SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana standardu naziemnej telewizji. Ostrzeżenie przed oszustami

W II kwartale 2022 roku dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Ponad 2 mln gospodarstw domowych musi wymienić telewizory lub kupić przystawkę. Instytut Łączności opublikował poradnik dotyczących DVB-T2/HEVC.

Article

Od marca do czerwca 2022 roku w Polsce wprowadzany będzie nowy standard telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Dla wielu widzów oznaczać to będzie konieczność kupienia dekodera lub nowego telewizora. Wybierając nowy sprzęt musimy uważać na oferty nieuczciwych sprzedawców, które pojawiają się w sieci.

Rewolucja w odbiorze telewizji naziemnej

W pierwszym półroczu 2022 roku czeka nas rewolucja w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej.  Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Polsce wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów - DVB-T2/HEVC. Będzie uruchamiany od marca do czerwca, w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy. Zmiany nie obejmą odbiorców telewizji kablowej i satelitarnej.

Standard DVB-T2/HEVC przyniesie widzom wiele korzyści - większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku, ale oznacza też większe wymagania względem ich telewizorów. Do odbioru  telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie urządzenie obsługujące ten standard albo dekoder (tuner) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 1 lipca 2022 roku nie będzie możliwe.

Według szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów około 2 milionów gospodarstw domowych, do których dociera telewizja naziemna, nie posiada telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Aby nie stracić do niej dostępu, odbiorcy ci będą musieli kupić nowy telewizor lub dekoder.

Problem w internetowych sklepach

Kupując telewizor lub tuner warto zachować ostrożność i wybrać sprzęt, który rzeczywiście spełnia nowe wymagania. Urządzenia wprowadzane teraz do sprzedaży muszą obsługiwać standard DVB-T2/HEVC i w sklepach dużych sieci raczej nie natrafimy już na niezgodne z nim modele.

Zobacz także: Apel do konsumentów w związku ze zmianą standardu telewizji naziemnej

- Problem może pojawić się jeżeli będziemy chcieli kupić sprzęt na internetowych platformach zakupowych - nowy lub pochodzący z drugiej ręki. Można tam znaleźć oferty telewizorów i dekoderów, które odbierają wprawdzie sygnał DVB-T2, ale nie obsługują nowego typu kodowania obrazu - HEVC (lub H.265/MPEG-H). Taki odbiornik lub tuner w przyszłym roku może okazać się bezużyteczny i nie należy go kupować w obliczu zmiany standardu - ostrzega Instytut Łączności.

- W nadchodzących miesiącach rosnące zainteresowanie urządzeniami dla DVB-T2 mogą tez próbować wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Należy szczególnie uważać na oferty telewizorów i dekoderów w podejrzanie niskich cenach. Korzystając teraz z wyjątkowo atrakcyjnej okazji, za kilka miesięcy możemy pozbawić się dostępu do naszych ulubionych kanałów - dodaje Instytut.

Zobacz także: 27 czerwca koniec emisji w naziemnym standardzie DVB-T na Mazowszu

Jakie parametry powinien mieć sprzęt?

Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny posiadać:

funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2

obsługa standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),

odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli planujemy podłączenie nowego telewizora do internetu, sprawdźmy czy odbiornik wyposażony jest w zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną karta sieciową Wi-Fi. Upewnijmy się koniecznie, czy wybrany model obsługuje standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Dodatkowe wymagania pojawią się w przypadku, gdy na naszym odbiorniku będziemy chcieli oglądać programy w najwyższej, ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K). Nowy sprzęt musi wtedy:

obsługiwać obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,

odbierać dźwięk w wersji Dolby AC-4.

Dołącz do dyskusji: Zmiana standardu naziemnej telewizji. Ostrzeżenie przed oszustami

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hshaajk
Z Cyfrowej Telewizji Naziemnej można korzystać za darmo, zamiast płacić, jak baran, kablowcom
odpowiedź
User
Ccc
Niestety póki co na polskim rynku brak odbiorników (samodzielnych tunerów) DVB-T2/HEVC z HbbTV.
odpowiedź
User
miś społeczny
"Lepszą jakość obrazu i dźwięku" - bzdura! Na jakość dźwięku ma wpływ głównie jakość głośników, a ta wiemy jak g...wniana jest w dzisiejszych telewizorach. Z kolei nie każdego stać na soundbar czy kino domowe, które wymaga kolejnego pilota na stole i plątaniny kolejnych kabli. Nie każdy też ma miejsce na wciśnięcie pomiędzy meble subwoofera. Do diabła z takim postępem!
odpowiedź