SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rzecznik Praw Obywatelskich: paski informacyjne w „Wiadomościach” TVP naruszają ustawę o RTV

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar - powołując się na sprawozdanie Rady Języka Polskiego o paskach „Wiadomości” TVP1 -  stwierdził, że telewizja publiczna narusza ustawę o RTV, a opłata abonamentowa jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem. Natomiast dziennikarze TVP naruszają Prawo prasowe, które nakazuje im szczególną staranność i rzetelność.

Michał Adamczyk w wydaniu „Wiadomości” z 17 grudnia 2016 r.Article

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powołując się na opinię Rady Języka Polskiego, która stwierdziła, że „Wiadomości” TVP 1 prezentują nierzetelny i nieobiektywny przekaz zwrócił się w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Chodzi o „Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego za lata 2016-2017”, które przedstawiono Sejmowi przez Radę Języka Polskiego. Oceniono w nim emitowane w tym czasie w „Wiadomościach”  tzw. paski informacyjne dotyczące najważniejszych wydarzeń politycznych lat 2016-2017  pod kątem zgodności z ustawy o języku polskim.

Wnioskiem z badania jest m.in. stwierdzenie, że „język polski nie jest traktowany jako dobro społeczne, lecz jako instrument w walce politycznej służący jednemu z podmiotów politycznych w celu kreacji własnej wizji świata i narzucania jej obywatelom”.

Według Rady wiele „pasków” posługuje się nieetycznymi zabiegami językowymi, takimi jak etykietowanie, stygmatyzacja, stereotypizacja, korzystne dla nadawcy operacje na znaczeniu słów. Większość „pasków” miała w jej opinii powstać „z myślą o wpływaniu na opinię odbiorcy komunikatu,  a nie z myślą o dostarczeniu mu obiektywnego powiadomienia o danym zdarzeniu.”

Według Rady „dostarczanie nierzetelnego, nieobiektywnego przekazu - w którym trudno odróżnić informację od komentarza - sprawia, że należy uznać, iż osoby odpowiedzialne za treść „pasków” mogły nie wypełnić obowiązku nałożonego przez ustawodawcę, a polegającego na dostarczaniu obywatelom rzetelnej informacji”.

RPO: w TVP przekaz nierzetelny i nieobiektywny

Sprawozdaniem zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Uznał on, że według raportu, TVP działa z naruszeniem ustawy o radiofonii i telewizji (art. 21 ust. 1, wedle którego „publiczna telewizja realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom programy, cechujące się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością”).

Rzecznik wskazuje, że z opinii Rady Języka Polskiego jednoznacznie wynika, że telewizja oferuje społeczeństwu przekaz nierzetelny i nieobiektywny. Ustalenia wskazują także, że dziennikarze telewizji publicznej nie realizują zadania polegającego na służbie społeczeństwu i państwu, na co wskazuje Prawo prasowe.

- Dziennikarz ma bowiem obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową i zasadami współżycia społecznego, co oznacza wymóg zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych. Jeśli dziennikarze dostarczają społeczeństwu przekaz nieobiektywny i nierzetelny, to naruszają obowiązki wynikające ze tych przepisów Prawa prasowego - stwierdził RPO w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Co więcej, Adam Bodnar wskazuje, że telewizja publiczna jest finansowana m. in. z abonamentu, który jest pobierany w celu realizacji misji publicznej (na podstawie ustawy o radiofonii i telewizji), a więc według RPO - „opłata ta powinna więc służyć zapewnieniu oferty programowej cechującej się pluralizmem, bezstronnością wyważeniem i niezależnością”.

- Sprawozdanie Rady Języka Polskiego zdaje się wskazywać, że danina publiczna jest jednak wykorzystywana niezgodnie ze swoim przeznaczeniem - podkreśla Adam Bodnar.

W związku z tym rzecznik zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii Witolda Kołodziejskiego o ustosunkowanie się do sprawozdania Rady na podstawie ustawowych obowiązków, jakie stawiane są przed telewizją publiczną i jej dziennikarzami.

Według badania Nielsen Audience Measurement w lutym br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,96 mln widzów, z czego 2,39 mln w TVP1, a 577 tys. w TVP Info.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rzecznik Praw Obywatelskich: paski informacyjne w „Wiadomościach” TVP naruszają ustawę o RTV

36 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leszko
To jest niedorzecznik. Jest rzecznikiem jednej obcji.
odpowiedź
User
jarek k. pierwsze człowiek w Poslce
Bodnar i wszystko jasne.
odpowiedź
User
walter
TVP do likwidacji
odpowiedź