SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGE zapowiada przyspieszenie prac nad budową sieci łączności LTE 450

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że kontynuuje prace przy programie LTE 450. Przeprowadzone zostały testy przedwdrożeniowe, rozwijana jest także współpraca z instytucjami rządowymi oraz operatorami systemów energetycznych i gazowych. Do końca 2020 roku mają zakończyć się testy biznesowe LTE-M (technologii łączności dla urządzeń), a w 2021 roku mają zostać ogłoszone przetargi na dostawę sprzętu i infrastruktury dla sieci LTE 450.

fot. Shutterstock.com Article

"Nowa Strategia Grupy PGE zakłada transformację zmierzającą w kierunku uzyskania neutralności klimatycznej Grupy do 2050 roku poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Niezbędnym elementem wdrożenia nowej strategii będzie niezawodny, nowoczesny system łączności, oparty na technologii LTE w przeznaczonym dla sektora energii pasmie 450 MHz. Prace w tym obszarze rozpoczęły się w 2018 roku a z końcem 2020 roku nabiorą tempa." - czytamy w komunikacie PGE.

Jak twierdzi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, zgodnie z założeniami nowej strategii LTE 450 będzie dźwignią rozwoju Grupy PGE oraz poprawi sprawność funkcjonowania całej organizacji. Budowany system łączności ma zapewnić niezawodność pracy dyspozytorskiej, ale przede wszystkim być wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej i magazynów energii.

"LTE jest technologią sprawdzoną nie tylko w energetyce i obecnie bardziej rozwiniętą niż standard 5G, który dopiero zyskuje na popularności. To wpływa na atrakcyjność kosztów inwestycji w sieć LTE 450 dzięki globalnym korzyściom skali." - powiedział Dąbrowski.

Harmonogram prac zakłada uruchomienie podstawowych usług w sieci LTE 450, jak również rozbudowę zasięgu na terenie Polski oraz wdrażanie i rozwój nowych usług, jak np. internet rzeczy.

Na 2021 rok w Grupie PGE zaplanowano uruchomienie postępowań zakupowych dla kluczowych komponentów infrastruktury sieci. Prowadzone pilotaże LTE 450 mają potwierdzić możliwość rozszerzania zakresu planowanego wdrożenia nowych usług.

PGE poinformowało, że na obecnym etapie projektu prowadzone są prace nad przygotowaniem specjalistycznych ekspertyz i opinii technicznych w zakresie obiektów należących do PGE Dystrybucja, które będą używane w pierwszej kolejności do budowy sieci na etapie wdrożenia produkcyjnego. Kolejne planowane etapy obejmują także inne podmioty z sektora energii. Trwają m.in. uzgodnienia dotyczące przeprowadzenia pilotażu "Smart Metering" na terenie Enea Operator oraz rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych w zakresie telemetrii gazowej z Polską Spółką Gazownictwa.

Obszar ICT w Grupie PGE obsługuje spółka PGE Systemy. Od ponad dwóch lat w jej strukturach funkcjonuje zespół projektowy, który wraz z PGE Dystrybucją i przy współpracy z innymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD), w ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego LTE 450, pracuje nad standardami nowoczesnej sieci łączności.

W pracach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego biorą udział przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Enei Operator, Energi Operator, Gaz System S.A., Innogy – Stoen Operator, Polskiej Spółki Gazownictwa, Tauron Dystrybucja, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PGE Dystrybucja i PGE Systemy.

Dołącz do dyskusji: PGE zapowiada przyspieszenie prac nad budową sieci łączności LTE 450

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl