SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost ma 11 tys Paczkomatów w Polsce, chce stawiać 100 nowych tygodniowo

Liczba Paczkomatów w Polsce przekroczyła 11 tys. Inpost zapowiada, że do końca br. zamierza uruchamiać 100 takich maszyn w każdym tygodniu.

Article

Paczkomat nr 11 tys. został zainstalowany w Zakopanem przy ulicy Walkosze 4C.

Na koniec ub.r. InPost miał w Polsce dokładnie 10 776 Paczkomatów, maszynę nr 10 tys. uruchomił na początku grudnia, tę nr 9 tys. pod koniec października, a w listopadzie 2019 roku miał ich 6 tys.

- Chcemy, aby każdy nasz klient - niezależnie, czy mieszka w jednym z największych miast w Polsce, średnim czy małym miasteczku lub na wsi - miał do swojego Paczkomatu jak najbliżej. Nie ma tygodnia, żeby nie trafiały do nas prośby od lokalnych społeczności o Paczkomat w nowej dzielnicy, na kolejnej ulicy, czy też w kolejnej gminie - komentuje Rafał Brzoska, prezes i akcjonariusz InPostu.

Paczkomaty są stawiane m.in. przy sklepach Dino, Lidl, Kaufland, Delikatesy Centrum (te ostatnie należą do Grupy Eurocash) i Auchan.

4 tys. nowych Paczkomatów w br.

Pod koniec stycznia InPost zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie. W prospekcie zapowiedział, że do końca br. chce zwiększyć liczbę Paczkomatów do 14,5-15,5 tys., a w średnim terminie - o 2-2,5 tys. rocznie.

- Nie zwalniamy i realizujemy nasz plan rozwoju sieci - planując stawianie w 2021 roku 100 nowych maszyn tygodniowo - potwierdza Rafał Brzoska. - Jako pionier i lider tego rynku chcemy rozwijać się także w Europie – działamy w Wielkiej Brytanii, do której w tylko w tym roku trafi od 1 do 2 tys. nowych maszyn. Widzimy, że kolejne kraje szukają takich rozwiązań, zwłaszcza po doświadczeniach związanych z pandemią koronawirusa - dodaje.

W prospekcie InPost poinformował, że ub.r. poprzez sieć Paczkomatów dostarczono w Polsce 240 mln paczek, a dodatkowo kurierzy firmy doręczyli ok. 60 mln przesyłek.

Według spółki z Paczkomatów korzysta obecnie 13,6 mln osób, ok. 60 proc. wszystkich internautów kupujących w sieci. Firma zidentyfikowała ponad 31 tys. lokalizacji w miastach i wsiach, gdzie postawienie takich automatów jest uzasadnione.

Paczkomaty obsługują Allegro i Amazon

Do Paczkomatów od wielu lat są dostarczane zakupy z Allegro, we wrześniu ub.r. umowę przedłużono o siedem lat. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/allegro-dostawa-inpost-nowa-umowa-na-7-lat-natychmiastowe-dostawy-do-paczkomatow

Tydzień temu Rafał Brzoska potwierdził, że InPost podpisał na pięć lat podobną umowę z Amazonem, który zapowiedział niedawno pełne udostępnienie swojej platformy w Polsce.

Na koniec ub.r. InPost miał też 1 478 Paczkomatów za granicą. Głównym rynkiem zewnętrznym firmy jest obecnie Wielka Brytania, gdzie w ub.r. liczba paczek dostarczonych przez nią tygodniowo wzrosła z ok. 6 tys. z styczniu do 65 tys. na początku listopada i 100 tys. w czasie szczytu sprzedażowego w grudniu.

InPost z udanym debiutem giełdowym

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. firma osiągnęła wzrost wpływów o 100,1 proc. do 1,66 mld zł, marży brutto z 44,3 do 51,2 proc. oraz operacyjnego zysku EBITDA z 230 do 635,6 mln zł.

InPost tłumaczy, że te wzrosty wynikają głównie z większej efektywności: niższych średnich kosztów instalowania Paczkomatów, wyższej produktywności dostaw, zwłaszcza na tzw. odcinku ostatniej mili oraz korzystania z infrastruktury współdzielonej. Do tego doszły korzyści wynikające ze wzrostu skali działalności oraz zwiększenie rozmiarów Paczkomatów - w styczniu 2019 roku każdy miał średnio 100 skrytek na paczki, a we wrześniu ub.r. już 130.

W efekcie średnie wydatki firmy na Paczkomat zmalały ze 109 tys. zł w 2017 roku do 71 tys. zł w 2019 roku.

W ofercie pierwotnej na amsterdamskiej giełdzie sprzedano 175 mln akcji InPostu (35 proc. jego kapitału) za 2,8 mld euro (po 16 euro za sztukę). Firma została wyceniona na 8 mld euro

Pierwszego dnia notowań kurs InPostu wzrósł do 20 euro, natomiast w środę na koniec sesji wynosił 19,20 euro. Należący do Rafała Brzoski pakiet 13 proc. akcji jest obecnie wyceniany na ponad 5,5 mld zł, co daje biznesmenowi miejsce w dziesiątce najbogatszych Polaków.

Dołącz do dyskusji: InPost ma 11 tys Paczkomatów w Polsce, chce stawiać 100 nowych tygodniowo

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomek4
Duże osiedle Ostoja Wilanów w Miasteczku Wilanów. Mnóstwo próśb do InPostu o postawienie paczkomatu. Bez odzewu.
odpowiedź
User
Mirek
Duże osiedle Ostoja Wilanów w Miasteczku Wilanów. Mnóstwo próśb do InPostu o postawienie paczkomatu. Bez odzewu.

Pytanie gdzie mają postawić ? 1) Zgoda na podłączenie prądu, 2) zgoda właściciela terenu. Paczkomat to nie samochód, gdzie możesz sobie na od... (nielegalnie) postawić na trawniku i mieć w nosie przepisy.
odpowiedź
User
lol
A ja chce paczkomat o większym rozmiarze .
odpowiedź