SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poczta Polska szykuje oprogramowanie do rozliczania VAT. Chodzi o przesyłki spoza Unii Europejskiej

Poczta Polska zawarła ze swoją spółką technologiczną Poczta Polska Usługi Cyfrowe umowę na przygotowanie oprogramowania niezbędnego do prowadzenia rozliczeń między Pocztą a Krajową Administracją Skarbową. 1 lipca 2021 r.,  wejdzie w życie „pakiet VAT dla e-commerce”, a Poczta Polska wdrażając przepisy prawa europejskiego przejmie część funkcji realizowanych dotąd przez służby celno-skarbowe i stanie się „bramą podatkową” między UE, a krajami leżącymi poza jej granicami, w tym głównie Chinami.

Article

Obecnie polscy internauci chętnie dokonują zakupów na działających w Chinach czy innych krajach azjatyckich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood. Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków.

W tym celu sprzedawcy stosują lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych towarów w formie listów, a nie innego rodzaju przesyłek, bowiem listy nie podlegają dzisiaj w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. Z kolei w wypadku większych przesyłek stosuje się oznaczanie ich w dokumentacji jako próbki lub prezenty, co zwalnia taką formę dostarczania paczki z VAT-u.

Efektem jest narastająca fala tanich przesyłek z Azji. W 2018 r. Poczta Polska dostarczyła z Chin do Polski ponad 14 mln listów, w których w większości znajdowały się przedmioty zakupione na platformach e-commerce. To zaś przynosi skarbowi państwa wymierne straty w budżecie.

Z powodu masowego omijania przez sprzedawców i nabywców zobowiązań  podatkowych Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o VAT, które mają uszczelnić system poboru dodatkowych opłat na za towary kupowane poza rynkami Unii Europejskiej.

Według MF przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. zamiast 1 stycznia 2021 r., zapewniając państwom członkowskim i przedsiębiorstwom dodatkowy czas na przygotowanie się do ich stosowania.

Czytaj także: Poczta Polska: ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o błędnie zaadresowanej przesyłce

Według założeń podatek VAT będzie obowiązywał w wypadku wszystkich zakupów dokonywanych poza granicami Unii Europejskiej. Zwolnieniem z danin zostaną objęte przesyłki o wartości do 150 euro pod warunkiem, że VAT zostanie zadeklarowany i będzie rozliczany za pośrednictwem platformy Import One Stop Shop (IOSS).

Poczta Polska szykuje system

Planowane zmiany prawa oznaczają, że Poczta Polska przejmie niektóre funkcje realizowane dotychczas przez służby celno-skarbowe i będzie odpowiedzialna za pobieranie podatku VAT od kupujących i przekazywanie go w odpowiedniej wysokości administracji skarbowej.

– Rozwój e-commerce ma kluczowe znaczenie dla Poczty Polskiej, dlatego aktywnie odpowiadamy na potrzeby rozwijającego się handlu transgranicznego – wyjaśnia w komunikacie Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. - Internet umożliwia zamawianie towarów na całym świecie, a klienci e-sklepów oczekują sprawnej i bezpiecznej ich dostawy. Poczta jako największa spółka infrastrukturalna i logistyczna jest partnerem państwa w zapewnieniu obsługi celnej przesyłek z towarami, których wolumeny utrzymują się na wysokim poziomie z tendencją wzrostową.

Poczta Polska zleciła przygotowanie oprogramowania obsługującego zgłoszenia celne przesyłek pocztowych swojej spółce technologicznej Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. (PPUC). Systemy IT, które zostaną przygotowane na mocy zawartej umowy będą wdrożone przed 1 lipca 2021 roku.

Czytaj także: Poczta Polska w przyszłym roku będzie realizować e-doręczenia. Powstaje nowy software house spółki

Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o. należy do Poczty Polskiej S.A. Spółka powstała w 2012 r., by wdrażać i rozwijać cyfrowe usługi pocztowe. Rok później uruchomiła platformę Envelo, na której łączy zalety tradycyjnej korespondencji z nowymi technologiami.

Wdrożenie nowego modelu odpraw pocztowych zakłada przede wszystkim zapewnienie elektronicznej wymiany danych między Pocztą Polską a KAS. Konsekwencją elektronizacji procesu i właściwej realizacji przepisów unijnego prawa celnego jest konieczność przekazywania przez Pocztę Polską danych do systemów celnych na rzecz odbiorców przesyłek i przyjęcie roli zgłaszającego.

Poczta Polska planuje realizację w ciągu pierwszej połowy nadchodzącego roku kampanii informacyjnej, w ramach której przekaże pełną informację o ważnych dla klientów aspektach funkcjonowania nowych regulacji celno-podatkowych, w tym dla użytkowników platform e-commerce zlokalizowanych poza Unią Europejską.

Dołącz do dyskusji: Poczta Polska szykuje oprogramowanie do rozliczania VAT. Chodzi o przesyłki spoza Unii Europejskiej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Popiol1983
Mało to bandyckie pisobolszewickie panstewko okrada juz polakow? za co mam placic vat od czegos co powstalo na innym kontynecie, za co mam placic 3x drozej polskim januszom biznesu ktorzy sa takimi samymi zlodziejami jak kaczor i morawiecki czy inne swinie tuskowe, czas na jakis bunt i rewolucje a swinie przy korycie trzeba uwedzic na haku
odpowiedź
User
Adamo
Jeszcze się zdziwią, jak wtopią kasę, bo zakupy poza Unią przestaną się opłacać gdy zaczną naliczać VAT-y i inne opłaty. Ludzie tam kupują, bo jest taniej, a jedyną niedogodnością jest zwykle czas oczekiwania na dostawę i ewentualną gwarancja.
odpowiedź
User
Radosz
A niech robią VAT, jak ludzie przestaną kupować z Chin to zobaczymy czy poczta zarobi tyle ile zarabia teraz. Sami strzelają sobie w stopę. Co za ludzie
odpowiedź