SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Polityka” zarobiła dużo więcej niż „Kobiety mafii 2”, firmy Patryka Vegi z 5 mln zł zysku

W ub.r. spółka Love Vega, odpowiadająca za film Patryka Vegi „Polityka”, miała 8,4 mln zł przychodów i 3,46 mln zł zysku netto, natomiast Vega Investments, która zajmowała się dystrybucją „Kobiet mafii 2” i kręceniem „Bad boya”, zanotowała 5,01 mln zł wpływów i 1,54 mln zł zysku netto. Wyniki tej drugiej mocno zmalały z roku na rok - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Patryk VegaArticle

Film „Polityka” trafił do kin 4 września ub.r., w szczytowym okresie kampanii przed wyborami parlamentarnymi. W kinach w Polsce obejrzało go 1,89 mln widzów. Zajął piąte miejsce wśród hitów kinowych ub.r., większą widownię zgromadziły „Król lew” (2,52 mln), „Kraina lodu 2” (2,46 mln), „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” (2,39 mln) i „Joker” (1,96 mln).

Dużą promocję zapewniły „Polityce” ujawniane przez Patryka Vegę od czerwca fragmenty z postaciami przypominającymi czołowych polityków, głównie z obozu rządzącego. Najdalej sprawa zaszła z Bartłomiejem Misiewiczem, który zagroził twórcy procesem sądowym, bo bohater kojarzący się z byłym rzecznikiem MON w zwiastunie zażywał narkotyki, całował się z przełożonym i uprawiał seks. W konsekwencji w napisach końcowych filmu podkreślano, że ta postać nie była inspirowana Misiewiczem, a Patryk Vega przeprosił go na Facebooka.

- Premierę filmu poprzedziła spektakularna kampania reklamowa - skwitowano w sprawozdaniu z działalności Love Vega.

Firma osiągnęła 8,4 mln zł przychodów sprzedażowych, a jej koszty operacyjne wyniosły 4,98 mln, na co złożyło się głównie 4,53 mln zł wydatków na usługi obce, a także 395,8 tys. zł na wynagrodzenia, 38,2 tys. zł na zużycie materiałów i energii oraz 16,4 mln zł pozostałych kosztów.

Zysk sprzedażowy spółki wyniósł 3,42 mln zł, a zysk brutto i netto - 3,46 mln zł.

„Polityka” kosztowała 7,4 mln zł, przyniosła 13,8 mln zł

W sprawozdaniu Love Vega podano, że „Politykę” sfinansowano z wpłat inwestorów zewnętrznych w wysokości 8,79 mln zł. Realizacja filmu kosztowała 7,41 mln zł, z czego 3,7 mln zł pochodziło od inwestorów (nie wskazano, na co przeznaczono pozostałe środki od nich).

Łącznie „Polityka” przyniosła 13,85 mln zł przychodów, z czego na inwestorów przypadło 6,92 mln zł.

W spółce Love Vega 98 proc. udziałów ma Patryk Vega. W zeszłym tygodniu na zebraniu wspólników zdecydował o wypłacie całego zeszłorocznego zysku jako dywidendę, w efekcie otrzyma 3,39 mln zł.

Vega szykuje „Warsaw Lovers”, nakręcił spot dla Portów Lotniczych

Spółka Love Vega zaczęła przygotowywanie kolejnego filmu Patryka Vegi „Warsaw Lovers”, którego premierę zaplanowano na 14 lutego 2021 roku. W sprawozdaniu zaznaczono, że firma „planuje pozyskiwać inwestorów i zleceniodawców na realizację kolejnych filmów fabularnych i seriali”.

Pod koniec grudnia ub.r. „Polityka” została wyemitowana jako miniserial w Canal+. Za współpracę z Platformą Canal+ odpowiadała inna firma Patryka Vegi - Vega Investments Coverman. Jej sprawozdanie finansowe nie pojawiło się jeszcze w elektronicznym KRS, zamieszczono na razie raport spółki będącej jej komandytariuszem.

Za pośrednictwem Vega Investments Coverman reżyser przygotował też dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” spot edukacyjny o fałszywych alarmach bombowych.

8,5 mln zł wpływów z „Kobiet mafii 2” przy 5,3 mln zł kosztów

W drugiej połowie lutego ub.r. do kin trafił film „Kobiety mafii 2”, za których produkcję i dystrybucję odpowiadała spółka Vega Investments. Film obejrzało w kraju 1,14 mln widzów, był też wyświetlany m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Beneluksie, Szwecji i Norwegii. Potem był dystrybuowany na DVD, platformach VoD i w telewizji.

W sprawozdaniu firma podała, że „Kobiety mafii 2” sfinansowano z wpłat inwestorów zewnętrznych w wysokości 5,98 mln zł. Koszty realizacji filmu wyniosły 5,26 mln, z czego na inwestorów przypadło 2,63 mln zł, a przychody z niego - 8,55 mln zł, z czego 4,27 mln zł wypłacono inwestorom.

