SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niełatwe powroty do biur. Polacy chcą pracować zdalnie lub hybrydowo

Powroty pracowników do biur od co najmniej kilku tygodni stają się faktem. Jednak proces ten nie zachodzi bez zakłóceń. Aż 86% Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo deklaruje, że także w przyszłości chcą wykonywać obowiązki w tych modelach. Ponad połowa deklaruje, że chętniej zaaplikowałaby o pracę do firmy, która umożliwia dowolny wybór modelu wykonywania obowiązków - wynika z badania Pracuj.pl.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Osobom, które w czasie pandemii COVID-19 przyzwyczaiły się do zalet pracy zdalnej, przeniesienie się do pracy biurowej może przychodzić z trudnością. Zdecydowana większość z nich chce nadal korzystać z elastycznych modeli wykonywania obowiązków.

86% respondentów pracujących w marcu 2022 r. zdalnie lub hybrydowo chciało być zatrudnionymi na tych zasadach w perspektywie co najmniej kolejnych 1-2 lat. W tej grupie 27,5% deklaruje, że najchętniej w ogóle nie pojawialiby się w biurze.


W marcu 2022 r., czyli w okresie, gdy wiele firm zaczynało w praktyce wdrażać programy powrotu do biur, utrzymywał się ustabilizowany udział osób pracujących w bardziej elastyczny sposób. 34% Polaków posiadających pracę deklarowało, że pracują zdalnie lub hybrydowo. Natomiast wyłącznie w siedzibie firmy wykonywało obowiązki 2/3 respondentów. To wyniki bardzo zbliżone do tych odnotowanych w październiku ubiegłego roku, czyli okresie większego nasilenia pandemii koronawirusa.

Co ciekawe, udział osób wykonujących obowiązki zdalnie lub hybrydowo maleje z wiekiem. W tej grupie znalazło się 37% przedstawicieli Generacji Z oraz 29% z najstarszej grupy wiekowej (45-65 lat). Podobną tendencję zaobserwować można było także w odniesieniu do wykształcenia. Im było wyższe, tym większy udział pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Wraz z uspokajającym się stanem pandemii dostrzegalny jest rosnący udział pracy biurowej w życiu pracowników funkcjonujących w modelu mieszanym. W ciągu pół roku udział osób, które poświęcają pracy zdalnej ponad połowę czasu, spadł o 10 pkt. proc. W marcu 2022 r. już blisko 6 na 10 zatrudnionych hybrydowo spędzało poza biurem maksymalnie połowę etatu.

Stabilne wydają się zwyczaje dotyczące dni wybieranych na wizyty w biurze. Zdecydowanie najchętniej do firmy przychodzi się w poniedziałki (46%), co stanowi wynik bardzo bliski do tego sprzed pół roku. Natomiast najrzadziej preferowane były piątki (9%) oraz weekendy (2%). Takie wybory pracowników mogą sugerować, że poniedziałki są wskazywane zarówno przez wielu pracowników, jak i firmy jako dni służące uporządkowaniu zadań, ich podziałowi i organizacji spotkań wymagających bezpośrednich kontaktów.

Jakie aspekty organizacji pracy związane z modelem zdalnym mogą stanowić atut w rekrutacji? W ramach badania respondentów (zarówno pracujących zdalnie, jak i w pełni stacjonarnie) zapytano, czy na ich skłonność do aplikowania wpłynęłoby kilka benefitów lub modeli działania firm.

Największy pozytywny wpływ na skłonność do starania się o zatrudnienie ma dofinansowanie pracy zdalnej np. poprzez pokrycie części rachunków czy dodatkowe wyposażenie stanowiska. Pomogłoby ono podjąć pozytywną decyzję 61% kandydatów. Na drugim miejscu znalazło się umożliwienie dowolnego wyboru modelu pracy (54%), a na trzecim otwartość na zatrudnianie osób spoza lokalizacji firmy (50%). Rzadziej jako dodatkowy atut postrzegane jest działanie firmy wyłącznie w modelu zdalnym (35%). Tylko 20% badanych jako atut postrzega brak możliwości pracy hybrydowej lub zdalnej.


Dostrzec można także, że pozytywny wpływ wspomnianych aspektów na efektywną rekrutację maleje wraz z wiekiem badanego. Osoby z grup wiekowych 18-24 i 25-34 wyraźnie częściej od tych z grup 35-44 i 45-65 zaaplikują chętniej do firm, które pracują wyłącznie zdalnie, dofinansowują pracę z domu, zatrudniają osoby z różnych lokalizacji i dają dowolność w wyborze modelu.

Do benefitów i możliwości związanych z pracą zdalną wyraźną wagę przykładają kobiety. We wszystkich zmierzonych w badaniu przypadkach widać przewagę pań nad panami pod kątem udziału osób, dla których elastyczne modele wykonywania obowiązków mają istotne znaczenie w rekrutacji. Panie częściej zwracają uwagę na dofinansowanie części kosztów pracy zdalnej przez pracodawcę, umożliwianie wyboru dowolnego modelu pracy czy otwartość firmy na osoby z innej lokalizacji.

Polacy mają za sobą już blisko 2,5 roku doświadczenia bezprecedensowego wzrostu znaczenia pracy zdalnej. Przez ten czas wiele osób zdążyło zebrać własne obserwacje dotyczące tego modelu. Co jest postrzegane jako jego największe atuty, a co jako wady?

Respondenci mający doświadczenia pracy zdalnej lub hybrydowej najczęściej wskazywali na dwie bardzo praktyczne kwestie – mniej czasu poświęcane na dojazdy do pracy (66%) oraz generowane oszczędności na wydatkach, np. na paliwo czy żywność (47%). Wśród zalet wysoko znalazły się także kwestie dotyczące organizacji i efektywności – bardziej elastyczne godziny wykonywania obowiązków (36%) oraz większa efektywność (24%). Na ostatnim miejscu w czołowej piątce znalazła się możliwość samodzielnej aranżacji i wyboru stanowiska pracy (23%).

Wśród wad dominują natomiast dwa czynniki związane z bardziej "miękkimi" aspektami zatrudnienia. 48% pracujących zdalnie jako wadę tego modelu wymieniło trudności z oddzieleniem pracy i życia osobistego, a 43% - zbyt rzadkie kontakty ze współpracownikami. Dopiero na trzecim miejscu znalazły się aspekty związane z dodatkowymi wydatkami. W czołowej piątce wad znalazła się także konieczność korzystania z prywatnej przestrzeni do celów zawodowych oraz mniejsza efektywność.

Badanie zostało przeprowadzone przez portal Pracuj.pl w marcu 2022 r., na reprezentatywnej grupie 1796 Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo.

Dołącz do dyskusji: Niełatwe powroty do biur. Polacy chcą pracować zdalnie lub hybrydowo

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Free in the Knowledge
wyskakiwac z opierdzianych dresów i do roboty! Niekończące sie czaty i wodeo rozmowy czegos co w biurze można załatwic w 5 minut.
Żadnej hybrydy tylko za pysk i do biurka
odpowiedź
User
AniaJava
W zespole 9 programistów po ogłoszeniu że wracamy na 50% aż 6 tego samego miesiąca rzuciło papierami. Oczywiście firma się ugięła i dała spokój. Nie wiem po co im to przychodzenie do biura. Chyba tylko żeby menago mógł pracownice molestować. Znacznie wydajniej i wygodniej pracuje się z domu.
odpowiedź
User
Katarzyna
Zaganianie do biura jest tylko po to żeby szefostwo miało okazję molestować pracownice. Obrzydliwe!
odpowiedź