SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały Canal+ i TeenNick w ofercie Polsat Box. Walka o klientów sieci kablowych

Od 9 grudnia platforma cyfrowa Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat) wprowadzi nową listę kanałów. Znajdzie się na niej 7 stacji tematycznych związanych z konkurencyjną platformą Canal+. Wszystkie doskonale znane także z sieci kablowych, których klienci w czasie wojny streamingowej są coraz bardziej istotni dla dotychczasowych platform satelitarnych.

Article

Polsat Box podkreśla, że nowy układ kanałów będzie obowiązywał na wszystkich dekoderach - do odbioru telewizji satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej. Stacje zostały pogrupowane tematycznie, a każda „setka” na liście została przypisana do innej kategorii, np. sportowej czy filmowej. Polsat Box informuje, że to czytelne i intuicyjne rozwiązanie, dzięki któremu korzystanie z urządzeń będzie wygodniejsze. Aktualizacja listy kanałów w dekoderach zostanie przeprowadzona automatycznie i nie będzie wymagała dodatkowych działań po stronie klientów.

Nowy układ kanałów przypomina listy dostępne w sieciach kablowych, m.in. UPC Polska. Pozycje 1-199 mają zajmować kanały ogólnotematyczne, pozycje 200-299 stacje z Grupy Polsat (m.in: Polsat, Polsat Sport, Polsat Cafe, Polsat Film, Polsat Seriale, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Jim Jam), pozycje 300-399 propozycje sportowe (m.in. Polsat Sport Premium, Eurosport 1 i 2, Eleven Sports, Canal+ Sport 3 i 4, Fightbox HD, Golf Channel Polska), pozycje 400-499 telewizje filmowe i filmowo-serialowe (np. HBO, Cinemax, AXN, BBC First, Fox Comedy, FilmBox Premium), pozycje 500-599 kanały dziecięce (Nickelodeon, Polsat Jim Jam, Cartoon Network, Da Vinci, Disney Channel), pozycje 600-699 stacje dokumentalne (m.in. Discovery, History, Animal Planet HD, BBC Earth, National Geographic), pozycje 700-799 kanały muzyczne i lifestylowe (m.in. Polsat Cafe, TLC, Food Network, Insight TV UHD, Eska TV, 4fun.tv), pozycje 800-899 kanały premium, 4K i pay-per-view (m.in. HBO, Eleven Sports 1 4K, Insight TV Ultra HD, Polsat Sport Premium, VOD). Pozycje 900-999 przypadną kanałom informacyjnym (m.in. Polsat News, Wydarzenia 24, TVN 24, CNN, BBC World News, EuroNews) oraz niekodowanym. Te ostatnie mogą odbierać tylko abonenci satelitarni.

Na nowej liście stacje związane z Canal+ i TeenNick

Plik z nowym układem kanałów można znaleźć już na stronie internetowej platformy cyfrowej Polsat Box. Na 605 pozycji programowej ma pojawić się Planete+. Ponadto operator dołączy AleKino+ (kanał 424), Novelas+ (439), MiniMini+ (507), TeleToon+ (508), Canal+ Kuchnia (706), Canal+ Domo (709). Do tej pory stacje te były dostępne tylko na platformie Canal+ (wcześniej nc+, Cyfra+) i w sieciach kablowych. Biura prasowe Polsat Box ani Canal+ na razie nie potwierdzają poszerzenia zasięgu kanałów tematycznych Canal+. - Wkrótce będziemy mogli przekazać więcej informacji, prośba o chwilę cierpliwości - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Z nowego układu kanałów wynika też, że TeenNick, należący do ViacomCBS. Pojawi się na 503 pozycji dekoderów.

Coraz ściślejsza współpraca Canal+ i Polsatu

Na początku działalności Cyfry+ kanały Polsat i Polsat 2 były dostępne w tej platformie. Na początku XXI wieku, kiedy ruszył Cyfrowy Polsat, zniknęły z oferty. Wróciły dopiero w 2010 roku. Poza Polsatem i Polsatem 2 w Cyfrze+ pojawiły się też Polsat News, Polsat Film, Polsat Play, Polsat Cafe i Polsat JimJam. Później dołączyły też m.in. Disco Polo Music, Polsat Romans (obecnie Polsat Seriale), Polsat Music i Polsat Games, który pojawił się w ofercie Canal+ niedawno. W 2018 roku nc+ porozumiała się z Polsatem w sprawie dystrybucji kanałów Polsat Sport Premium, emitujących rozgrywki Ligi Mistrzów. Rok później Cyfrowy Polsat zawarł analogiczne porozumienie dotyczące Canal+ Sport 3 i Canal+ Sport 4, emitujących mecze polskiej Ekstraklasy.

Canal+ nie zdradza czy kanały tematyczne, takie jak Planete+ były dostępne w jego ofercie na wyłączność, jeśli chodzi o przekaz satelitarny. Już kilkanaście lat temu Cyfrowy Polsat pytał abonentów o możliwość ich dołączenia w internetowej ankiecie. Do tego jednak nie doszło. Wówczas Polsat postawił na tworzenie własnych kanałów i zacieśnienie współpracy z innymi partnerami, takimi jak Viasat. Okres przed świętami Bożego Narodzenia to szczyt sprzedaży dla platform cyfrowych, sieci kablowych czy producentów telewizorów. Właśnie w tym czasie operatorzy płatnej telewizji dołączają najwięcej nowych kanałów.

