SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus do marca uruchomi 5G na częstotliwości 2600 MHz w siedmiu miastach

Polkomtel, operator sieci telekomunikacyjnej Plus (należy do grupy Cyfrowy Polsat) w pierwszym kwartale br. uruchomi w minimum pięciu miastach sieć 5G na częstotliwości 2600 MHz. Sieć będzie oparta na technologii TDD (Time Division Duplex).

czekaj...Article

W grudniu ub.r. Polkomtel przeprowadził testy sieci 5G w oparciu o częstotliwość 2600 MHz i technologię TDD (Time Division Duplex). Ta częstotliwość pozwala przy użyciu technologii MIMO 4x4 i QAM256 przekroczyć prędkość 500 Mb/s przesyłu danych. Natomiast technologia TDD pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink/uplink.

- Działanie TDD można porównać do ruchu na nowoczesnej autostradzie - zamiast tłoczyć się w kolejkach na bramkach, w piątek wieczorem otwieramy 4 pasy autostrady np. z Łodzi do Gdańska, a w niedzielę 4 pasy w odwrotnym kierunku. Z kolei na zwykłej autostradzie, gdy w jednym kierunku jest korek to w drugą stronę ruch jest minimalny i nic nie da się z tym zrobić - tak działa technologia FDD. Cyfrowy Polsat jako jedyny operator na polskim rynku używa technologii TDD zarówno w LTE jak i w 5G - opisuje Justyna Kulka, członek zarządu Polkomtel.

Firma podkreśla, że częstotliwość 2600 MHz jest już wykorzystywana w sieci 5G w Chinach.

5G od Plusa w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu

Telekom zaczął już budowę sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz. W pierwszym kwartale br. planuje uruchomić sieć na ok. 100 stacjach bazowych, wyposażanych w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson.

W pierwszej kolejności sieć 5G będzie tworzono w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone posiadane przez Grupę zasoby w paśmie 2600 MHz TDD,.

- Celowo rozpoczynamy budowę nie w jednym, ale kilku miejscach w Polsce. Dzięki temu mieszkańcy 7 miast będą mogli skorzystać z atutów pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G - mówi Justyna Kulka.

- Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby - będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie - dodaje Mirosław Błaszczyk, prezes Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu.

Pod koniec ub.r. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął konsultacje w sprawie projektu aukcji na nowe częstotliwości przeznaczone do rozwoju sieci 5G . W ofercie znalazły się 4 rezerwacje w cenie wywoławczej 450 mln złotych za każdą. Według zapowiedzi konsultacje potrwają do 10 stycznia 2020 r. W założeniach przewidziano rozdysponowanie 4 rezerwacji, każda po 80 MHz z pasma 3480-3800 MHz. Rezerwacje będą ważne do końca maja 2035 r. Proponowana cena wywoławcza każdego z bloków wynosi 450 mln zł, czyli UKE spodziewa się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła 8,61 mld zł przychodów sprzedażowych i 802,7 mln zł zysku netto. Na koniec września br. miała sprzedanych 17,27 mln jednostkowych usług (RGU), co wobec 16,85 mln rok wcześniej daje wzrost o 2,5 proc. W segmencie abonamentowym sprzedaż zwiększyła się o 3,8 proc. do 14,59 mln RGU, a w pionie prepaidowym zmalała o 4,1 proc. do 2,68 mln.

Do grupy należą przede wszystkim Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat, Polkomtel oraz przejęte w ostatnich latach Netia i Eleven Sports.

5G testowane przez Play, Orange i T-Mobile

W październiku Orange Polska i koncern Nokia rozpoczęły testy sieci 5G w Lublinie. W ramach prób uruchomiono 10 stacji bazowych w czterech dzielnicach. Natomiast od września Orange testuje 5G w Warszawie.

T-Mobile sieć 5G zaczął testować już w grudniu 2018 roku w Warszawie, a Play - w lipcu ub.r. w Toruniu. Ten drugi operator w styczniu ma zacząć w Trójmieście komercyjne testy sieci 5G na częstotliwości 2100 MHz, w oparciu o 100 zmodernizowanych stacji bazowych.

Dołącz do dyskusji: Plus do marca uruchomi 5G na częstotliwości 2600 MHz w siedmiu miastach

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Peter
No to konkurencja pozamiatana
odpowiedź
User
Karl
Jak ruszy przechodzę do nich. Łapię się na jedno z tych miast
odpowiedź
User
Romek
Będę grillował żeberka bez grilla! Hurrrrra!
odpowiedź