SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Papierosy i stres wg Polaków najgroźniejsze dla zdrowia

Ponad połowa Polaków (58%) jest zadowolona ze swojego stanu zdrowia. Za największe zagrożenia dla zdrowia uważamy palenie tytoniu oraz stres - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

Polacy biorą niemal całkowicie odpowiedzialność za stan swojego zdrowia: 51% z nich uważa, że spoczywa ona tylko na nich, a 45% że częściowo na nich.

Zdecydowana większość czynników najbardziej wpływających na stan zdrowia jest związana ze stylem życia. Stosunkowo nieduży odsetek respondentów uważa, że "zdrowie ma się w genach" – takie przekonanie jest najpopularniejsze wśród osób powyżej 60. roku życia. Kobiety nieco częściej niż mężczyźni wskazują na zagrożenia związane z niewłaściwą dietą, paleniem tytoniu czy stresem.

Połowa Polaków (51%) ocenia swój stan zdrowia jako dobry, a 7% jako doskonały. Zdecydowanie najlepiej oceniają swój stan zdrowia osoby w wieku do 35. roku życia. Natomiast po 45. roku życia poziom zadowolenia jest istotnie niższy. W zakresie zadowolenia ze stanu zdrowia nie ma istotnej różnicy między kobietami a mężczyznami.

Co dziesiąty Polak podejmuje decyzję o własnym leczeniu bez konsultacji z lekarzem. Kobiety częściej niż mężczyźni współdecydują o sposobie swojego leczenia, zaś mężczyźni w większym stopniu zdają się wyłącznie na lekarza.

Preferowanym źródłem informacji o zdrowiu jest wybrany przez respondentów lekarz rodzinny. Kobiety i osoby z najmłodszej grupy wiekowej chętniej niż pozostali radzą się w kwestiach zdrowia swoich bliskich. Z kolei znaczenie lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów rośnie wraz z wiekiem badanych.

Mimo, że zgodnie z deklaracjami to lekarz rodzinny jest najważniejszym i preferowanym źródłem informacji o zdrowiu, 73% badanych przyznaje, że korzysta z internetu w poszukiwaniu takich informacji.

Strony internetowe jako źródło informacji i zdrowiu są popularne niezależnie od wieków respondentów. Kobiety częściej niż mężczyźni poszukują informacji w gazetach i magazynach, natomiast osoby po 45. roku życia – w ulotkach dostępnych w gabinetach lekarskich i szpitalach.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w grudniu 2015 r., metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl), na reprezentatywnej grupie Polaków (płeć, wiek, wielkość miejscowości), N= 1261.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Papierosy i stres wg Polaków najgroźniejsze dla zdrowia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl