SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange z mniejszymi wpływami i zyskiem, więcej klientów internetu, telewizji i Orange Love. Będzie zmiana strategii

W trzecim kwartale br. Orange Polska wypracował przychody w kwocie 2,8 mld złotych, po spadku o 2,7 proc. rok do roku. Zysk EBITDA wyniósł 742 mln zł po uwzględnieniu kosztów leasingu (EBITDAaL). Liczba klientów pakietów konwergentnych wyniosła ponad 1,4 mln, a użytkowników z usług telewizyjnych - 1 mln użytkowników. Firma planuje w II kw. 2021 roku przedstawić aktualizację strategii.

Article

Rentowność operacyjna Orange Polska utrzymała się mniej więcej na poziomie wyniku z trzeciego kwartału ubiegłego roku – była o 0,4 proc. wyższa. Spółka komunikuje, że zapotrzebowanie na szybki internet w trzecim kwartale było rekordowe: liczba klientów Orange Światłowodu zwiększyła o 54 tysiące. W zasięgu jest w tej chwili 4,8 mln domów i mieszkań. Firma podtrzymuje całoroczne przewidywania wzrostu w tym zakresie.

- Minione miesiące pokazują, że mimo trudności spowodowanych pandemią, Orange ma mocne fundamenty. Cieszy świetny wynik Światłowodu, najlepszy w historii tej usługi, a także wzrost liczby klientów mobilnych abonamentów. Po raz kolejny możemy też pochwalić się pierwszym miejscem w rankingu NPS, obrazującym satysfakcję klientów. To zasługa zespołów pracujących na pierwszej linii, w salonach i technice, które mimo trudności spowodowanych pandemią, niezmiennie wspierają naszych klientów. Przed nami wyzwania związane m.in. z budową sieci 5G oraz sytuacją pandemiczną, która dynamicznie się zmienia. Solidne podstawy biznesu pozwalają nam rzetelnie się do nich przygotowywać i reagować - skomentował Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

 

Spółka w raporcie wskazała pandemię koronawirusa jako przyczynę tego, że sytuacja społeczno-gospodarcza zmienia się dynamicznie. Zapewniono, że w obliczu nowej fali zachorowań i kolejnych wprowadzanych obostrzeń, firma bardzo uważnie monitoruje rozwój zdarzeń, w szczególności w kontekście niepewności związanej z ekonomicznymi skutkami pandemii oraz ich oddziaływaniem na biznes. Kontynuowane będą działania ograniczające koszty, pozwalające łagodzić wpływ pandemii na działalność firmy.

Wzrosła liczba klientów Orange Love

Z Orange Światłowodu korzysta po trzecim kwartale 662 tysiące klientów - o 40 proc. więcej niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. Wybudowano ponad 190 tysięcy nowych łącz (w okresie od lipca do września br.).

Wzrosła także łączna liczba użytkowników stacjonarnego internetu od Orange - o 24 tysiące, czyli 2,8 proc. rok do roku, do 2,66 mln. To pozytywnie wpływa na ARPO z usług stacjonarnego internetu, czyli przychód na jednego użytkownika, który wzrósł o 6,3  proc. r/r.

Baza kart SIM Orange Polska na koniec trzeciego kwartału wyniosła 15,6 mln (wzrost o 182 tys. netto). Przybyło 245 tys. kart SIM w segmencie usług abonamentowych,  w pre-paidzie operator stracił 62 tys. kart.

Wśród klientów korzystających z internetu stacjonarnego Orange, 64 proc. dysponuje całym pakietem usług od operatora. Łączna liczba klientów pakietów konwergentnych wyniosła na koniec września ponad 1,4 mln. W samym trzecim kwartale przybyło 31 tysięcy klientów Orange Love, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. rok do roku. ARPO z konwergencji rośnie (o 2 proc. rok do roku) i sięga 105,5 zł.

W usługach mobilnych przybyło w sumie 245 tys. użytkowników abonamentowych, w tym 110 tysięcy abonamentowych usług głosowych.

Liczba klientów usług telewizyjnych wyniosła 1 001 tys. na koniec III kw. br. wobec 996 tys. kwartał wcześniej i 521 tys. na koniec 2019 r.

Przychody zmalały wskutek epidemii

Wynik EBITDAaL za trzeci kwartał był zbliżony do wyniku za III kwartał ubiegłego roku - biorąc pod uwagę negatywną rolę, jaką odegrała pandemia i niższe przychody z roamingu z powodu zmniejszonego ruchu turystycznego.

Przychody Orange Polska w trzecim kwartale wyniosły 2,8 mld złotych i były niższe o 2,7 proc. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przychody z kluczowych usług telekomunikacyjnych - światłowodu, usług mobilnych i internetu wzrosły o ponad 2 proc. rok do roku, przy spodziewany,, znaczące spowolnienie w segmencie ICT spowodowane pandemią. Przychody z ICT zmniejszyły się o 17 proc. rok do roku. Niższe były również przychody ze sprzedaży sprzętu - popyt na urządzenia nie wrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii.

Wynik netto spółki spadł o 76 proc. rok do roku, osiągając 53 mln zł. Jak podaje operator, tak znaczny spadek w ujęciu rocznym wynika z ubiegłorocznych, rekordowo wysokich zysków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości spółki.

Orange Polska zaktualizuje strategię
Orange Polska planuje w II kw. 2021 roku przedstawić aktualizację strategii - poinformowała spółka w raporcie.

- W ciągu ostatnich kilku lat Orange Polska podjął olbrzymi wysiłek, żeby odwrócić trendy biznesowe i powrócić na ścieżkę wzrostu. Jestem szczęśliwy, że mogę przewodzić firmie w tej ekscytującej drodze, a przy tym mocno zdeterminowany, by podtrzymać te pozytywne tendencje. Jednocześnie, zachowujemy ostrożność co do przyszłości ze względu na potencjalny wpływ przedłużającej się pandemii na gospodarkę. Przygotowujemy aktualizację naszej strategii, którą chcielibyśmy przedstawić w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział cytowany w komunikacie Julien Ducarroz.

Wcześniej prezes zapowiadał, że w nowej strategii Orange ważną rolę będzie odrywać ekologia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange z mniejszymi wpływami i zyskiem, więcej klientów internetu, telewizji i Orange Love. Będzie zmiana strategii

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Nowa strategia? Teraz będą wciskać "darmowe" karty sim wszystkim, którzy przejdą obok ich salonu?
7 1
odpowiedź