SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Rzecznik Praw Obywatelskich: paski informacyjne w „Wiadomościach” TVP naruszają ustawę o RTV

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar - powołując się na sprawozdanie Rady Języka Polskiego o paskach „Wiadomości” TVP1 -  stwierdził, że telewizja publiczna narusza ustawę o RTV, a opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem. Natomiast dziennikarze TVP naruszają Prawo prasowe, które nakazuje im szczególną staranność i rzetelność.

Michał Adamczyk w wydaniu „Wiadomości” z 17 grudnia 2016 r. Article

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powołując się na opinię Rady Języka Polskiego, która stwierdziła, że „Wiadomości” TVP 1 prezentują nierzetelny i nieobiektywny przekaz zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Chodzi o „Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego za lata 2016-2017”, które przedstawiono Sejmowi przez Radę Języka Polskiego. Oceniono w nim emitowane w tym czasie w „Wiadomościach”  tzw. paski informacyjne dotyczące najważniejszych wydarzeń politycznych lat 2016-2017  pod kątem zgodności z ustawy o języku polskim.

Wnioskiem z badania jest m.in. stwierdzenie, że „język polski nie jest traktowany jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom”.

Według Rady wiele „pasków” posługuje się nieetycznymi zabiegami językowymi, takimi jak etykietowanie, stygmatyzacja, stereotypizacja, korzystne dla nadawcy operacje na znaczeniu słów. Większość „pasków” miała w jej opinii powstać „z myślą o wpływaniu na opinię odbiorcy komunikatu,  a nie z myślą o dostarczeniu mu obiektywnego powiadomienia o danym zdarzeniu.”

Według Rady „dostarczanie nierzetelnego, nieobiektywnego przekazu - w którym trudno odróżnić informację od komentarza - sprawia, że należy uznać, iż osoby odpowiedzialne za treść „pasków” mogły nie wypełnić obowiązku nałożonego przez ustawodawcę, a polegającego na dostarczaniu obywatelom rzetelnej informacji”.

RPO: w TVP przekaz nierzetelny i nieobiektywny

Sprawozdaniem zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Uznał on, że według raportu, TVP działa z naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji (art. 21 ust. 1, wedle którego „publiczna telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom programy, cechujące się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością”).

Rzecznik wskazuje, że z opinii Rady Języka Polskiego jednoznacznie wynika, że telewizja oferuje społeczeństwu przekaz nierzetelny i nieobiektywny. Ustalenia wskazują także, że dziennikarze telewizji publicznej nie realizują zadania polegającego na służbie społeczeństwu i państwu, na co wskazuje Prawo prasowe.

- Dziennikarz ma bowiem obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, co oznacza wymóg zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych. Jeśli dziennikarze dostarczają społeczeństwu przekaz nieobiektywny i nierzetelny, to naruszają obowiązki wynikające ze tych przepisów Prawa prasowego - stwierdził RPO w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Co więcej, Adam Bodnar wskazuje, że telewizja publiczna jest finansowana m. in. z abonamentu, który jest pobierany w celu realizacji misji publicznej (na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji), a więc według RPO - „opłata ta powinna więc służyć zapewnieniu oferty programowej cechującej się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością”.

- Sprawozdanie Rady Języka Polskiego zdaje się wskazywać, że danina publiczna jest jednak wykorzystywana niezgodnie ze swoim przeznaczeniem - podkreśla Adam Bodnar.

W związku z tym rzecznik zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii Witolda Kołodziejskiego o ustosunkowanie się do sprawozdania Rady na podstawie ustawowych obowiązków, jakie stawiane są przed telewizją publiczną i jej dziennikarzami.

Według badania Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,96 mln widzów, z czego 2,39 mln w TVP1, a 577 tys. w TVP Info.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich: paski informacyjne w „Wiadomościach” TVP naruszają ustawę o RTV

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leszko
To jest niedorzecznik. Jest rzecznikiem jednej obcji.
33 66
odpowiedź
User
jarek k. pierwsze człowiek w Poslce
Bodnar i wszystko jasne.
32 61
odpowiedź
User
walter
TVP do likwidacji
54 29
odpowiedź
User
Ja
RPO to organ konstytucyjny, który ma służyć wszystkim Polakom. Jak może być tak jawnie stronniczy? Już raz zasugerował, że TVP miała wpływ na smierć prezydenta Adamowicza bo Stefan W. naoglądał się TVP Info - potem okazało się, że W. nie miał tego kanału w więzieniu, w którym odsiadywał karę za wcześniejsze przestępstwa. Mógł za to oglądać Polsat i TVN24. Jak można być tak nieobiektywnym?
36 50
odpowiedź
User
abc
Ale paski w TVN są już OK ?
43 55
odpowiedź