SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK zgodził się na przejęcie Kina Świat przez Canal+. Berardi nowym prezesem, Sadowska na czele rady nadzorczej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na kupno 70 proc. udziałów spółki Kino Świat przez ITI Neovision, operatora Platformy Canal+ (poprzednio nc+). Po finalizacji transakcji do zarządu Kina Świat z ramienia nowego właściciela dołączają Frederic Berardi (jako prezes), Marta Pałucka i Anna Limbach-Uryn, a szefową rady nadzorczej została Edyta Sadowska.

W komunikacie UOKiK-u zwrócono uwagę, że Kino Świat i ITI Neovision działają w różnych sektorach rynkowych. - Głównym przedmiotem działalności Kina Świat jest dystrybucja filmów do kin oraz licencjonowanie praw do nadawania treści telewizyjnych poprzez takie kanały jak telewizja oraz VOFD. Kino Świat jest również koproducentem filmów - opisano.

Z kolei ITI Neovision należy do Grupy Canal+ wchodzącej w skład koncernu Vivendi. - Głównym przedmiotem działalności wykonywanej przez ITI Neovision jest prowadzenie i udostępnianie platformy satelitarnej nc+ (platforma płatnej telewizji) oraz nadawanie kanałów telewizyjnych - opisał UOKiK, zaznaczając, że poboczną działalnością firmy stanowi „licencjonowanie praw do nadawania treści telewizyjnych, świadczenie audiowizualnych usług medialnych drogą elektroniczną, a także świadczenie usług telekomunikacyjnych w modelu MVNO takich jak usługa dostępu do internetu LTE i usługa telefonii komórkowej”.

ITI Neovision kupuje 70 proc. udziałów Kina Świat

Przejęcie 70 proc. udziałów Kina Świat przez ITI Neovision ogłoszono w połowie sierpnia br. Nie podano wartości transakcji, zaznaczono natomiast, że dotychczasowi właściciele i szefowie kupowanej firmy Tomasz Karczewski i Marcin Piasecki będą nadal pracowali w jej władzach.

Poprzednio Tomasz Karczewski miał 66 proc. udziałów Kina Świat, Marcin Piasecki - 22 proc., a pozostałe 12 proc. należało do spółki Alabany Support Limited.

- Canal+ inwestuje w polski rynek filmowy od prawie 25 lat, co czyni z nas lidera płatnej telewizji premium. Kino Świat jest natomiast wiodącym dystrybutorem treści, który od 19 lat buduje swoją silną pozycję na niezwykle wymagającym lokalnym rynku. Doświadczenie produkcyjne Canal+, zaplecze biznesowe i międzynarodowy zasięg naszej marki pozwolą na dalsze rozwijanie katalogu treści Kino Świat oraz rozszerzenie zasięgu dystrybucji - uzasadnia tę akwizcyję Edyta Sadowska, prezes i dyrektor generalna Canal+ w Polsce.

Działające od 18 lat Kino Świat zajmuje się dystrybucją filmów zarówno w kinach, jak też na płytach DVD/Blu-ray, w telewizji oraz serwisach VoD. W ostatnich latach firma dystrybuowała największe hity kasowe, m.in. „Kler” (który obejrzało w kinach 5,2 mln widzów), ,,Listy do M. 3” (ponad 3 mln) i ,,Pitbull. Niebezpieczne kobiety'' (2,9 mln). W jej katalogu jest 1,2 tys. filmów kinowych i telewizyjnych.

W ub.r. Kino Świat osiągnęło 212,3 mln zł przychodów sprzedażowych, co wobec 144,32 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 47,2 proc. Wpływy z dystrybucji kinowej zwiększyły się aż o 72 proc. - z 93,42 do 160,67 mln zł, a ich udział w łącznych przychodach zwiększył się z 64,7 do 75,6 proc. Wynika to głównie z sukcesu kasowego filmu „Kler”.

