SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Państwowa Komisja ds. pedofilii zaczęła kampanię "#RozmawiajReaguj"

Pod hasłem "#RozmawiajReaguj" rozpoczęła się pierwsza kampania społeczna Państwowej Komisji ds. pedofilii. Kampania prowadzona jest w mediach elektronicznych od poniedziałku i skierowana przede wszystkim do dorosłych z małych miast i wsi - poinformowała komisja.

Article

Jak przekazano na stronie komisji, istotą kampanii jest "rozbudzenie w dorosłych opiekunach świadomości i umiejętności właściwego podejścia do dziecka skrzywdzonego".

"Każdego roku tysiące dzieci w Polsce pada ofiarą przemocy seksualnej. Dziecko w takiej sytuacji czuje strach, wstyd i – paradoksalnie – doświadcza poczucia winy. Aby sobie poradzić z traumą, koniecznie potrzebuje mądrego wsparcia dorosłych" - zaznaczyła komisja w poniedziałkowym komunikacie.

Wskazała jednocześnie, że informacja o wykorzystaniu dziecka może "wzbudzić u dorosłych różne odczucia i reakcje, wynikające między innymi z błędnych przekonań". "Ważne, aby dziecko otrzymało informację, że dorosły wierzy mu, jest po jego stronie i postara się mu pomóc. Rozmowa powinna przede wszystkim budować zaufanie, tak, aby pierwsza reakcja dorosłego była prawdziwym wsparciem" - podkreślono.

Państwowa Komisja ds. pedofilii zachęca do korzystania z pomocy

Dlatego kampania Państwowej Komisji ma zwracać uwagę na "emocje i myśli dziecka wykorzystanego, a także możliwe błędne przekonania dorosłego, który staje w obliczu takiej sytuacji".

Jako główne hasła kampanii wybrano słowa: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj. "Nie lekceważ tego, co mówi dziecko. Daj mu możliwość wyrażenia własnych uczuć, ale nie wypytuj o szczegóły, jeśli nie jest na to gotowe. Nie zarzucaj go pytaniami i własnymi wątpliwościami. Nie naciskaj" - zaznaczono. "Dziecko (...) musi wiedzieć, że zostanie wysłuchane. Szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego" - podkreślono.

Jak przypomniano, "dziecko nigdy nie odpowiada za czyjeś złe zachowania i intencje" i "nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego, zawsze 100 proc. odpowiedzialności jest po stronie sprawcy".

"Jeśli widzisz niepokojące zachowanie u dziecka – reaguj. Zapytaj o pomoc specjalistę lub zadzwoń na bezpłatny i całodobowy numer telefonu 116 111 lub 800 12 12 12. Nie bój się prosić o wsparcie. Podejrzenie przestępstwa wykorzystania seksualnego dziecka możesz zgłosić Państwowej Komisji telefonicznie lub pisemnie" - wskazano.

Jak poinformowała komisja, kampania prowadzona jest w mediach elektronicznych od 13 grudnia i skierowana przede wszystkim do dorosłych z małych miast i ośrodków wiejskich. Wyniki badań przeprowadzonych przez komisję zawarte w pierwszym raporcie tego organu z lipca br. wykazały bowiem, że w mniejszych ośrodkach notuje się najwięcej przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci.

Dołącz do dyskusji: Państwowa Komisja ds. pedofilii zaczęła kampanię "#RozmawiajReaguj"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
To już nie dzieci są winne? Przecież jeszcze niedawno poseł PiS przekonywał, że dzieci same się łaszą do swoich oprawców i prowokują.
odpowiedź