SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa MWE planuje multipleksy testowe DVB-T2 w największych miastach Polski

Grupa MWE planuje uruchomić multipleksy testowe w standardzie DVB-T2 w kilku największych miastach Polski. Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, gdzie i kiedy można spodziewać się nowych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej.

Michał WinnickiMichał Winnicki

Plany MWE zdradza właściciel spółki Michał Winnicki. Gdzie można spodziewać się eksperymentalnych emisji w DVB-T2?

- Planujemy takie multipleksy eksperymentalne w kolejnych miastach. Na naszej road-mapie są między innymi Warszawa, Katowice, Trójmiasto czy Poznań. Planujemy również kontynuować emisje eksperymentalne w Szczecinie i Łodzi. Chcemy by te emisje ruszyły w DVB-T2/HEVC jesienią tego roku. Wszystko zależy jednak od dostępności częstotliwości oraz obiektów nadawczych - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.

W II kwartale 2022 roku zmiana standardu naziemnej telewizji

Zdaniem Winnickiego wnioski z eksperymentów pozwolą jego grupie jak najlepiej przygotować się do przełączenia na DVB-T2/HEVC multipleksów lokalnych L1, L3 oraz L4 w przyszłym roku. W II kwartale 2022 roku dojdzie bowiem do zmiany standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T zastąpi DVB-T2. Pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów telewizyjnych lub poprawę ich jakości na HD albo 4K. Część posiadaczy starszych telewizorów lub tunerów musi dokonać wymiany sprzętu.

Jakie kanały w multipleksach MWE?

Wczoraj informowaliśmy, że rozpoczęły się testy w multipleksie lokalnym MWE obejmującym zasięgiem m.in. Jelenią Górę, Lubań i Bolesławiec. Z multipleksów MWE dostępne są m.in. lokalne telewizje, Stars TV, Filmax, Nuta TV, Power TV, Junior Music, TV Okazje, Super TV, Eska.tv Extra i 4fun.tv. Niedawno zniknęły z nich Biznes 24, Gold TV, Home TV oraz Ultra TV. Firma Winnickiego posiada też multipleksy lokalne w Częstochowie, Kamieńsku, Wrocławiu i prowadzi emisję testową w Szczecinie.

Emisje testowe w DVB-T2

Testowe emisje w DVB-T2 prowadzą również najwięksi nadawcy. Kanały TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Polonia HD i TVP Rozrywka docierają w ten sposób do 90 proc. powierzchni kraju. Do niedawna na eksperymentalnym multipleksie można było odbierać także kanał TVP 4K. W Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Gdańsku, Warszawie i okolicach testują TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD i Metro HD. Przez kilka tygodni możliwy był też odbiór TVN Fabuła, ale kanał został wycofany z testowego multipleksu. W Warszawie, Wrocławiu i okolicach w DVB-T2 są dostępne Polsat HD i TV Republika. Niewykluczone, że zakres testów zostanie rozszerzony. Związana z Cyfrowym Polsatem spółka BCAST we wniosku o zgodę na emisję próbną do KRRiT umieściła m.in. kanały Polsat Sport.

W przyszłym roku naziemno-internetowa platforma TVP

Przejściu na DVB-T2 ma towarzyszyć debiut hybrydowej platformy cyfrowej Telewizji Polskiej. Nadawca publiczny chce zaoferować swój własny dekoder do telewizji naziemnej oraz internetowej. TVP ma bowiem przypaść dodatkowy multipleks w DVB-T2. Dzięki zmianie standardu i dodatkowemu multipleksowi TVP zamierza uruchomić regularny kanał w 4K, a także stacje TVP Nauka, TVP Teen, TVP Muzyka i być może kanał motoryzacyjny.

Dołącz do dyskusji: Grupa MWE planuje multipleksy testowe DVB-T2 w największych miastach Polski

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Dlaczego w Krakowie i okolicy nie ma jakiegoś lokalnego multipleksu? Albo dlaczego nikt nie prowadzi tutaj jakiejś emisji testowej? Duża aglomeracja, dużo odbiorców i nic.
odpowiedź
User
Daf
Jakość contentu prezentowana w kanałach Pana Winnickiego poraża.
odpowiedź
User
Sam
W Polsce nie przewidziała ani KRRiTV ani UKE powstanie lokalnych stacji nadawczych w ramach muza lokalnego. Muxy na Śląsku to odtworzone na podstawie kanałów lokalnych które kiedyś tam nadawały. Szkoda że nie przewidziano lokalnych stacji nadawczych. TVP 3 nadaje w regionach ale program mało lokalny. Są duże stacje kablowe np WTK, Astra TV, Toruń TV itp. mógłby docierać do szerszych odbiorców za pomocą muxa lokalnego. Gdzie jest zatem polityka lokalnych społeczeństw opartych na małych ojczyznach? Nie ma bo centralnie zakłada się z Warszawy że lokalnie nikt nie da rady a jak widać Echo24 nadaje i to w kilku lokalizacjach.
odpowiedź