SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PMPG Polskie Media nie wypłaci dywidendy, rada nadzorcza bez Jarosława Pachowskiego

Akcjonariusze PMPG Polskie Media, wydawcy m.in. „Wprost” i „Do Rzeczy”, zdecydowali, żeby cały jednostkowy zysk netto z ub.r. przeznaczyć na kapitał zapasowy. Jednocześnie na nową kadencję powołano radę nadzorczą spółki, nie znalazł się już w niej Jarosław Pachowski.

Michał M. Lisiecki, większościowy akcjonariusz PMPG Polskie Media / fot. Beata JarzębskaArticle

W ub.r. spółka PMPG Polskie Media w ujęciu jednostkowym osiągnęła 1,67 mln zł. W zeszły czwartek walne zgromadzenie jej akcjonariuszy zdecydowało, żeby tę kwotę w całości przeznaczyć na kapitał zapasowy.

Cała grupa kapitałowa PMPG Polskie Media w ub.r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 2,7 proc. do 50,37 mln zł oraz 2,91 mln zł zysku netto (wobec 5,33 mln zł straty rok wcześniej).

Większościowym akcjonariuszem firmy jest Michał Lisiecki - ma akcje stanowiące 61,09 proc. jej kapitału i dające 60,93, proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Lisiecki przez wiele lat był też prezesem spółki, a z początkiem maja przeszedł z tej funkcji do rady nadzorczej. Jednocześnie do zarządu PMPG powołani zostali Ewa Rykaczewska, Robert Pstrokoński i Piotr Piaszczyk.

Od połowy marca do początku kwietnia Lisiecki przez 21 dni był w areszcie. Usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, spowodowania szkody w wielkich rozmiarach oraz dopuszczenia się przestępstw skarbowych. Chodzi o wyrządzenie szkód w wysokości 40 mln zł na mieniu będącej w upadłości spółki Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, której syndykiem był Tomasz S., były wiceprezes PMPG Polskie Media.

PMPG Polskie Media przez ponad 10 lat obecności na warszawskiej giełdzie nie wypłaciła jeszcze dywidendy.

Pachowski odchodzi z rady nadzorczej, zmiany w statucie dot. zarządu

Ponadto walne zgromadzenie akcjonariuszy PMPG Polskie Media na nową, trzyletnią kadencję powołało radę nadzorczą. Są w niej Tomasz Biełanowicz (jest członkiem rady nadzorczej firmy od lipca 2007 roku), Mariusz Pawlak (od czerwca 2010 roku), Andrzej Chmiel (od czerwca 2009 roku), Michał Krzyżanowski (od listopada ub.r.) i Michał Lisiecki (od początku maja br.).

Z radą nadzorczą pożegnał się natomiast Jarosław Pachowski, był  w niej od lutego 2009 do czerwca 2012 roku i ponownie od czerwca 2013 roku. W połowie 2012 roku został też prezesem należącej do PMPG spółki Film Pont Group.

W latach 1998-2002 Pachowski był wiceprezesem Telewizji Polskiej, a od kwietnia 2002 do początku 2006 roku prezesem Polkomtelu.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy PMPG Polskie Media przyjęło też zmiany w statucie spółki. Nowe zapisy stanowią, że jej zarząd składa się z od jednej do pięciu osób, które są powoływane przez radę nadzorczą. Rada może też powierzyć członkowi zarządu pełnienie funkcji prezesa lub wiceprezesa.

- W przypadku zarządu jednoosobowego do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważniony jest jeden członek zarządu. W przypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem - czytamy w innym ze zmienionych punktów statutu.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa PMPG Polskie Media zanotowała 12,15 mln zł wpływów sprzedażowych (po wzroście o 6,2 proc. w skali roku) i 1,34 mln zł straty netto (wobec 2,45 mln zł zysku rok wcześniej).

W piątek na koniec sesji za akcję PMPG płacono 1,38 zł. Przy takim kursie kapitalizacja spółki wynosi 14,33 mln zł. Cena mocno zaczęła mocno spadać w drugiej połowie marca, po aresztowaniu Michała Lisieckiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMPG Polskie Media nie wypłaci dywidendy, rada nadzorcza bez Jarosława Pachowskiego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
W.Alacy
A czy oni kiedykolwiek wypłacili dywidendę?
odpowiedź