SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy uczą się angielskiego dla siebie, głównie w domowym zaciszu

Co czwarty Polak uczy się języka angielskiego, a prawie co trzeci ma takie plany - wynika z badania Havas Media Group. Główną motywacją do nauki jest własny rozwój. Częściej wolimy szlifować język obcy w domu niż na kursach czy prywatnych lekcjach.

Article

Havas Media Group sprawdziło, jakie są motywacje i metody nauki języka angielskiego wśród dorosłych Polaków.

Ponad jedna czwarta dorosłych Polaków uczy się obecnie języka angielskiego, a prawie jedna trzecia zamierza lub chciałaby w przyszłości. 43,8 proc. nie uczy się angielskiego ani nie zamierza zaczynać.

Język obcy szlifujemy dla siebie

Główną motywacją (prawie 70 proc. wskazań) do nauki angielskiego jest chęć samorozwoju. Dalej znalazły się: chęć podniesienia kwalifikacji zawodowych, przełamanie barier językowych i pragnienie podróżowania zagranicę.

Ankietowani zapytani o to, na których kompetencjach im najbardziej zależy odpowiedzieli w zdecydowanej większości, że są to właśnie konwersacje (83,6 proc.). Potrzeba ta staje się coraz ważniejsza wśród starszej grupy respondentów – na rozwój kompetencji konwersacyjnych wskazało ponad 90 proc. osób powyżej 55. roku życia.

Aż dwie trzecie Polaków deklaruje samodzielną naukę angielskiego w domu, a co czwarty badany korzysta z platformy e-learningowej. Jedynie co piąta osoba ucząca się wskazuje szkołę jako główny sposób nauki, a co dziesiąta z prywatnym nauczycielem.

Jak wskazują autorzy badania z Havas Media Group, możliwym powodem rezygnacji Polaków z nauki w szkołach językowych są ceny kursów. Prawie połowa badanych wskazała bowiem koszt jako główny czynnik, na który zwracają uwagę decydując się na konkretną formę nauki (46,9 proc.).

Językowy e-learning wciąż mało popularny

Ci, którzy chcieliby uczyć się angielskiego, a narzekają na mało elastyczne szkoły językowe, mogą skorzystać z licznie powstających rozwiązań online. Polacy polubili platformy e-learningowe głównie za to, że sami mogą wybrać gdzie i kiedy mogą uczyć się angielskiego.

Prawie połowa osób korzystających z nich deklaruje, że pozwala im to zaoszczędzić czas. Część z ankietowanych przyznaje, że w ich okolicy nie ma dostępu do szkół językowych lub prywatnych lektorów – fakt ten jest dodatkową motywacją do wyboru rozwiązań internetowych.

Platformy online do nauki angielskiego, pomimo wciąż nie są rozwiązaniem masowym - czytamy w raporcie HMG. Brak zaufania czy przekonania do skuteczności takiego sposobu nie wydaje się być dużym problemem – na takie bariery wskazało odpowiednio 8,5 proc. i 15 proc. tych, którzy odrzucili tę formę nauki. Przyczyną może być natomiast brak świadomości i nieznajomość ich oferty. Aż dwie trzecie wszystkich badanych wskazuje, że nie zna żadnej platformy e-learningowej, dzięki której można uczyć się języka angielskiego.

Wraz z rosnącą digitalizacją społeczeństwa obserwujemy coraz większe zainteresowanie takimi rozwiązaniami, które pozwalają nam zaoszczędzić czas i są dla nas po prostu wygodniejsze. Trend ten jest zauważalny w wielu dziedzinach naszego życia – zamiast łapać taksówkę na ulicy wolimy wygodnie zamówić przejazd za pomocą kilku kliknięć na telefonie, zamiast przeglądać oferty różnych restauracji chętnie korzystamy z agregatów w postaci jednej aplikacji, a oglądając ulubiony serial nie mamy ochoty czekać na kolejny odcinek w telewizji, podczas gdy mamy dostępny cały sezon na platformie streamingowej. Ten sam trend, choć dopiero rosnący można zauważyć również w edukacji – rozwiązania, które pozwalają nam zaoszczędzić czas i odbyć lekcję kiedy tylko chcemy i bez wychodzenia z domu stają się coraz atrakcyjniejszą alternatywą – mówi Adam Biegalski, senior consultant w Havas Media Group.

Badanie Havas Media Group zostało przeprowadzone w listopadzie 2019 r. na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (po 18 roku życia).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy uczą się angielskiego dla siebie, głównie w domowym zaciszu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iglo
Powinni jeszcze zapytać w ankiecie o to jaki jest twój poziom j. ang wg ciebie po korzystaniu z danej formy nauki ;]
odpowiedź
User
Izka
Ja się nie zgadzam z tym, że wolimy się uczyć w domu. Niczego bym się nie nauczyła, ani angielskiego, ani japońskiego, gdybym nie poszła do prywatnej szkoły językowej. Wiadomo, że szlifuję wiedzę w domu, ale fakt, że ktoś kompetentny mi wszystko wyjaśni na zajęciach jest super. Mieszkańcom Trójmiasta mega polecam szkołę Toddler, atmosfera jest świetna, nauczyciele są po prostu super. Chodzę na zajęcia już ponad rok.
odpowiedź