SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gdańsk przez pięć dni będzie wspominał Pawła Adamowicza w rocznicę jego śmierci

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, konferencja o zapobieganiu przemocy i premiera książki, w której gdańszczanie wspominają Pawła Adamowicza - takie wydarzenia zaplanowano na obchody pierwszej rocznicy śmierci byłego prezydenta Gdańska. Uroczystości potrwają pięć dni, także w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Paweł Adamowicz Article

Szczegółowy plan obchodów poznamy dopiero w grudniu, lecz już teraz Urząd Miasta Gdańsk uchyla rąbka tajemnicy. Wiadomo, że wspominanie prezydenta Pawła Adamowicza zacznie się 11 stycznia 2020 roku, zakończy się 15 stycznia. Hasłem przewodnim gdańskiego finału WOŚP będą jedne z ostatnich słów śp. prezydenta: „Gdańsk dzieli się dobrem”. – Dziękuję sztabowi WOŚP za takie nazwanie naszej edycji. W tym roku po raz pierwszy będę wolontariuszką Orkiestry, z czego się bardzo cieszę - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

WOŚP: finał w nowym miejscu, plejada gwiazd

Finałowy koncert WOŚP 2020 w Gdańsku, m.in. doborem repertuaru, będzie upamiętniał wydarzenia sprzed roku. Scena nie stanie, jak to miało miejsce w poprzednich latach, na Targu Węglowym, ale przy Europejskim Centrum Solidarności. Tam też będzie pracował gdański sztab WOŚP. Koncert odbędzie się 12 stycznia, w niedzielę (ok. godz. 16–21). Na gdańskim Finale wystąpią między innymi Voo Voo, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Zuzia Jabłońska, KOMBI, Natalia Cepelik, Muianga oraz Varius Manx & Kasia Stankiewicz.

Wciąż trwa rejestracja wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nie zakończy się przed upływem tygodnia. W styczniu 2020 roku na ulicach Gdańska kwestować ma ok. 1200 wolontariuszy. Dotąd obsadzono już ponad połowę tych miejsc.

Miasto: msza i tablica pamiątkowa

Główne wydarzenia upamiętniające śmierć prezydenta Pawła Adamowicza zaplanowano na 13 i 14 stycznia. - Chcielibyśmy w te dni spotkać się i porozmawiać o dziedzictwie prezydenta Adamowicza – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

13 stycznia (w dokładną rocznicę zamachu na prezydenta) w miejscu, gdzie doszło do ataku, odsłonięta zostanie tablicę poświęconą Pawłowi Adamowiczowi (godz. 19.45), a dzień później w jego intencji zostanie odprawiona msza w Bazylice Mariackiej, gdzie spoczęły jego prochy (godz. 18.00).

ESC: konferencja i książka

Kilka ważnych wydarzeń rocznicowych zaplanowało też Europejskie Centrum Solidarności. 11 stycznia, w sobotę, odbędzie się „6. Kolędowanie w ECS”, poświęcone pamięci prezydenta Adamowicza (godz. 18.00). Bezpłatne wejściówki będzie można pozyskać online w styczniu 2020 roku. 13 stycznia zaplanowano promocję książki, w której gdańszczanie znający osobiście prezydenta Pawła Adamowicza, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmieniły ich tragiczne wydarzenia stycznia 2019 roku (godz. 17.30).

W publikacji zebrano ponad 50 reporterskich zdjęć, znajdzie się w niej także zapis stycznia 2019 roku w Gdańsku. Natomiast 15 stycznia w ECS odbędzie się konferencja o różnych formach przemocy w przestrzeni publicznej. Jej tytuł brzmi „Przemoc i polityka”.

Prezydent Paweł Adamowicz został ugodzony przez nożownika 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Następnego dnia zmarł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk przez pięć dni będzie wspominał Pawła Adamowicza w rocznicę jego śmierci

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Santo Subito
Nie róbmy świętych z osób podejrzanych o przestępstwa. Jak twierdził Neumann na taśmach - zarzuty były mocne. Z innych informacji wynika, że zeznania obciążające złożyli deweloperzy dający łapówki w zamian za pozwolenia na budowę. Jest kilkadziesiąt zatajonych kont bankowych, kupowanie mieszkań za pół ceny w dowód wdzięczności za wydawane decyzje i tłumaczenie, że pieniądze nie mające pokrycia w dochodach pochodzą ze złota przywiezionego przez dziadków po wojnie (szmalcownicy?) i schowanego na ponad pół wieku. No trochę przyzwoitości poproszę.
10 6
odpowiedź
User
@Subito Santo (Misza)
Nu Sierioża ! Kak że to ? A szto w Moskwie ? Haraszo ?
Twoi Pasza
(Troll znakomyj z Leningrada)
1 2
odpowiedź
User
FacetZGdanska
"To ile ma pan mieszkań?" Mam tyle ile mam".
1 0
odpowiedź