SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W lipcu część kanałów naziemnych może nadal nadawać w DVB-T

Do końca czerwca kanały naziemnej telewizji cyfrowej na większości multipleksów będą nadawane tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. W przypadku MUX-8 i niektórych MUX lokalnych zmiana standardu naziemnej telewizji potrwa prawdopodobnie dłużej. Nadawane na tych multipleksach stacje będą nielicznymi dostępnymi w standardowej rozdzielczości (SD).

Article

Już za dwa miesiące rozpocznie się proces wyłączenia emisji w starym standardzie DVB-T. Najpierw zmiana obejmie mieszkańców województwa lubuskiego i dolnośląskiego, a w kolejnych etapach pozostałe regiony Polski. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizor lub tuner, aby dalej korzystać z naziemnej telewizji. Rząd nie dofinansuje telewizorów, ale  zakup tunerów już tak. W przypadku większości multipleksów proces zakończy się przed 1 lipca. Tak będzie w przypadku MUX-1 (TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6), MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport).

Swoich planów odnośnie MUX-4 (kanały kodowane i Wydarzenia 24) nie chce zdradzić od kilku miesięcy Polsat Box. Jeśli dojdzie do zmiany standardu na tym multipleksie, to platforma będzie musiała wymienić dekodery abonentom korzystającym z pakietu TV Mobilna (Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Cafe, Polsat Play, Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Tele 5, Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra i Nickelodeon). W starszym standardzie DVB-T dłużej mogą być też nadawane kanały z MUX-8 (Metro, Nowa TV, TVP Kobieta, TVP Kultura, Wp TV i Zoom TV) i niektórych MUX-ów lokalnych.

Nie wszyscy muszą przejść na DVB-T2/HEVC

Dlaczego kanały z MUX-8 będą mogły dalej nadawać w DVB-T? - Zmiana kanałów i standardu NTC wynika z konieczności przeznaczenia części zakresu częstotliwości 470-790 MHz, tj. 694-790 MHz, na usługi szerokopasmowego dostępu do sieci. Dlatego, zmiana technologii nie dotyczy MUX8, który obejmuje zasoby częstotliwości z całkiem innego zakresu, tj. 174-230 MHz. Decyzja w sprawie ewentualnej zmiany standardu leży po stronie operatora multipleksu (rezerwacja) jak i nadawców na MUX8 (w kontekście koncesji) - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spośród lokalnych multipleksów obowiązek przejścia na DVB-T2/HEVC ma tylko spółka MWE Teleport Michała Winnickiego. W zeszłym roku reaktywowała MUX obejmujący zasięgiem m.in. Jelenią Górę.- Prezes UKE w rezerwacjach dla operatorów multipleksów lokalnych w jednym przypadku (MUX-L Lubań/Jelenia Góra /Bolesławiec /Chojnów) określił obowiązek zmiany standardu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC (z dniem 27 czerwca 2022 r.). Pozostali nadawcy lokalni mają swobodę w tej kwestii. Należy założyć, że operatorzy multipleksów: MUX-L Ortonowice - Rybnik, MUX-L Częstochowa/Kamieńsk/Tomaszów, MUX-L Świdnica/Wrocław, MUX-L Głogów/Legnica/Lubin podążając za ogólnokrajowymi zmianami standardu transmisji również dokonają takich zmian - odpowiada Tomaszewski. Za pośrednictwem DVB-T2/HEVC można nadawać więcej kanałów telewizyjnych lub poprawić jakość dotychczasowych. Od lipca prawie wszystkie stacje naziemne będą więc nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Taki sam atut mogą zyskać lokalne stacje dostępne w MUX-L. O ile będą chciały zainwestować.

Co z pozostałymi MUX-ami lokalnymi? Wszystko w rękach ich operatorów. - Nie mamy wyjścia. Musimy się dostosować do zmian. Termin, w którym przełączymy nadajniki w Zagłębiu Miedziowym najlepiej zna BCAST. To oni technicznie tym się zajmują i musimy poczekać aż będą gotowi. To świetna firma i cieszę się, że ich wybraliśmy. Na pewno dogadamy się w taki sposób, żeby uruchomić emisję w DVB-T2/HEVC, kiedy oni będą gotowi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Mamiński, prezes spółki TVL, operatora lokalnego multipleksu z Lubina. Związana z firmą TV Regionalna jest już testowana w DVB-T2/HEVC w Warszawie i we Wrocławiu. Już w 2019 roku rozpoczęła uświadamianie odbiorców o zbliżającej się zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Zorganizowała konkurs, w którym do wygrania były nowe telewizory.

Przejście na DVB-T2/HEVC po likwidacji MUX-8?  

Niewykluczone, że do zmiany standardu na DVB-T2/HEVC w przypadku kanałów znanych z MUX-8 dojdzie po jego likwidacji. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji chce, żeby to pasmo przeznaczyć na potrzeby cyfrowego radia DAB+.

Stacje z MUX-8 trafiłyby na MUX-5 albo MUX-6. W grudniu Witold Kołodziejski skierował do prezesa UKE Jacka Oko pisemne stanowisko w tej sprawie.

Czy szef UKE posłucha apelu szefa KRRiT? - Na dziś Prezes UKE nie podjął decyzji w kwestii zmian w MUX8. Również dysponent częstotliwości przeznaczonych dla MUX8 – Emitel SA nie złożył wniosku w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości. Ciągle jesteśmy w dialogu z KRRiT na temat technicznej i prawnej wizji takiego procesu - zdradza Tomaszewski z UKE.

Multipleksy lokalne to dodatkowe kanały naziemne

Multipleksy lokalne są najczęściej nadawana w miastach, gdzie w dobie telewizji analogowej dostępne były stacje lokalne. Poza obecną wcześniej na rynku telewizją pozwalają na dostęp do dodatkowych kanałów. We Wrocławiu i Świdnicy w ten sposób są dostępne: Echo 24, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Super TV, Nuta.TV, Polsat HD, Power TV, Stars.TV, TVN HD i TV Okazje. W Głogowie i Lubinie w ten sposób można oglądać TV Regionalną.pl i TV Okazje. W Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu spółka MWE Teleport nadaje: TV Dami/TV Bolesławiec, Echo 24, Filmax, Home TV, Junior Music, Nuta.TV, Power TV, Stars.TV i Super TV. W Rybniku w MUX-L2 są nadawane: Telewizja TVT, TVN HD, TVN7 HD, Eska TV Extra, Stars.TV i TV Okazje. MUX-L3 jest dostępny w Łodzi, Częstochowie, Kamieńsku, Tomaszowie Mazowieckim i okolicach. Obecnie za pośrednictwem tego multipleksu nadają: TVC (kiedyś NTL Radomsko), Filmax, Gold TV, Nuta.TV, Power TV, Stars.tv, Red Carpet TV, Super TV i TV Okazje.

Dołącz do dyskusji: W lipcu część kanałów naziemnych może nadal nadawać w DVB-T

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Mam nadzieję,że kanały z MUX8 przejdą na UHF.
odpowiedź
User
Mikolaj
Pal licho z dvb-t2. Ale hevec namiesza rowno i myślę że w połowie roku wyniki stacji TVP opartej na siłę naziemnej tv i starszych odbiorców mogą polecieć łeb na szyję.
odpowiedź
User
mi
Stacje z MUX8 sa na tyle powtórkowe, że najwłaściwsza byłaby ich likwidacja. Należałoby też zlikwidować MUX 4- Polsatu.
odpowiedź