SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec problemów z odbiorem Polsat News w naziemnej telewizji cyfrowej

Po kilku dniach kłopotów technicznych kanał informacyjny Polsat News HD na czwartym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej jest już nadawany w poprawnej rozdzielczości obrazu. Dźwięk i obraz są prawidłowo zsynchronizowane.

fot. PolsatArticle

Polsat News na multipleksie czwartym pojawił się jesienią 2019 roku. Dopiero pod koniec czerwca br. zasięg MUX-4 został zwiększony z 35 proc. powierzchni kraju do blisko 60 proc. Jesienią będzie to ponad 70 proc. Po ostatnim rozszerzeniu zasięgu wielu odbiorców narzekało na to, że nie mogą odbierać stacji, bo jest nadawana w nietypowej rozdzielczości 1920x540.

Polsat News już w poprawnej rozdzielczości

Użyto też kodeka HEVC, którego część telewizorów lub dekoderów nie obsługuje. Ostatecznie zmieniono rozdzielczość obrazu na 1080p (1920x1080). Nie ma też kłopotów z synchronizacją obrazu i dźwięku, które jeszcze parę dni temu występowały.

Od września Wydarzenia 24 w naziemnej telewizji cyfrowej

Z nieoficjalnych informacji wynika, że emisja Polsat News w MUX-4 potrwa tylko do końca wakacji. Kanał jest bowiem oferowany odpłatnie sieciom kablowym i platformom cyfrowym. Polsat News we wrześniu w naziemnej telewizji cyfrowej ma zastąpić stacja Wydarzenia 24, która powstaje na bazie Superstacji.

Polsat HD, TV Regionalna i TV Republika HD testowane w DVB-T2

Kilka dni temu związana z Cyfrowym Polsatem spółka BCAST rozpoczęła testy w standardzie DVB-T2, który w II kwartale 2022 roku zastąpi w całej Polsce DVB-T. W Warszawie w ten sposób można oglądać Polsat HD i TV Republikę HD. We Wrocławiu do tych stacji dołączyła TV Regionalna. Nazwa kanału widoczna na dekoderach jest jednak wyświetlana błędnie jako „TVP Regionalna DVB-T2”. Zmian na testowych multipleksach może być więcej, bo we wniosku do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zgodę na emisję testową Polsat wymienił także kanały: TV Okazje, Polsat News HD, Polsat Sport HD, Polsat Sport Extra HD, Polsat Film HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, TV4 HD, TV6 HD i  Super Polsat HD.

Nie wiadomo kiedy Polsat zdecyduje się na emisję tych kanałów i czy nie będą one kodowane. Większość z nich jest oferowanych odpłatnie sieciom kablowym. Niedawno TVN wycofał z eksperymentalnej emisji w DVB-T2 kanał TVN Fabuła.

Polsat News w I półroczu br. miał 1,88 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Koniec problemów z odbiorem Polsat News w naziemnej telewizji cyfrowej

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Problem jeszcze chyba nie do końca rozwiązany bo kanał nadaje w 10 bitowym systemie kolorów z czym nie radzą sobie niektóre odbiorniki
odpowiedź
User
fikus
Problem jeszcze chyba nie do końca rozwiązany bo kanał nadaje w 10 bitowym systemie kolorów z czym nie radzą sobie niektóre odbiorniki
Dokładnie tak. Telewizory z panelami 8 bitowymi (8 bits) nie odbierają kanału Polsat News HD HEVC (brak obrazu i dźwięku). Mimo, że są to telewizory z wbudowanym tunerem DVB-T2 H.265/HEVC.
odpowiedź
User
gość
mux4 to jest największa kpina - zwykłe blokowanie częstotliwości i rozwoju naziemnej telewizji przez Polsat - tracimy możliwość odbierania 8 programów innych nadawców, którzy być może mają coś innego do zaoferowania.
odpowiedź