SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne 130,6 mln zł do budżet z opłaty cukrowej. Coraz mniej firm płaci

W maju firmy zapłaciły ponad 130,6 mln złotych z tytułu opłaty cukrowej - poinformowało portal Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów. Do budżetu państwa z opłaty wpłynęło już przeszło pół miliarda złotych.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z danych przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez resort finansów, w maju tego roku dokonano wpłat z tytułu tzw. opłaty cukrowej, w łącznej  wysokości 130 567 572,39 zł. Najwyższa kwota z tytułu opłaty cukrowej uiszczona za maj 2021 r. wyniosła 46 569 842 zł.

Wpłat dzielone są w proporcji 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa.

Łącznie z tytułu opłaty cukrowej budżet państwa zasiliła w tym roku kwota ponad 560 mln zł.

Coraz mniej firm płaci podatek cukrowy

Opłatę cukrową za maj uiściło 541 podmiotów - dowiedział się w Ministerstwie Finansów portal Wirtualnemedia.pl. To spadek z porównaniu z poprzednimi miesiącami - w lutym informację o wniesieniu opłaty cukrowej złożyło 576 firm. W marcu 596 podmiotów złożyło informację o opłacie cukrowej.

Co się składa na podatek cukrowy

Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

Od czasu wprowadzenia nowej daniny, średnie ceny wzrosły od 4 proc. do ponad 25 proc. - wynika z danych NielsenIQ. Wolumen kategorii napojowych skurczył się o 14 proc. Najbardziej wzrosła cena napojów gazowanych, a jednocześnie najgłębiej spadła ilość kupowanych produktów. Najmocniejsze spadki dotknęły napojów gazowanych. Średnia cena za litr produktu wzrosła o 26,5 proc., a wolumen kategorii spadł o 16 proc.(styczeń-luty 2021 vs rok wcześniej). W lutym 2021 Polacy kupili najmniej litrów napojów gazowanych od ponad dwóch lat - wynika z danych NielsenIQ.

Dołącz do dyskusji: Kolejne 130,6 mln zł do budżet z opłaty cukrowej. Coraz mniej firm płaci

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
P
Całe środki z tego podatku idą na walkę z otyłością ? Na programy, na większy dostęp do dietetyków, na lepsze posiłki dla dzieci w szkołach, na więcej parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych, otwartych siłowni ?
odpowiedź
User
lolek
Całe środki z tego podatku idą na walkę z otyłością ? Na programy, na większy dostęp do dietetyków, na lepsze posiłki dla dzieci w szkołach, na więcej parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych, otwartych siłowni ?

Szczególnie na to ostatnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
odpowiedź
User
populizm to zło
coraz więcej napoi gazowanych tez typu cola ma dodawany sok ok 20 proc soku jabłkowego czasem z 2 proc cytrynowego by ominąć ten podatek. efekt cukier to cukier bo sok klarowny to czysty cukier i dla naszego organizmu żadna różnica ale podatek ominięty co jest dobre ale smak napoju gorszy
odpowiedź