SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza budowa nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wlkp. „Jesteśmy blisko ludzi”

W czwartek wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział prezes Telewizji Polskiej S.A. Jacek Kurski, który wziął udział w tym wydarzeniu.

fot. wizualizacja nowej siedziby TVP w Gorzowie i KielcachArticle

„To jest bardzo ważne, żeby społeczności lokalne miały profesjonalną obsługę ze strony telewizji publicznej. To jest wielka przewaga konkurencyjna Telewizji Polskiej – 16 profesjonalnych - w sensie redakcyjnym, w sensie dziennikarskim – oddziałów telewizji publicznej. Telewizji publicznej, która na poziomie lokalnym zajmuje się właśnie sprawami lokalnymi, tym, co dla ludzi jest ważne. Jesteśmy blisko ludzi” – mówił podczas wystąpienia Kurski.

Dodał, że ta przewaga konkurencyjna TVP była do tej pory niekiedy niewłaściwie wykorzystywana z powodu zapóźnień technologicznych, organizacyjnych i budowlanych, takich jak brak siedzib w kilku ważnych województwach na terenie Polski.

Prezes TVP przypomniał, że w Kielcach powstanie tym samym czasie bliźniaczy budynek na potrzeby tamtejszego oddziału TVP. Nawiązał też do dostępności programu produkowanego przez oddziały regionalne telewizji publicznej.

„Do dzisiaj ubolewam, że po pięciu latach dobrej zmiany, cały czas funkcjonuje chora sytuacja, w której sygnał telewizji właściwej terytorialnie – oddziału TVP - nie jest podnoszony na transponder platform satelitarnych. Krótko mówiąc, ludzie płacący za NC+ czy za Polsat Cyfrowy, mieszkający w woj. lubuskim, dostają sygnał telewizji warszawskiej. To jest nonsens i tak być nie powinno, i mam nadzieję, że ustawodawca – suweren wreszcie tę sprawę załatwi” - powiedział Kurski.

W jego ocenie nie może być tak, że Telewizja Polska za publiczne pieniądze produkuje 16 profesjonalnych programów telewizji regionalnych, a ponad 42 proc. ludzi płacących za platformy satelitarne jest odciętych od właściwego terytorialnie sygnału telewizji publicznej.

Trzy kondygnacje, oddany do użytku w 2023 roku

Zgodnie z projektem budynek oddziału TVP w Gorzowie będzie miał trzy kondygnacje. Znajdą się w nim dwa wysokie studia i plenerowe na dachu. Na pierwszym poziomie będzie sekcja techniczna i obsługi studiów. Budynek ma mieć powierzchnię ok. 1,6 tys. mkw., a w jego sąsiedztwie będzie parking.

Koszt inwestycji związanej z budową oddziału to ok. 15 mln zł. Do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć koszty wyposażenia oddziału w nowoczesny sprzęt telewizyjny.

Budynek stanie na działce przy ul. Piłsudskiego, którą 14 lat temu TVP kupiła za symboliczną cenę od miasta. Ma zostać oddany do użytku w maju 2023 r.

„To jest dla nas wielki dzień, bo wiemy, że to, co się rozpoczęło się nie zatrzyma. Nic nam nie przeszkodzi. Firmy naprawdę profesjonalne z dobrą historią w branży budowlanej wzięły się za tę pracę i teraz tylko pozostaje nam spokojnie to obserwować i czekać” - powiedział PAP dyr. Oddziału TVP w Gorzowie Wlkp. Robert Jałowy.

Oddział TVP w Gorzowie Wlkp. został utworzony w 2005 r. Mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach w biurowcu przy ul. Kombatantów. Zajmuje jedno z jego pięter. Nie ma tam jednak warunków do urządzenia studia telewizyjnego z prawdziwego zdarzenia, gdyż pomieszczenia są zbyt niskie. Dalekie od obecnych standardów są również warunki pracy redakcji i pionu technicznego.

Oprócz głównej siedziby, TVP Gorzów posiada redakcję w drugiej z lubuskich stolic - Zielonej Górze.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 330 mln zł do 3,04 mld zł, a koszty jej działalności zwiększyły się o 120 mln zł do 2,82 mld zł. Wpływy nadawcy z reklam i sponsoringu zmalały o 12 proc. do 740 mln zł, natomiast z abonamentu rtv i zeszłorocznej rekompensaty wyniosły 2,04 mld zł (to 584 mln zł więcej niż w 2019 roku). Firma zanotowała 198 mln zł zysku netto, z czego ponad 188 mln zł zamierza przeznaczyć na kapitał zapasowy, a 9 mln zł - na premie dla pracowników.

Dołącz do dyskusji: Rusza budowa nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wlkp. „Jesteśmy blisko ludzi”

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Inwestycja w wielki budynek regionalnej stacji, telewizji rzadowej nadajacej w SD w dobie portali internetowych z serwisami TV nadajacymi w HD (ktorych siedziby czesto mieszcza sie w 2 pokojach biurowca) to naprawde dobra zmiana....no ale logiki w postepowaniu naszego rzadu prozno jest szukac....ot taki miś....
odpowiedź
User
szczecinianin
20 lat temu rozbudowano siedzibę TVP w Szczecinie, bo mieli realizować tam spektakle teatru, koncerty, sceny filmowe itd itd I od tylu lat nic sie tam nie dzieje ale ile sprzętu kamer, oświetleń ....
odpowiedź
User
Kurski
Za pieniądze podatków baluj
odpowiedź