SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Opera przedstawia nową przeglądarkę Web3 z obsługą kryptowalut

Opera Software udostępniła wersję beta przeglądarki Opera Web3. Platforma oferuje wbudowany, niepowierniczy portfel krytowalutowy, jest dostępna na Windows, Mac i Androida.

Article

Opera to jedna z przeglądarek internetowych opartych od kilku na silniku Chromium. Platforma nie jest w czołówce na polskim rynku – według danych Gemiusa z Opery na PC korzysta obecnie 2,46 proc. internautów w naszym kraju.

Opera idzie w kryptowaluty

Teraz poinformowano, że Opera uruchamia przedsięwzięcie pod nazwą „Crypto Browser Project”, oferujące użytkownikom bezpośredni i bezproblemowy dostęp do Web3 z poziomu dedykowanej przeglądarki w wersji beta, która jest już dostępna dla trzech systemów operacyjnych: Windows, Mac i Android.

Według producenta nowa przeglądarka została stworzona z myślą o krypto-entuzjastach i osobach, które chcą się dowiedzieć o co chodzi z technologią blockchain. Jest zbudowana wokół przeglądania Web3. Dzięki temu projektowi Opera zamierza uprościć przeglądanie zdecentralizowanych aplikacji (DApps) oraz korzystanie ze stron Web3, gier i platform metaverse, zapewniając przy tym płynną obsługę międzyplatformową.

Nowa Opera jest wyposażona w agregator wiadomości i danych, nazwany „Crypto Corner” - dedykowaną przestrzeń z kluczowymi informacjami, w tym wiadomościami o tematyce blockchainowej, wycenami aktywów i newsami dotyczącymi opłat gas (gas fee), a także wydarzeniami, airdropami, a nawet podcastami o tematyce crypto.

Czytaj także: Luka w przeglądarce Safari. Użytkownicy kont Google jak na dłoni 

Kierunek: Internet jutra

- Zainteresowanie Web3 stale rośnie, jednak żadna z oferowanych obecnie przeglądarek nie jest tak skonstruowana, aby zapewnić płynne i bezpieczne korzystanie z internetu jutra. Nasz projekt umożliwia użytkownikom prostsze, szybsze i bardziej prywatne środowisko Web3. Dzięki nowej Operze pierwsze kroki każdego nowicjusza w tym ekosystemie stają się łatwiejsze. ​Web3 musi być rozumiały w użyciu, tylko tak zdecentralizowana sieć może być w pełni zdemokratyzowana i osiągnąć swój maksymalny potencjał. - mówi Jorgen Arnesen, EVP Mobile w Opera. - Wersja beta ma służyć uzyskaniu informacji zwrotnych od blockchainowej społeczności żeby razem, ale zarazem ją budować i rozwijać projekt.

Zgodnie z zapowiedzią nowa Opera to także bezpośredni dostęp do zdecentralizowanych giełd (DEX), NFT opartych na Web3 i dAppów, do gier, posiada także zintegrowaną obsługę Telegrama i Twittera — dostępną bezpośrednio z paska bocznego przeglądarki.

Według planu wbudowany i niepowierniczy portfel będzie początkowo obsługiwać Ethereum w wersji beta, ale niebawem rozszerzy interoperacyjność o główne blockchainy i systemy nazw domen. Wszystko za sprawą współpracy Opery z blockchainami i systemami nazw domen Polygon, Solana, Nervos, Celo, Unstoppable Domains, Handshake, ENS i wieloma innymi.

Portfel obsługuje zarówno wymienne (ERC-20), jak i niewymienne standardy, w tym tokeny ERC-721 oraz ERC-1155, które pojawią się już w pierwszym kwartale 2022 r. Umożliwia również użytkownikom kupowanie kryptowalut za pośrednictwem wbudowanej rampy fiat-to-crypto, a także ułatwia bezpośrednią wymianę crypto-to-crypto oraz przesyłanie kryptowalut. Można również sprawdzić swoje saldo oraz aktualne opłaty gas, a nawet uzyskać dostęp do wbudowanej galerii NFT.

Zdaniem producenta kompatybilność z Ethereum Layer 2, takimi jak Polygon, rozwiązuje jeden z najważniejszych problemów związanych z technologiami blockchain - kwestię śladu węglowego oraz wysokich kosztów środowiskowych przeprowadzania transakcji.

Dowodzi tego przykład Polygon, który zużywa zaledwie 0,00079 terawatów (TWh) energii elektrycznej rocznie — nieporównywalnie mniej niż główne sieci blockchain typu Proof-of-Work (PoW), które konsumują średnio od 35 do 140 TWh rocznie.

Potrzeba większego uproszczenia dostępu do sieci Web3 i doznania lepszych wrażeń przez użytkowników stoi u podstawy oczekiwań dotyczących metaverse, które to według szacunków PWC dostarczy zastrzyku w wysokości 1,5 bln dol. do 2030 r. Jednak złożoność i poziom trudności technologii gwarantujących dostęp znacznie utrudnia wprowadzenie do świata meta nowych użytkowników.

Czytaj także: Nowy Firefox nie otwiera stron. Konieczna zmiana konfiguracji przez użytkownika

Dołącz do dyskusji: Opera przedstawia nową przeglądarkę Web3 z obsługą kryptowalut

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl