SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PayPal pod lupą UOKiK, chodzi o opłatę za brak aktywności na koncie

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia, czy działania PayPal dotyczące jednostronnych modyfikacji warunków umowy z użytkownikami mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Pod koniec ub.r. PayPal zapowiedział pobieranie opłat od użytkowników, którzy nie będą aktywni na swoich kontach przez minimum 12 miesięcy.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiKTomasz Chróstny, prezes UOKiK

Jak podał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w grudniu 2020 r. spółka PayPal (Europe) z Luksemburga wprowadziła zmiany w umowach z użytkownikami platformy PayPal służącej do płatności w internecie.

Jedną z nich była nowa opłata - za brak aktywności na koncie przez okres co najmniej 12 miesięcy. Wynosi ona maksymalnie 45 zł rocznie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że otrzymał w tej sprawie kilka skarg od konsumentów.

UOKiK sprawdzi, czy PayPal mógł naruszyć interesy konsumentów

- Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal poprzez zmianę regulaminu mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów - stwierdza Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

- Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami, w tym wprowadzenia dodatkowej opłaty za brak aktywności po stronie konsumenta. Postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów. Tymczasem, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne np. odnoszące się do „ważnych powodów”, należy uznać za niedopuszczalne - dodaje.

W komunikacie UOKiK zauważono, że „wspomniana klauzula modyfikacyjna przewiduje możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną ‘akceptację’ przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług PayPal”.

PayPal zapowiedział trzy powiadomienia

Zapowiadają nową opłatę pod koniec ub.r., PayPal zapewnił, że będzie ona dotyczyła tylko tych kont, na których nie odnotowano żadnej aktywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy. - Jeśli użytkownik PayPal nie zalogował się na konto, nie przelał, nie otrzymał ani nie wypłacił pieniędzy w ciągu 12 następujących po sobie miesięcy przed grudniem 2020 r., jego konto zostanie uznane za nieaktywne. Na kontach z ujemnym saldem nie zostanie naliczona opłata i nie będzie też ona naliczana w taki sposób, który mógłby zmienić saldo konta na ujemne - podano w komunikacie.,

Firma zapewniła, że posiadacze takich kont będą informowani kilkukrotnie, że nowa opłata może być naliczona.

- PayPal wyśle trzy powiadomienia do klienta: na 60, 30 oraz 7 dni przed pobraniem opłaty. W wiadomości znajdzie się wyjaśnienie, w jaki sposób można wykorzystać dostępne na koncie saldo (transakcje, wypłata, przelew, darowizna). Jeśli w okresie między aktualizacją Polityki Użytkowania , tj. 29 września a 9 grudnia 2020 r. klient dokona transakcji za pośrednictwem swojego konta PayPal lub po prostu zaloguje się na nie, opłata nie zostanie pobrana - podano.

Jak usunąć konto PayPal?

Aby zlikwidować konta na PayPal wystarczy kliknąć w lewym dolnym punkcie panelu ustawień – Zamknij konto.

Po kliknięciu pojawi się  ostrzeżenie, że decyzja ta jest ostateczna, nie będzie można jej cofnąć i odtworzyć dostępu do konta. PayPal dodaje, że jeśli nie zgadzacie się z nową aktualizacją zasad korzystania z serwisu, macie czas do 16 grudnia 2020 roku na usunięcie takiego konta bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat.

Dołącz do dyskusji: PayPal pod lupą UOKiK, chodzi o opłatę za brak aktywności na koncie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
awek
W końcu ktoś to zauważył.
odpowiedź
User
Bruce
PayPal zamyka konta bez możliwości odzyskania środków osobom, które mają inne poglądy polityczne niż PayPal.
To fakt, sprawdźcie sobie.
odpowiedź
User
Przemo
jeżeli ma się czas na decyzję do grudnia 2020 to zostaje cofnąć się w czasie. 😉
odpowiedź