SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia nie wypłaci dywidendy, fundusz Jakubasa i dwa OFE chcą minimum 7 zł za akcję

Na walnym zgromadzeniu Netii Cyfrowy Polsat nie poparł wniosku mniejszościowych akcjonariuszy ws. wypłaty dywidendy. OFE NN, OFE PZU i związany ze Zbigniewem Jakubasem fundusz FIP 11 FIZ AN zobowiązali się, że nie sprzedadzą akcji Netii taniej niż 7 zł za sztukę.

Article

OFE NN (ma 7,72 proc. akcji Netii), OFE PZU (5,26 proc.) i FIP 11 FIZ AN (7,88 proc.) zawarły we wtorek porozumienie, w którym zobowiązały się, że na środowym walnym zgromadzeniu Netii zagłosują za wypłatą przez spółkę dywidendy z zeszłorocznego zysku oraz przeciw przeznaczeniu go na kapitał zapasowy.

Plan się nie powiódł, ponieważ przeciw dywidendzie, a za przekazaniem zysku na kapitał zapasowy zagłosował Cyfrowy Polsat posiadający 74,29 proc. akcji Netii.

W ramach porozumienia OFE NN, OFE PZU i FIP 11 FIZ AN zobowiązały się, że do końca br. nie będą sprzedawać walorów Netii „za wyjątkiem zbywania akcji po cenie nie niższej niż 7 zł za jedną akcję w ramach wezwania na sprzedaż 100 proc. akcji skierowanego do wszystkich akcjonariuszy lub bezwarunkowej oferty zakupu akcji skierowanej przez Cyfrowy Polsat do wszystkich pozostałych akcjonariuszy obejmującej wszystkie akcje posiadane przez pozostałych akcjonariuszy”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. grupa kapitałowa Netia zanotowała 1,29 mld zł przychodów i 47,11 mln zł zysku netto, wobec 1,3 mld zł wpływów i 47,58 mln zł zysku netto. Jednostkowy zysk netto w ub.r. wyniósł 39,37 mln zł.

W pierwszym kwartale br. grupa Netia osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 0,4 proc. do 324,29 mln zł i zysku netto z 13,41 do 13,52 mln zł. W segmencie B2C znacząco wzrosła sprzedaż usług telewizji, internetu szerokopasmowego i mobilnych, a coraz mniej popularna jest telefonia stacjonarna.

Cyfrowy Polsat daje maksymalnie 7 zł za akcję Netii

W połowie kwietnia zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zdecydowały, że firma przez najbliższe 12 miesięcy będzie kupowała akcje Netii. Ustalono, że przeznaczy na to maksymalnie 515 mln zł.

W zeszłym tygodniu Cyfrowy Polsat nabył 4,87 proc. akcji Netii, w efekcie ma walory stanowiące już 74,29 proc. jej kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu. Jednocześnie ogłosił zaproszenie do sprzedaży pozostałych walorów po 7 zł za sztukę.

W środę po południu poinformował, że jego władze pulę na kupno pozostałych walorów podwyższyły Netii do 604,1 mln zł. Cena za sztukę może wynosić maksymalnie 7 zł.

W drugiej połowie grudnia Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, zaproponował 4,80 zł za sztukę, co dawało wycenę całego pakietu w wysokości 548 mln zł. Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

Rekordowa dywidenda od Cyfrowego Polsatu

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Polkomtelu należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

W minionym tygodniu walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało, że spółka w dwóch transzach wypłaci rekordową w swojej historii dywidendę - 767,5 mln zł, po 1,20 zł na akcję. Nowymi członkami rady nadzorczej firmy zostali jej większościowy akcjonariusz Zygmunt Solorz, jej były prezes Tobias Solorz, prawnik Jarosław Grzesiak i rektor UW Alojzy Nowak.

Dołącz do dyskusji: Netia nie wypłaci dywidendy, fundusz Jakubasa i dwa OFE chcą minimum 7 zł za akcję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl