SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zbigniew Ziobro zabiera się za patostreamerów. Będą kary więzienia

W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt ustawy, zgodnie z którą patostreaming będzie uznany za przestępstwo, a twórcy, którzy nagrywają patologiczne zachowania, mogą trafić do więzienia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. To reakcja na film, w którym ojciec z Dąbrowy Górniczej dusił swojego syna i transmitował to na żywo.

Minister Zbigniew Ziobro (screen: YouTube/ Ministerstwo Sprawiedliwości)Minister Zbigniew Ziobro (screen: YouTube/ Ministerstwo Sprawiedliwości)

Patostream to transmisja internetowa na żywo, prowadzona w serwisach internetowych udostępniających wideo strumieniowe (np. YouTube), w trakcie której organizowane są libacje alkoholowe, dochodzi do przemocy wobec osób bezdomnych, niepełnosprawnych, dzieci czy zwierząt. Widzowie w trakcie transmisji na żywo wpłacają "twórcom" drobne datki, zwane donejtami.

Posłowie Suwerennej Polski postanowili wytoczyć wojnę patologii w sieci. - Ujawnię ten projekt w przyszłym tygodniu - powiedział nam Michał Wójcik, minister w KPRM, który przygotowuje nowelizację ustawy. - Pierwsza rzecz: chcemy, żeby patostreaming został uregulowany w kodeksie karnym, ponieważ dzisiaj jest problem, z jakiego przepisu można postawić zarzuty. Druga rzecz: chcemy, żeby żeby to przestępstwo było zagrożone wysoką sankcją karną - dodał.

Jego zdaniem, powinni zostać ukarani zarówno ci, którzy znęcają się nad ludźmi i zwierzętami, jak i ci, którzy nagrywają te filmy i je upowszechniają w sieci. Niewykluczone, że do odpowiedzialności zostaną pociągnięte również te osoby, które wpłacają donacje w trakcie transmisji, wspierając tym paroyoutuberów. - Jak będzie ostatecznie wyglądał projekt, to przyszły tydzień pokaże, bo nadal trwają konsultacje nad nim w ministerstwie - dodał Michał Wójcik.

"Idę na wojnę z szatanem". Patostreaming w internecie nadal ma się dobrze

Dramat dziecka w Dąbrowie Górniczej

To pokłosie dramatycznej sytuacji, do której doszło w połowie marca tego roku. Opinią publiczną wstrząsnął film, na którym ojciec dusił swojego siedmioletniego syna, a mama chłopca nie reagowała na to i robiła z tego streaming na TikToka. Powiedziała: "Jak umrze, to przynajmniej będzie spokój". Jej mąż dodał: "Niech zdycha". Rodzice dziecka zostali zatrzymani, a chłopiec trafił do rodziny zastępczej.

Wiceminister Michał Wójcik zapowiedział wówczas, że jego resort podejmie stanowcze działania przeciwko patostreamingowi.

Rafatus: Patostreamerzy tak łatwo nie odpuszczą

Czy ustawą można powstrzymać patostreaming? - Od powstania zjawiska patostreamingu, poziom destrukcji i patologicznych zachowań wzrasta i cieszy mnie fakt, że rząd w końcu podejmuje radykalne kroki, aby ukrócić patotwórcom możliwość rozpowszechnienia tych skandalicznych treści. Trzeba z tym walczyć, bo wiele osób (i też mówię o sobie) z problemami alkoholowymi sięga po kontrowersyjną sławę i niszczą życie nie tylko sobie, ale i innym. Łatwy pieniądz i złudne uznanie licznej patowidowni, prowadzi osobę uzależnioną do kompletnego upadku - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Rafał Kowalczyk, kiedyś znany jako Rafatatus, który upijał się na żywo i bił swoją partnerkę Marlenkę.

Patoyoutuber "Kamerzysta" skazany na prace społeczne za pobicie 66-latka

- Nie wiem dokładnie, jaką nowelizacje ustawy przygotował o ministerstwo czy patostreamy znikną, ale pewne jest to, że ci twórcy nie odpuszczą tak łatwo. Wiem, jakie silne i zgubne jest uzależnienie od atencji widzów, Będą za wszelką cenę szukać innych platform i możliwości przesyłania patotreści i monetyzowania ich - dodał Kowalczyk.

Dołącz do dyskusji: Zbigniew Ziobro zabiera się za patostreamerów. Będą kary więzienia

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
do więzienia
Typowe - zamiast ludzi edukować to do więzienia i później podatnicy zapłacą za jego pobyt w pace. Im się wydaję, że są tacy reformatorzy, usiądzie pomyśli - a za ten czyn 5lat, a co tam najwyżej kiedyś się zmieni i załatwione.
odpowiedź
User
LGOM
Skoro sam ministrant Zerro ma się sprawą zająć, to już wiadomo czym się to skończy. Jak zwykle.
odpowiedź
User
Mike D
O sytuacji w Białymstoku na ul. Szkolnej 17cisza... A tam przecież cały aparat państwa zawodzi o tylu lat ! Streamy z pijackich i narkomańskich ekscesów. Ostatnio byli w Sprawie dla Reportera ? Czy są tego efekty ?
odpowiedź