SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Piotr Stasiński i Wojciech Czuchnowski z Hieną Roku 2014, a Maria Dłużewska z Nagrodą Wolności Słowa

Maria Dłużewska, Anna Śmigulec oraz redakcja magazynu „Państwo w państwie” zostali uhonorowani Nagrodą Wolności Słowa za 2014 rok w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Antynagrody Hieny Roku otrzymali dziennikarze „Gazety Wyborczej” - Wojciech Czuchnowski i Piotr Stasiński.

Article

Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje co roku za „publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję oraz naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka”. W tym roku wręczono trzy nagrody główne. Pierwszą (w wysokości 10 tys. zł) otrzymała Maria Dłużewska za film „Polacy”, opowiadający o niezależnych naukowcach zajmujących się badaniem katastrofy smoleńskiej. Film był dostępny jako dodatek do tygodnika „W Sieci”.

Dwie pozostałe Nagrody Wolności Słowa przyznano Małgorzacie Cecherz, Annie Oblickiej, Małgorzacie Mikulskiej-Rembek, Grzegorzowi Gościniakowi i Przemysławowi Talkowskiemu z redakcji magazynu „Państwo w państwie” (emitowanego w Polsacie i Polsat News) za materiał pt. „Krystian Broll. 8 lat niesłusznie zamknięty w szpitalu psychiatrycznym” oraz Annie Śmigulec z „Gazety Wyborczej” za artykuł pt. „Głupia sprawa” (opublikowany w dodatku „Duży Format”). Zwycięzcy otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł.

Hienę Roku 2014 przyznano „za lekceważące i pozbawione empatii oraz zawodowej solidarności wypowiedzi na temat zatrzymania i aresztowania dziennikarzy, którzy wykonywali swoje obowiązki zawodowe w miejscu i w czasie protestu w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie 20 listopada ub.r.”. Antynagrodę SDP otrzymali dwaj dziennikarze „Gazety Wyborczej” - Wojciech Czuchnowski i Piotr Stasiński, który jest zastępcą redaktora naczelnego dziennika.

Tomasz Gzell, fotoreporter PAP i reporter Telewizji Republika Jan Pawlicki zostali zatrzymani przez policję 20 listopada ub.r. podczas relacjonowania okupacji budynku Państwowej Komisji Wyborczej (więcej na ten temat).

- Zatrzymanie dziennikarzy w czasie wykonywania przez nich pracy było wydarzeniem bez precedensu, stanowiącym jednoznaczne i niepodważalne naruszenie zasad wolności słowa w demokratycznym państwie i po wyborach 4 czerwca 1989 roku jeszcze nigdy się nie zdarzyło. Publiczne wypowiedzi, deprecjonujące pracę aresztowanych koleżanek i kolegów, dyskredytowały ich w oczach odbiorców mediów w sytuacji, w której nie było podstaw do takiej oceny i w konsekwencji prowadziły do obniżania w społecznym odbiorze wiarygodności naszego zawodu oraz utrwalania podziałów w środowisku dziennikarskim - argumentuje przyznanie Hieny Roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymał Piotr Nisztor. Nagrodzono jego książkę „Jak rozpętałem aferę taśmową”, która nakładem Wydawnictwa Fronda ukazała się we wrześniu ub.r. (więcej na ten temat).

Jury przyznało dwie Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Otrzymali je dziennikarze TVN Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki za materiał „Cena marzeń Syryjczyków” oraz Paweł Bobołowicz z Radia Wnet za relacje z Ukrainy „Atak Berkutu”.

Z kolei Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury ex aequo otrzymały Elżbieta Ruman z Telewizji Polskiej za „Cud na Kostaryce” oraz Dagmara Drzazga z TVP Katowice za materiał pt. „Muzyka i cisza”.

Anna Rawska-Podborsko z Radia Koszalin (reportaż radiowy pt. „Terra incognito”) oraz Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin („Światło na stepie”) otrzymały Nagrodę im. Janusza Kurtyki.

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne powędrowała do Stefana Truszczyńskiego za artykuły „Ryba śmierdzi od łba”, „Kop i przekop” oraz „Hel - koniec Polski”, które opublikowano w „Kurierze Wnet”.

W konkursie o Nagrodę im. Aleksandra Milskiego triumfował zespół Redakcji Reportaży Rozgłośni Regionalnej Radia Lublin.

Cezarego Galka z Radia Zachód w Zielonej Górze i jego reportaż „Twardzielka” wyróżniono Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej.

Nagrodę im Erazma Ciołka przyznano Piotrowi Apolinarskiemu za cykl zdjęć „Bezpieczna Przystań”.

Natomiast Nagrodą im. Stefana Myczkowskiego uhonorowano Macieja Dopierałę z redakcji „Superwizjera” TVN za reportaż pt. „Ściek czy Zdrój”.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich rozstrzygnęło również Konkurs polsko-ukraiński dla dziennikarzy ukraińskich wyróżniających się zaangażowaniem w sprawy publiczne i społeczne. Konkurs organizowany jest w partnerstwie z Narodowym Związkiem Dziennikarzy Ukrainy i Niezależnym Związkiem Zawodowym Mediów Ukrainy.

Pierwszą nagrodę ex aequo przyznano Katerynie Kapliuk z „Ukraińskiej Prawdy” oraz Sergii Andrushko z Kanału „Pierwszego Narodowego” Telewizji Ukraińskiej. Trzecie miejsce zdobył Volodymyr Torbich z „4vlada”.

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznawane są od 1992 roku. W tym roku miała miejsce 22. edycja rozdania wyróżnień SDP. Do konkursu nadesłano 301 publikacji (więcej na ten temat).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Stasiński i Wojciech Czuchnowski z Hieną Roku 2014, a Maria Dłużewska z Nagrodą Wolności Słowa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Od początku było oczywiste że nagrody zgarną sami swoi a hieny dostanie ktoś z GW. SDP to pisowskie towarzystwo wzajemnej adoracji.
35 17
odpowiedź
User
bb
Czuchnowski i Stasiński bardzo sumiennie pracowali na zdobycie tego "wyróżnienia" i zdobyli je całkiem zasłużenie. Moje "gratulacje" panowie pseudo dziennikarze, a dokładniej dziennikarzyny.
14 11
odpowiedź
User
plusk
Dobre. Nagrodę im. E. Kwiatkowskiego dostał Stefan Truszczyński za publikacje w Kurierze Wnet, którego naczelnym przypadkowo jest prezes SDP Krzysztof Skorwoński. Oczywiście przez przypadek Troszczyński jest także sekretarzem SDP. Co za niepokorność. Sami sobie napisali u siebie a potem sami się nagrodzili i wypłacili 5 tys. zł.
12 9
odpowiedź