SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pepco zaatakowane przez hakerów. Straciło ponad 15 mln euro

Koncern handlowy Pepco Group wskutek ataku phishingowego na Węgrzech straciła ok. 15,5 mln euro. Sprawą zajmuje się policja, ale firma przyznaje, że nie wie, czy uda jej się odzyskać chociaż część tej kwoty.

W komunikacie giełdowym Pepco Group stwierdziła, że podjęła natychmiastowe kroki, by wyjaśnić i odpowiednio zareagować na atak phishingowy oraz zapewnić bezpieczeństwo systemów IT i wewnętrznego nadzoru finansowego całej swojej firmy. Na razie nie ma informacji o tym, że atak dotyczył także jej klientów, dostawców lub pracowników.

- W rezultacie ataku utracono środki pieniężne o wartości ok. 15,5 milionów euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty. Nie jest obecnie jasne, czy Grupie uda się odzyskać całość lub część tej kwoty, ale Pepco pracuje nad tym wraz z bankami oraz policją - opisano. Firma dodaje, że „obecnie przeprowadza kontrolę tych systemów i procesów w całej Grupie, by zapewnić lepsze zabezpieczenia w przyszłości”.

Zapewnia przy tym, że „utrzymuje zdrowy bilans, z płynnością na poziomie ponad 400 milionów euro (w ramach kapitału własnego oraz kredytów), a generacja gotówki z działalności pozostaje silna”. Na koniec września Pepco Group miała na Węgrzech 246 sklepów działających pod szyldem Pepco.

CZYTAJ TEŻ: Pepco zamknie ponad 70 sklepów

W czwartym kwartale ub.r. Pepco Group osiągnęła 1,9 mld euro przychodów, o 11 proc. więcej niż przed rokiem przy stałym kursie walutowym. Sprzedaż porównywalna zmalała natomiast rok do roku o 2,3 proc.

W sieci Pepco sprzedaż porównywalna zmniejszyła się o 3,7 proc. (firma zwróciła uwagę, że rok wcześniej nastąpił wzrost o 20 proc.), a w Dealz o 4,6 proc. („z uwagi na zaplanowane zmniejszenie dostępności produktów codziennego użytku, w ramach przygotowań do zmiany oferty w tej kategorii na towary dostarczane przez Pepco” - uzasadniono w komunikacie). Natomiast Poundland osiągnął wzrost o 0,9 proc. „przy silnym wzroście w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, wsparte silnym popytem na produkty szybkozbywalne, przy słabszych wynikach sprzedaży odzieży”.

Pepco na giełdzie: kurs akcji w dół

Na zamknięciu wtorkowej sesji giełdowej, jeszcze przed podaniem komunikatu o ataku hakerskim, za akcję Pepco Group płacono 21,82 zł, co daje kapitalizację w wysokości 12,57 mld zł. Przez ostatnie 12 miesięcy kurs spółki zmalał o 50 proc., z czego od początku br. - o 16 proc.

Dołącz do dyskusji: Pepco zaatakowane przez hakerów. Straciło ponad 15 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl