SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich już po raz 20.

W tym roku po raz dwudziesty Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) przyzna nagrody dla dziennikarzy za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć dziennikarze bez względu na przynależność organizacyjną, a także dziennikarze niezrzeszeni.

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich już po raz 20.

Konkurs obejmuje publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane od 1 lipca 2011 r. do 30 czerwca 2012 r. W danej kategorii do konkursu można zgłosić nie więcej niż trzy publikacje tego samego autora, a każda z nich może być zgłoszona tylko do jednej kategorii. Termin nadsyłania prac mija 30 września br.

Rywalizacja odbywa się w tym roku w dziesięciu kategoriach. Główna Nagroda Wolności Słowa, w wysokości 20 tys. zł, zostanie przyznana przez SDP za publikacje w obronie demokracji i praworządności, publikacji demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka.

Stowarzyszenie jest również fundatorem drugiej nagrody - Nagrody Watergate (15 tys. zł), przyznawanej za najlepszą pracę z zakresu dziennikarstwa śledczego.

Przyznane zostaną także nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego (za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie), im. Macieja Łukasiewicza (za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury), im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (za dziennikarstwo ekonomiczne), im. Stefana Żeromskiego (za publikacje o tematyce społecznej), im. Jerzego Zieleńskiego (za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach) oraz im. Józefa Ślisza (za publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa).

Z kolei nagrodą promującą prasę lokalną za podejmowanie istotnych tematów dotyczących życia społecznego i rozwoju wspólnot lokalnych będzie nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego, stanowiąca integralną część nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”. O nagrodę mogą się ubiegać redakcje niezależnych gazet i czasopism, tzn. niezwiązanych z koncernami medialnymi i władzami samorządowymi, wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców. Nagroda przyznana będzie przez jury konkursu nagrody SDP w porozumieniu z Kapitułą Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”.

W ramach konkursu prowadzona jest też nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego - nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

Poszczególne nagrody, oprócz fundowanych przez ZG SDP, mają wartość po 10 tys. zł, zaś nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego - 15 tys. zł. W każdej kategorii przewiduje się również ogłoszenie honorowych wyróżnień.

Główne kryteria oceny prac to oryginalność i nowatorstwo, śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalna przekazu i jego komunikatywność, walory dydaktyczne i estetyczne, rzetelność, zwłaszcza przy oddzielaniu informacji od opinii i komentarzy, podkreślanie co jest własną oceną, a co cytatem, wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikacja podanych treści, zachowanie proporcji i kontekstu sprawy. Nagradzane mają być przede wszystkim prace autorskie - indywidualne lub zespołowe, ale nagrody lub wyróżnienia mogą też zostać przyznane redakcji.

Zgłoszone do konkursu materiały ocenia dwustopniowe jury – jako pierwsze pracuje jury selekcyjne, którego każdy z czterech ekspertów zapoznaje się ze wszystkimi nadesłanymi na konkurs pracami i rekomenduje najlepsze do wyróżnienia. Laureatów wybiera jury główne konkursu, kierując się wskazaniami selekcjonerów. Ma ono także możliwość nagrodzenia prac nie zgłoszonych do konkursu.

Szczegółowe informacje o konkursie i warunkach uczestnictwa zawiera regulamin konkursu dostępny na tej stronie. Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród odbędzie się w grudniu br. Nagrody SDP przyznawane są od 1992 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich już po raz 20.

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PiSZ na
Stowarzyszenie Dziennikarzy PiS. Oczywiście, niezależnych...
8 8
odpowiedź
User
Kapituła Motylej Nogi
... od siebie...
8 8
odpowiedź
User
hahaha
Niech zgadnę - wygrają Ziemkiewicz, Karnowscy, Janke, Wildstein, Zaremba, Gmyz i Sakiewicz?
8 8
odpowiedź
User
do Kapituła MN
... w kategorii: MANIPULACJA & CENZURA.
8 8
odpowiedź
User
Zgłaszam kandydaturę Karnowskiego w kategorii
Jak z bratem i redakcją wpisać 95% komentarzy pod własnymi wypocinami i udawać, że to forum dyskusyjne.
8 8
odpowiedź