SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Organizacje pozarządowe stają w obronie RPO Adama Bodnara. "Brutalny atak mediów publicznych"

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych podpisało się pod oświadczeniem w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Wyraziły one sprzeciw wobec „brutalnego ataku władz i mediów publicznych wobec niego”.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

Przed dwoma tygodniami „Wiadomości” TVP 1 oraz TVP Info codziennie informowały o tym, że syn Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara razem z dwoma kolegami grozili nożem swoim rówieśnikom i żądał od nich drobnych kwot pieniężnych. Sprawa miała trafić do wydziału dla nieletnich Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów.

Następnego dnia reporter TVP Info próbował również złapać Adama Bodnara, kiedy ten wsiadał do samochodu i pytał go o komentarz do „sytuacji prawnej jego syna”. RPO odmówił odpowiedzi.

Materiały pojawiły się bezpośrednio po zajęciu stanowiska przez Rzecznika w sprawie zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Adam Bodnar wyraził przypuszczenie, że policja użyła niewspółmiernych środków.

Natomiast materiały telewizji publicznej krytykowało wielu dziennikarzy na Twitterze, bronili ich Samuel Pereira (szef portalu TVP.Info) oraz Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej który stwierdził, że „informacje uzyskane od informatora zostały potwierdzone w niezależnych źródłach”. W efekcie sprawy Pereira opublikował oświadczenie, w którym przyznał, że zrobił błąd komentując sprawę syna Adama Bodnara, zaatakował blogerkę Katarynę za „urządzanie na niego nagonki” oraz zapowiedział, że robi przerwę od Twittera.

Pełnomocnik byłej żony RPO zapowiedział, że podjęto w tej sprawie pierwsze kroki prawne, a do KRRiT wpłynęły dwie skargi w sprawie materiałów TVP. Z kolei Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd Telewizji Polskiej w związku z tymi materiałami. Zdaniem zgłaszających miały być one groźbą, wpływającą na wykonywanie przez rzecznika obowiązków służbowych.

Organizacje pozarządowe w obronie RPO

Teraz w obronie Rzecznika Praw Obywatelskich stanęły organizacje społeczne, które wydały oświadczenie i "wyraziły one sprzeciw wobec brutalnego ataku władz i mediów publicznych wobec niego".

- Organizacje, którym bliskie są wartości demokratycznego państwa prawnego oraz prawa i wolności człowieka i obywatela, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ataków władz i mediów publicznych na Rzecznika Praw Obywatelskich, dr hab. Adama Bodnara, w związku z jego interwencją dotyczącą ochrony godności podczas zatrzymania człowieka podejrzanego o dokonanie zbrodni w Mrowinach. Działania Rzecznika Praw Obywatelskich oceniamy jako modelową i uzasadnioną okolicznościami sprawy realizację jego konstytucyjnych zadań, a także obowiązków Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. W swojej dotychczasowej działalności Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie dał przykład swojego zaangażowana w sprawy wielu grup społecznych, podejmując interwencje m.in. w sprawach lokatorów, dziennikarzy, kredytobiorców, osób z niepełnosprawnościami, czy sędziów i prokuratorów – podkreślono w oświadczeniu.

Dodano, że "w tym przypadku, w związku z podjętą interwencją, Rzecznik spotkał się z brutalnym atakiem ze strony polityków i mediów pozostających pod kontrolą obecnej większości rządzącej".

- Sprzeciwiamy się tego rodzaju mowie nienawiści. Oceniamy ją jako szkodliwą dla ochrony praw i wolności wszystkich obywateli, gdyż może ona wywoływać u nich wrażenie, że w zderzeniu z machiną państwa są bezbronni. Nieuchronnie prowadzić to będzie do erozji zaufania do państwa i prawa – zaznaczyły organizacje.

„Pragniemy także wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie obniżaniem się poziomu ochrony praw człowieka w Polsce. Zachowanie organów ścigania, przedstawicieli prokuratury, Ministerstwa Sprawiedliwości, polityków rządowych oraz mediów publicznych, polegające na bezprzykładnym ataku personalnym na Rzecznika Praw Obywatelskich, w sytuacji zwrócenia przez niego uwagi na oczywiste naruszenie standardów praw człowieka, daje wyraźnie do zrozumienia, że organy władzy publicznej w Polsce nie zamierzają stosować się do standardów międzynarodowych wynikających z Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, a także Protokołu fakultatywnego. O przekroju spraw, którymi zajmuje się Rzecznik Praw Obywatelskich można przeczytać w Informacji Rocznej Biura RPO, a także w Raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur” – podkreślono w piśmie organizacji.

Pod oświadczeniem podpisały się: Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Iustitia Polska – „Polish Judges”, Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”, Wolne sądy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, Archiwum Osiatyńskiego, Stowarzyszenie Amnesty International Polska, Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych, Forum Współpracy Sędziów, Projekt: Polska, Fundacja Batorego, Kultura Niepodległa, Fundacja Autonomia, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Greenpeace Polska, Fundacja ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Fundacja Autonomia, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Centrum Cyfrowe, Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza, Fundacja WWF Polska, Akcja Demokracja, Stowarzyszenie Dialog Społeczny, Towarzystwo Dziennikarskie, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Łańcuch Światła Poznań, Instytut Spraw Publicznych, POLIS Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy, Stowarzyszenie Homo Faber, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, Forum Darczyńców w Polsce, Fundacja Pole Dialogu, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Marsz Równości w Lublinie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizacje pozarządowe stają w obronie RPO Adama Bodnara. "Brutalny atak mediów publicznych"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stec
Wreszcie lista fundacji związanych z PO została jasno opublikowana ;)
1 1
odpowiedź