzyczne Radio z siedzibą w Jeleniej Górze. Dotychczasowa koncesja obejmująca stacje nadawcze: Bogatynia, Góra Świeradowiec, Jelenia Góra, Komarno Góra Baraniec, Wałbrzych Góra Chełmiec (90,9 FM), Wałbrzych Góra Chełmiec (106,7 FM) będzie obowiązywać przez 10 lat.

Duży zasięg techniczny Muzycznego Radia

Muzyczne Radio powstało w 1993 roku. Do najbardziej rozpoznawalnych audycji stacji należą Hit Planeta oraz lista Dance Mix Chart, która składa się z klubowych nowości oraz klasyków muzyki trance. Rozgłośnia może pochwalić się bardzo dużym zasięgiem technicznym. Można jej słuchać w bardzo dobrej jakości na terenie Dolnego Śląska, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, zachodnich krańcach Opolszczyzny i części terytorium Czech i Niemiec.

Więcej nadajników DAB+

Od października rozgłośnie Polskiego Radia w cyfrowym standardzie DAB+ będą docierać do 80,1 proc. ludności Polski. Zasięg powierzchniowy przekroczy z kolei 61 proc. Stanie się to możliwe dzięki uruchomieniu dodatkowych nadajników. W tym roku rozbudowa sieci DAB+ dotyczy województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+

KRRiT chce w najbliższych miesiącach przeprowadzić konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. - Przygotowujemy się do ostatecznej decyzji co do rozdysponowania pozostałych jeszcze w zasobach częstotliwości cyfrowych, czyli drugiego i trzeciego multipleksu. Nie obserwujemy większego zainteresowania pasmami dotychczasowych nadawców. W innych krajach, takie grupy jak RMF z DAB+ bardzo intensywnie korzystają. Jeżeli nie będzie zainteresowania, to ogłosimy na te częstotliwości otwarte konkursy i chętni będą mogli po nie sięgnąć i je wykorzystywać - mówił latem szef KRRiT Witold Kołodziejski. Nadawcy komercyjni, tacy jak Grupa RMF, Radio Zet są sceptyczni. Uważają, że cyfryzacja radia powinna opierać się na internecie. Krytykują DAB+ m.in. za słabszy zasięg.

Wkrótce lokalne multipleksy

Niedługo powinny też ruszyć regularne emisje w wybranych lokalizacjach. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował pod koniec lipca, że operatorem pięciu lokalnych multipleksów DAB+ będzie firma DABCOM, a dwa pozostałe, których dotyczył ogłoszony w kwietniu konkurs przypadną spółce PSN Infrastruktura. DABCOM będzie operatorem MUXRL w Poznaniu (kanał 5C), Tarnowie (9C), Warszawie (10B), Katowicach (12C) i Częstochowie (12 D). PFN Infrastruktura wygrała z kolei konkurs w Toruniu (6C) i Rzeszowie (9B).

W Częstochowie nadawać mają: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Express FM, Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto, Twoja Polska Stacja. W Katowicach przewidziano emisję: Radia Bezpieczna Podróż, Disco Radia, Mega Radia, Radia Express FM, Radia Imperium, Radia MUZO.FM, Radia Nuta, Radia Open FM i Radia Profeto. W Poznaniu będą to: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio MUZO.FM,  Radio Nuta, Radio Open FM, Radio Profeto i Wasze Radio FM. W Rzeszowie w skład multipleksu lokalnego wejdą: Bezpieczna Podróż, Radio Leliwa, Radio MUZO.FM, Radio Open FM i Radio Profeto. W Tarnowie to: Bezpieczna Podróż, Radio Open FM, Radio Profeto i Trendy Radio. W Toruniu mają nadawać: Bezpieczna Podróż, Radio MUZO.FM, Radio Open FM, Radio Profeto i Radio Toruń. W Warszawie będą dostępne: Bezpieczna Podróż, Disco Radio, Mega Radio, Radio Kolor, Radio MUZO.FM, Radio Nuta, Open FM i Radio Profeto.

Dołącz do dyskusji: Rozgłośnia z Jeleniej Góry dostępna w Gliwicach i Bielsku-Białej dzięki DAB+

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tede
No i super, proszę o więcej stacji.
odpowiedź
User
Słuchacz
Świetna wiadomość :)
Najlepsza stacja w kraju powiększa swój zasięg, bardzo dobrze :D
odpowiedź