Nie podano szczegółów rozliczeń z inwestorami, zaznaczając, że przysługuje im 50 proc. określonej w umowach nadwyżki finansowej.

Vega Investments zanotowała duży spadek przychodów - z 17,74 mln zł w 2018 roku do 5,01 mln zł. Wynika to z faktu, że w 2018 roku pierwsza część „Kobiet mafii” miała dużo większą widownię kinową (2,04 mln osób), a spółka zarabiała też na dalszej dystrybucji „Botoksu” (w styczniu ub.r. pojawił się we wersji serialowej na Showmaksie). W ub.r. spółka wypłaciła też inwestorom zewnętrznym 335,4 tys. zł dochodów z „Botoksu” i 414,4 tys. zł z „Kobiet mafii”.

Mocno zmalały koszty operacyjne firmy - z 6,8 do 3,55 mln zł. Na zeszłoroczną kwotę złożyło się przede wszystkim 2,95 mln zł na usługi obce, a także 383,6 tys. zł na wynagrodzenia.

Zysk sprzedażowy spółki poszedł w dół z 10,94 do 1,46 mln zł, a zysk brutto i netto - z 11,2 do 1,54 mln zł. Cały zeszłoroczny zysk poszedł na dywidendę dla wspólników, Patryk Vega ma 98 proc. udziałów spółki.

„Bad Boy” z niższą widownią, w planach kolejne filmy

Vega Investments w ub.r. nakręciła film „Bad boy”, który w kinach od 21 lutego do 8 marca obejrzało 387 tys. widzów, czyli dużo mniej niż w przypadku poprzednich produkcji Patryka Vegi. Na początku kwietnia film pojawił się w płatnej ofercie platform VoD.

W sprawozdaniu Vega Investments poinformowano, że firma w ub.r. podpisała umowy z inwestorami dotyczące finansowania kolejnych filmów: „Pitbull. Królowa chiluganów”, „SSAP”, „Uchodźcy” i „Znak równości”.

W rozliczeniach międzyokresowych spółki na koniec ub.r. wpisano 2,93 mln zł na drugą część „Polityki” i 2,68 mln zł na „Pitbull. Królową chuliganów”. Natomiast 8,71 mln zł wyniosły takie koszty realizacji filmu „Small World” o handlu dziećmi. Patryk Vega w styczniu br. opublikował jego pierwszą zapowiedź.

Epidemia uderzyła w branżę filmową

W związku z epidemią koronawirusa w połowie marca wprowadzono obostrzenia bardzo mocno ograniczające możliwość kręcenia filmów i seriali. Prace na planach zawiesili czołowi producenci seriali i programów telewizyjnych, natomiast Patryk Vega i Konrad Niewolski jeszcze w drugiej połowie marca realizowali zdjęcia plenerowe do swoich nowych filmów, za co skrytykowała ich Gildia Reżyserów Polskich.

Ponadto od połowy marca zamknięte są wszystkie kina w Polsce, ponownie będą mogły być otwarte od 6 czerwca, przy czym sale będą mogły być wypełnione w połowie. Dodatkowo trzej najwięksi operatorzy - Multikino, Helios i Cinema City - zapowiedzieli, że nie od razu otworzą swoje kina, bo nie ma jeszcze odpowiedniego repertuaru i nie opublikowano warunków sanitarnych. Z kolei prace na planach zdjęciowych, też z zachowaniem obostrzeń sanitarnych, można prowadzić od 18 maja.

Jak mocno pogorszy to tegoroczne wyniki firm Patryka Vegi? W sprawozdaniach nie podano konkretnych szacunków czy prognoz.

- Ze względu na znaczną dynamikę rozwoju sytuacji nie jest obecnie możliwe przedstawienie precyzyjnych danych liczbowych, dotyczących potencjalnego jej wpływu na jednostkę.  Ewentualny wpływ zostanie uwzględniony w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym za rok 2020 - zapisano w sprawozdaniu Vega Investments.

Już w pierwszym kwartale br. mocno zmalała łączna frekwencja w kinach w Polsce - wyniosła 12,2 mln widzów wobec 18,8 mln rok wcześniej (według danych Boxoffice.pl).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Polityka” zarobiła dużo więcej niż „Kobiety mafii 2”, firmy Patryka Vegi z 5 mln zł zysku

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
animowany
Filmy Vegi maja niewiele wspolnego ze sztuka. To taki wspolczesny Patorezyser.
odpowiedź
User
Co to jest?
Filmy Vegi? Jakby wyciąć wulgaryzmy, to nic nie zostanie.
odpowiedź
User
Swordfish
Nie jest tak źle. Zawsze są przebłyski scenariusza. Aktorzy nawet fajnie się wcielają w role, czego przykładem jest Antek Królikowski w "Bad Boy". Teraz Vega może mieć pod górkę. Ze względu na pandemię jego kolejne tytuły mogą już nie gromadzić milionowych tłumów w kinach, mimo zainteresowania potencjalnych odbiorców. Kino Vegi to fast food dla mas.
odpowiedź