SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TSUE: Niebiesko-srebrny kolor Red Bulla nie może być znakiem towarowym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że niebiesko-srebrna kombinacja kolorów wykorzystywana przez markę Red Bull nie może być zarejestrowana jako znak towarowy  z powodu „nieprecyzyjnego układu barw”.

Article

TSUE zajmował się sprawą zastrzeżenia dwóch znaków towarów dla napojów energetyzujących dla marki Red Bull. W pierwszym przypadku chodziło o zarejestrowany w 2005 roku znak opisany jako „stosunek w przybliżeniu 50proc.” między kolorami błękitnym i srebrnym, drugi (zarejestrowany 2 2011 roku) – będący zestawieniem kolorów srebrnego i niebieskiego wraz z ich stosowaniem „w równych proporcjach”.

8 lat temu polska spółka Optimum Mark złożyła do EUIPO najpierw o unieważnienie znaku niebiesko-srebrnego, a zaraz potem także o unieważnienie znaku błękitno-srebrnego. Uzasadniała wówczas, że znak zawiera nieprecyzyjny opis układu kolorów.
W 2013 roku EUIPO  unieważnił oba znaki towarowe Red Bulla. Cztery lata później sąd UE podtrzymał tę decyzję.

Red Bull odwołał się od tych decyzji do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten wydał podobną do poprzednich instytucji decyzję - orzekł, że ogólny opis obu znaków towarowych Red Bulla może prowadzić do licznych kombinacji i podtrzymał decyzję EUIPO i sądu UE.

Oznacza to, że Red Bull nie ma wyłącznego prawa do stosowania kombinacji kolorów niebieskiego ze srebrnym i błękitnego ze srebrnym w swoich produktach. Podobne do Red Bulla opakowania energetyków po tym wyroku TSUE mogą teraz stosować też inni producenci tych napojów.

 

Dołącz do dyskusji: TSUE: Niebiesko-srebrny kolor Red Bulla nie może być znakiem towarowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl