SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix wprowadza blokadę współdzielenia kont na całym świecie. „Squid Games”, „Wednesday” i „Czerwona nota” hitami wszech czasów

W drugim kwartale liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.

Komunikat Netfliksa, fot. twitter.com/MarcinWenusKomunikat Netfliksa, fot. twitter.com/MarcinWenus

Przychody Netfliksa w zeszłym kwartale okazały się niższe od średniej prognoz analityków zebranych przez Refinitiv (8,3 mld dolarów) i prognoz samej platformy sprzed trzech miesięcy (2,4 mld dolarów).

Natomiast rentowność przebiła oczekiwania: na poziomie operacyjnym zysk sięgnął 1,83 mld dolarów, a marża 22,3 proc. (Netflix kwartał temu spodziewał się 1,71 mld dol. i 21 proc.), a zysk netto - 1,49 mld dolarów (prognoza firmy sprzed kwartału to 1,31 mld). W przeliczeniu na akcję zysk netto wyniósł 2,39 dolarów, podczas gdy analitycy ankietowani przez Revenue prognozowali średnio 2,86 dolarów.

Netflix liczy, że w trzecim kwartale jego przychody zwiększą się rok do roku o 7,5 proc. do 8,52 mld dolarów (byłaby to najwyższa dynamika proc. od drugiego kwartału ub.r.), marża operacyjna wzrośnie z 19,3 do 22,2 proc., a zysk netto - z 1,4 do 1,58 mld dolarów.

W zeszłym kwartale liczba subskrybentów Netfliksa wzrosła we wszystkich regionach działalności. W USA i Kanadzie zwiększyła się o 1,17 mln do 75,57 mln, w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie - o 2,43 mln do 79,81 mln, a Ameryce Południowej i Środkowej - o 1,22 mln do 42,27 mln, a w Azji i regionie Pacyfiku - o 1,07 mln do 40,55 mln.

Średni przychód na klienta wzrósł tylko w USA i Kanadzie (minimalnie: z 15,95 do 16 dolarów). W Ameryce Południowej i Środkowej wzrost o 8 proc. nastąpił w walutach lokalnych, natomiast w przeliczeniu na dolara nastąpił spadek z 8,67 do 8,58 dolarów. Natomiast w Azji i regionie Pacyfiku ten wskaźnik zmalał aż o 13 proc. - z 8,83 do 7,66 dolarów (a o 7 proc. bez uwzględnienia zmian kursów walutowych).

Na przełomie maja i czerwca Netflix w 103 państwach, na czele z USA, wprowadził dodatkową opłatę za udostępnianie konta osobie spoza gospodarstwa domowego, wcześniej testowo wdrożoną w kilku krajach. W Polsce opłata wynosi 9,99 zł miesięcznie.

- Skala usuwania kont była niska. I chociaż wciąż jesteśmy na wczesnym etapie monetyzacji, obserwujemy zdrową konwersję gospodarstw domowych „pożyczających” czyjeś konta na własne, pełnopłatne subskrypcje, a także na korzystanie z opcji opłaty za udostępnianie konta - stwierdził koncern w komunikacie.

W komunikacie z wynikami Netflix zapowiedział, że blokada udostępniania konta osobom spoza swojego gospodarstwa domowego została w środę wprowadzona na prawie wszystkich pozostałych rynkach działania platformy, m.in. w Indiach, Indonezji, Kenii i Chorwacji. Tam jednak subskrybenci nie będą mogli dopłacać, żeby dalej udostępniać konta. W konsekwencji użytkownicy korzystający dotychczas czyichś kont, żeby pozostać na platformie, będą musieli wykupić własną subskrypcję.

Koncern uzasadnia, że na wielu z tych rynkach w ostatnim okresie obniżył ceny, ponadto zasięg platformy jest tam nadal stosunkowo niski.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zaraz po ogłoszeniu wyników z drugiego kwartału akcje Netfliksa taniały w handlu posesyjnym o ponad 5 proc. Kurs spółki i tak jest najwyżej od początku ub.r., od stycznia br. urósł o 62 proc.

Netflix: „Squid Games”, „Wednesday” i „Czerwona nota” hitami wszech czasów

W zeszłym kwartale kilka nowych filmów na Netfliksie przekroczyło pułap 100 mln godzin, prze które oglądali je subskrybenci. „Zabójcze wesele. Murder Mystery 2” w ciągu trzech miesięcy zanotowało 114,3 mln godzin, „Matkę” od premiery w połowie maja oglądano przez 131,6 mln godzin, a „Extraction 2” przez 31 dni osiągnął 116,7 mln.

Jeśli chodzi o seriale, platforma w komunikacie pochwaliła się wynikami „Królowej Charlotty”: 79,6 mln godzin. Podkreśliła, że w związku z premierami kolejnych sezonów do czołówki najchętniej oglądanych wracały wcześniejsze serie niektórych seriali, m.in. „Jeszcze nigdy…” i „Wiedźmina”.

W rankingu wszech czasów Netfliksa wśród seriali na czele jest pierwszy sezon „Squid Games” z 265,3 mln odtworzeń i 2,2 mld godzin oglądania. Wyprzedza „Wednesday” (252,1 mln odtworzeń) i czwarty sezon „Stranger Things” (140,7 mln).

Wśród filmów żaden nie osiągnął 500 mln godzin oglądania. Najbliżej jest „Czerwona nota” (454,2 mln godzin, 230,9 mln odtworzeń), a drugą pozycję zajmuje „Nie patrz w górę” (171,4 mln odtworzeń, 408,6 mln godzin oglądania).

Dołącz do dyskusji: Netflix wprowadza blokadę współdzielenia kont na całym świecie. „Squid Games”, „Wednesday” i „Czerwona nota” hitami wszech czasów

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hahaha
Ale przecież tu znawcy pisali w komentarzach, że liczba abonentów będzie spadać...
odpowiedź
User
poy
Ale przecież tu znawcy pisali w komentarzach, że liczba abonentów będzie spadać...

Kompletnie nie wierzę w te wyniki, to odpowiedź na konkurencję i afery ze współdzieleniem :)
odpowiedź
User
2PaC
Daje rok i każdy jeden VOD (HBO, Disney, Hulu etc) pójdzie ta sama droga czyli koniec z dzieleniem kont no może poza Amazonem bo ci VOD traktują jako dodatek do usługi...
odpowiedź