SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat Film 2, Polsat X i Polsat Reality nadawane „do wybranych grup abonentów”

Choć pojemność transponderów jest ograniczona, a platformy satelitarne słono za nie płacą, Polsat Box od dwóch lat nadaje kanały Polsat Film 2, Polsat X i Polsat Reality. Nie wchodzą one w skład żadnego pakietu. Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu poinformował, że stacje są „nadawane do wybranych grup abonentów”.

Logo Polsat X nawiązuje do starego logotypu Telewizji PolsatArticle

Emisja testowa Polsat Film 2, Polsat X i Polsat Reality ruszyła w kwietniu 2021 roku. Wcześniej przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwrócił nadawcy uwagę, że choć kanały mają koncesje, to nie jest prowadzona ich emisja. W takich sytuacjach KRRiT może uchylić koncesje.

Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat, tłumaczył wówczas, że „kanały są dostępne w wąskiej dystrybucji”.

- To znaczy, że w relatywnie wąskiej dystrybucji, do ograniczonej bazy abonentów Cyfrowego Polsatu. Przyglądamy się tym kanałom, będziemy wyciągali wnioski o ewentualnym poszerzeniu dystrybucji, jeżeli będziemy z nich zadowoleni - wyjaśnił.

Choć minęły dwa lata, to nie podjęto decyzji o poszerzeniu dystrybucji tych stacji. W styczniu 2022 roku prawdopodobnie omyłkowo zostały one odkodowane. Nadawały wówczas powtórki, takie jak „Nasz nowy dom”, „Świat według Kiepskich” i programy kabaretowe.

Bez decyzji w sprawie „kanałów widmo”

Niedawno KRRiT przedłużyła o 10 lat koncesję dla stacji Polsat Film 2 (wygasała 24 kwietnia 2024 roku). Oznacza to, że Polsat nie zamierza na razie zakończyć emisji „kanałów widmo”. To o tyle zaskakujące, że platformy cyfrowe starają się racjonalnie zarządzać miejscem na transponderach. Za wynajęcie takiego pasma na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E trzeba płacić 3,7 mln euro rocznie. Na początku roku konkurencyjna platforma cyfrowa Canal+ zredukowała liczbę transponderów z ośmiu do sześciu.

Gdyby Polsat Box zrezygnował z emisji trzech stacji emitowanych w standardowej rozdzielczości, zyskałby miejsce na nowe, bardziej rokujące kanały albo mógłby poprawić jakość obrazu (bitrate) innych stacji nadawanych na tym transponderze (12,188 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4).

Z wykazu lyngsat.com wynika, że poza Polsat Film 2, Polsat X i Polsat Reality są tam nadawane: AXN, AXN White, AXN Black, CNN, Disco Polo Music, TV Okazje, Polsat Rodzina, Polsat Seriale, Disney Channel, Disney XD, Polsat JimJam, MTV 90s, Vivid Touch, Wydarzenia24, Polsat Viasat Explore, RMF FM, RMF Maxx, Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Trójka oraz Radio Złote Przeboje.

Na zmiany – przynajmniej w bliskiej perspektywie – raczej się nie zanosi. - Kanały są nadawane do wybranych grup naszych abonentów. Jak będziemy mieli coś więcej do powiedzenia w sprawie tych kanałów, to z Państwem się podzielimy, tak szybko, jak to możliwe – tłumaczył na konferencji prasowej Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu. Nie zdradził którzy abonenci, mogą oglądać wspomniane kanały.

„Zabezpieczenie” dla Polsat Box?

Według zapisów koncesyjnych Polsat Film 2 ma nadawać filmy i seriale, Polsat X to kanał o charakterze uniwersalnym z filmami fabularnymi (25 proc. czasu antenowego), audycjami rozrywkowymi (10 proc.), dokumentami (10 proc.). Większość ramówki mają stanowić powtórki. W ofercie Polsat Reality powinny być programy rozrywkowe, filmy dokumentalne i fabularne.
Firma nie informuje o przyczynach nadawania stacji, do których praktycznie nikt nie ma dostępu.

Niewykluczone, że jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie nadawcy. W Polsce nawet na koncesję kablową czy satelitarną trzeba czekać kilka miesięcy. Jeśli negocjacje Polsat Box w sprawie przedłużenia współpracy z którymś nadawców skończyłyby się niepowodzeniem, mógłby szybko udostępnić kanał o zbliżonej ofercie. Niemiecka platforma Sky Deutschland uruchomiła Sky Documentaries i Sky Nature. Później z jej pakietów usunięto National Geographic i National Geographic Wild.

Dołącz do dyskusji: Polsat Film 2, Polsat X i Polsat Reality nadawane „do wybranych grup abonentów”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baster
Te kanały ogląda władza polsatu żaden abonent tych kanałów nie ma.polsat tak samo robi z Eleven 4 kpina tej stacji
odpowiedź
User
Gie
Może księgowy doradził by nadawać takie kanały widmo.
odpowiedź
User
M
To jakiś księgowy przekręt… bo normalna sytuacja to to nie jest
odpowiedź