SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia bez zgody klientów dzwoniła z ofertami umów, po interwencji UOKiK-u zaproponuje rekompensaty

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił, że przedstawiciele Netii bez zgody potencjalnych klientów dzwonili do nich z ofertami umów. Telekom zobowiązał się do zmiany zasad współpracy z partnerami, a wszystkim osobom, które odebrały od niego połączenia, zaproponuje rekompensaty.

Article

UOKiK zajął się tą sprawą we wrześniu 2017 roku po zgłoszeniach od osób, które skarżyły się na niechciane telefony od Netii. Regulator ustalił, że przedstawiciele telekomu wykonywali takie połączenia, mimo że firma nie miała zgód odbiorców na kontakt w celach marketingu bezpośredniego. Jest to niezgodne z prawem telekomunikacyjnym.

- Netia kupiła gotowe bazy z numerami telefonów, ale to nie zwalnia jej z odpowiedzialności. W toku naszych działań okazało się, że zgody na kontakt w celach marketingu bezpośredniego nie zostały prawidłowo udzielone. Operator próbował je również pozyskać podczas rozmowy telefonicznej, co jest niezgodne z przepisami - opisuje Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Na Netię nie nałożono kary finansowej, ponieważ firma zobowiązała się do zmiany zasad współpracy z partnerami w zakresie marketingu bezpośredniego. W przyszłości jeśli będzie korzystać z gotowych baz kontaktów, zobowiąże kooperantów, żeby pozyskiwali zgody na marketing bezpośredni i będzie to weryfikować. Ponadto określi warunki prawidłowo udzielonej zgody, tak aby konsument wiedział kto i w jakim celu do niego może zadzwonić.

Netia zaproponuje kilka form rekompensaty

Netia zaproponuje też rekompensaty wszystkim osobom, do których wykonano bez ich zgód połączenia z ofertami umów. Ci, którzy zostali abonentami firmy, będą mieć do wyboru jedną z kilku opcji:
- 120 zł nadpłaty na swoim koncie abonenckim,
- wypowiedzenie umowy bez konsekwencji finansowych,
- zawarcie z Netią kolejnej umowy, w ramach której przez kilka miesięcy będą płacić mniejsze rachunki,
- dostęp do programu antywirusowego na rok,
- dostęp do kanału filmowego na 6 miesięcy.

Z kolei osoby, które po rozmowie nie zawarły umowy z telekomem lub już ją wypowiedziały, mają takie warianty:
- zawarcie nowej umowy na preferencyjnych warunkach, np. z niższym abonamentem lub mniejszą opłatą za aktywację usługi i sprzęt,
- dostęp do programu antywirusowego na rok,
- dostęp do kanału filmowego na 6 miesięcy.

Konsumenci będą mieć trzy miesiące na skorzystanie z rekompensaty, po tym jak Netia zamieści informację o tym na swojej stronie internetowej. Operator ma też opublikować taki komunikat w prasie.

UOKiK przypomina, że w ostatnim czasie podejmował działania wobec innych firm w sprawie działań telemarketingowych realizowanych bez zgody odbiorców. Pod koniec ub.r. stwierdził, że spółka ACS Medica dzwoniła do konsumentów bez ich zgód, natomiast w maju br. nałożył na firmę Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) ponad 35 tys. zł kary za telefonowanie do różnych osób bez ich wcześniejszej zgody z zaproszeniami na pokazy sprzedażowe garnków.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Netii osiągnęła 327,3 mln zł przychodów sprzedażowych i 9,12 mln zł zysku netto, wobec 346,9 mln zł przychodów i 21,18 mln zł zysku netto rok wcześniej.

Od połowy ub.r. większościowym akcjonariuszem firmy jest Cyfrowy Polsat, który do jej zarządu i rady nadzorczej wprowadził swoich przedstawicieli. Ostatnio do rady nadzorczej Netii został powołany Tomasz Szeląg.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netia bez zgody klientów dzwoniła z ofertami umów, po interwencji UOKiK-u zaproponuje rekompensaty

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Dzwonili niechcianie i jedynymi sposobami rekompensaty jest skorzystanie z ich usług XD
odpowiedź
User
Fd
Powinni płacić odszkodowanie każdemu potencjalnemu klientowi który nie podpisał umowy i do którego zadzwonili bez jego zgody. Każdy z nich powinien także otrzymać dane firmy itd aby mógł wystąpić np. Z powidztwem cywilnym o odszkodowanie...
odpowiedź