Wojna streamingowa

Kiedyś Cyfrowy Polsat celował w klientów z mniej zasobnym portfelem. Długo zwlekał z wprowadzeniem dekodera i kanałów w jakości 4K. Zmieniło się to pod koniec lata br., kiedy zaoferował m.in. Eleven Sports 4K i wprowadził dekodery pozwalające na odbiór kanałów w najwyższej jakości. Decyzja Polsatu może mieć związek z rozwojem platform streamingowych. Z prognozy Rethink TV wynika, że w ciągu 4 lat co trzeci abonent obecnego tradycyjnego operatora telewizji rozwiąże umowę na rzecz streamingu. Polsat Box i Canal+ muszą więc szukać klientów, którzy zastąpią odchodzących we wszystkich grupach. Także tych zagospodarowanych dotychczas przez sieci kablowe. Polsat Box już od dawna oferuje swoje kanały technologią IPTV bez konieczności instalowania anteny satelitarnej. Dekoder Evobox IP wprowadzono do sprzedaży w czerwcu 2019 roku. Kanał Planete+ to nieodłączny element oferty niemal każdej sieci kablowej. Podobnie sytuacja wygląda z Canal+ Kuchnia czy Canal+ Domo.

Po wprowadzaniu nowości do Polsat Box zmniejszą się różnice w ofercie programowej obu platform cyfrowych. W największej, należącej do Polsatu, wciąż nie ma Canal+ Premium, Canal+ Film, Canal+ Family, Canal+ Dokument, Canal+ Sport, Canal+ Sport 2, Canal+ Ultra HD 4K., Mezzo.  W Canal+ nie można natomiast oglądać m.in. Polsatu Sport, Polsatu Sport Extra czy telewizji wPolsce.pl.W przyszłym roku na polski rynek wejdą platformy streamingowe: HBO Max, Disney+ i SkyShowtime. To może zmusić dawnych rywali do jeszcze większego zacieśnienia współpracy. Zwłaszcza, że projekt wspólnej platformy streamingowej TVN i Polsatu nie wypalił. TVN woli tworzyć własny serwis z Discovery i WernerMedia.

Rekordowy zysk Grupy Polsat Plus

W zeszłym kwartale Grupa Polsat Plus osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto, na koniec września miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach. Wyniki sprzedaży usług poszły w górę w związku z przejęciem Premium Mobile i Netii. Kwartalne przychody Grupy Polsat Plus od klientów detalicznych i biznesowych poszły w górę rok do roku z 1,62 do 1,71 mld zł. Firma w sprawozdaniu zaznaczyła, że wzrost nastąpił „dzięki skutecznej realizacji naszej strategii budowania wartości klienta, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej dynamice wzrostu ARPU kontraktowych klientów B2C i usług przedpłaconych”.

Zysk EBITDA Grupy Polsat Plus w wysokości 4,595 mld zł był o 1,1 proc. wyższy od średniej oczekiwań siedmiu analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Ich prognozy wahały się od 4,493 mld zł do 4,588 mld zł. Przychody firmy sięgnęły 3,032 mld zł i były o 0,3 proc. wyższe od konsensusu analityków. Natomiast zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej Cyfrowego Polsatu sięgnął 3,142,4 mld zł i był o 0,8 proc. wyższy od konsensusu PAP Biznes, który wynosił 3,078,1 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Kanały Canal+ i TeenNick w ofercie Polsat Box. Walka o klientów sieci kablowych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adibas
W dobie DVB-T/niedługo DVB-T2, internetu światłowodowego, kilkunastu serwisów VOD (w przyszłym roku startują kolejne) kablówki będą się raczej powoli zwijać niż rozwijać.
odpowiedź
User
Baster
szkoda ze Nsport + nie dodali do PB jako 8 z paczki C+
odpowiedź
User
AW
"Na początku działalności Cyfry+ kanały Polsat i Polsat 2 były dostępne w tej platformie. Na początku XXI wieku, kiedy ruszył Cyfrowy Polsat, zniknęły z oferty." Zniknęły z powodu sporu o prawa autorskie. Właściwe stylistycznie użycie nazwy "Cyfrowy Polsat" zadebiutowało dopiero wraz z debiutem pierwszej wersji logo z kulą ułożoną z kropek w 2003 roku. Wcześniej były używane nazwy "Polsat 2 Cyfrowy" i "Polsat Cyfrowy". Do 2008 roku tylko Polsat 2 z kanałów Polsatu był dostępny na dekoderach Cyfry+, bo był niekodowany na Hot Birdzie. Polsat go zakodował i Cyfra+ musiała go usunąć z listy kanałów. Dodam, że wtedy Polsat 2 był kanałem polonijnym. Dopiero w 2010, w momencie nadchodzącego włączenia stałych multipleksów DVB-T, Cyfrze+ udało się wynegocjować korzystne warunki współpracy z Polsatem. Kanały Polsatu (wówczas tylko w SD) w Cyfrze+ ponownie pojawiły się we wrześniu 2010. Niedługo później bardziej korzystne - bo z kanałami HD - warunki wynegocjowała też platforma "n", było to w maju 2011.

Włączając kanały tematyczne platformy Canal+ do oferty Polsatu Box, operator chce skuteczniej konkurować właśnie z kablówkami i usługą OTT Canal+. Być może i Canal+ zażądał umieszczenia tych kanałów w ofercie satelitarnej jako warunek umożliwiający realizację umowy z Netią (należącą do Cyfrowego Polsatu) na obecność kanałów Canal+ w ofercie telewizyjnej Netii. Nawet i hasło reklamowe Polsatu idealnie pasuje do tego: "wybierz swoje wszystko".
odpowiedź