Wpływy Kina Świat ze sprzedaży licencji zmalały natomiast o 3,8 proc. (z 42,42 do 40,82 mln zł), a z pozostałej sprzedaży wzrosły o 30,2 proc. (z 8,47 do 11,04 mln zł). Firma osiągnęła w ub.r. 19,88 mln zł zysku netto, wobec 10,46 mln zł w 2017 roku. Z zeszłorocznego zysku 16 mln zł przeznaczono na dywidendę dla udziałowców, a 3,88 mln zł na kapitał rezerwowy.

We władzach Kina Świat menedżerowie Canal+

W związku z finalizacją przejęcia do zarządu Kina Świat dołączyli wiceprezes i dyrektor finansowy Canal+ Frederic Berardi, jego zastępczyni Marta Pałucka oraz dyrektor programowa Canal+ Anna Limbach-Uryn. Berardi objął funkcję prezesa, a Pałucka i Limbach-Uryn wiceprezesów.

Ponadto utworzono radę nadzorczą Kina Świat, której przewodniczącą została Edyta Sadowska, a wiceprzewodniczącą Agnieszka Gotlibowska-Horoszczak, dyrektor działu prawnego Canal+. W skład rady nadzorczej weszli też dyrektor zarządzająca StudioCanal Anna Marsh, prezes Blue Dot Paweł Karczewski i partner zarządzający Synerium Piotr M. Krawczyński.

Pozostałe 30 proc. udziałów Kina Świat będą nadal mieć Tomasz Karczewski i Marcin Piasecki, którzy pozostaną w zarządzie spółki i mają uczestniczyć w jej dalszym rozwoju. - Jesteśmy oczywiście dumni z tego, co do tej pory udało nam się osiągnąć dzięki pracy naszej i naszego zespołu. Jednocześnie głęboko wierzymy, że jeśli chcemy nadal rozwijać Kino Świat, sięgać po nowe obszary działania i podejmować jeszcze większe wyzwania, to będzie to możliwe tylko z partnerem posiadającym takie doświadczenie oraz tak silną pozycję na lokalnym i globalnym rynku, jak Canal+ - komentuje Tomasz Karczewski.

Platforma Canal+ po rebrandingu z nc+

Kupno większościowego pakietu Kina Świat to pierwsze przejęcie zrealizowane przez ITI Neovision od fuzji platform Cyfra+ i N wiosną 2013 roku. Od czerwca br. jest prezesem i dyrektorem generalnym firmy jest Edyta Sadowska, która Zastąpiła na tych stanowiskach Manuela Rougerona. Z początkiem września nc+ zmieniło nazwę na Platforma Canal+, czemu towarzyszyła intensywna akcja marketingowa.

Od kwietnia 2017 do końca ub.r. ITI Neovision zanotowało 3,78 mld zł wpływów sprzedażowych i 195,2 mln zł zysku netto, wobec 3,69 mld zł przychodów i 152,8 mln zł zysku we wcześniejszych 21 miesiącach. Firma zarabia głównie na opłatach od abonentów, zmniejszyła wydatki na produkcję treści, a zwiększyła na emisję stacji i marketing.

Na koniec czerwca br. Platforma Canal+ miała 2,16 mln abonentów, o 44 tys. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: UOKiK zgodził się na przejęcie Kina Świat przez Canal+. Berardi nowym prezesem, Sadowska na czele rady nadzorczej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leo
Niech mi ktoś wyjaśni bo przeczytałem 3 razy i nic: co robi ITI w tym całym związku? Jest nad C+ czy pod C+? Zarządza C+? Kto jest we władzach ITI?
0 0
odpowiedź
User
Ehhh
Niech mi ktoś wyjaśni bo przeczytałem 3 razy i nic: co robi ITI w tym całym związku? Jest nad C+ czy pod C+? Zarządza C+? Kto jest we władzach ITI?

ITI to operator polskiej platformy Canal+ i należy w 51% do francuskiej grupy Canal+
0 0
odpowiedź
User
Do Ehhh
Ale nie prosiłem o przepisanie z Wikipedii
0 0
odpowiedź