SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”

W grudniu ub.r. łączne rozpowszechnianie płatne razem 24 dzienników regionalnych i lokalnych, z których 20 wydaje Polska Press, wynosiło 184,8 tys. egz., o 18,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Liderem jest „Gazeta Pomorska” przez „Dziennikiem Zachodnim” i „Głosem Wielkopolskim”, a największe spadki zanotowały „Polska Metropolia Warszawska” oraz „Gazeta Olsztyńska / Dziennik Elbląski”.

Article

Według danych ZKDP opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w grudniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne „Gazety Pomorskiej” wynosiło 20 900 egz. Rok do roku zmalało o 3 868 egz., czyli 15,6 proc.

Wynik „Dziennika Zachodniego” poszedł w dół o 3 189 egz. (16,2 proc.) do 16 517 egz., a „Głosu Wielkopolskiego” - o 2 556 (14,7 proc.) do 14 856 egz.

Polska Press wydaje 20 dzienników

Wszystkie te tytuły, tak samo jak 17 innych z zestawienia, należą do Polska Press Grupy. Na początku grudnia ub.r. kupno tego wydawnictwa od niemieckiej Verlagsgruppe Passau ogłosił państwowy koncern PKN Orlen, w zeszłym tygodniu bezwarunkową zgodę na transakcję wyraził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Innych właścicieli mają „Kurier Szczeciński” (Kurier Szczeciński), „Gazeta Olsztyńska / Dziennik Elbląski” (Grupa WM), „Super Nowości” (Gravamen Media) i „Dziennik Wschodni” (Corner Media). Spółka wydająca ten ostatni tytuł wskutek sporu większościowego i mniejszościowych udziałowców została niedawno postawiona w stan likwidacji.

Łączne rozpowszechnianie płatne razem 24 dzienników z zestawienia w grudniu ub.r. wynosiło 184 812 egz. W porównaniu z grudniem 2019 roku zmalało o 42 243 egz. (18,6 proc.).

„Polska Metropolia Warszawska” najbardziej w dół, „Gazeta Codzienna Nowiny” najmniej

Procentowo największy spadek średniego rozpowszechniania płatnego razem zanotowała „Polska Metropolia Warszawska” - o 31 proc. (811 egz.) do 1 808 egz.

Wynik „Gazety Olsztyńskiej / Dziennika Elbląskiego” poszedł w dół o 27,2 proc. (1 804 egz.) do 4 815 egz., „Kuriera Szczecińskiego” - o 25,7 proc. (1 692 egz.) do 4 900 egz., a „Gazety Współczesnej” - o 24,5 proc. (873 egz.) do 2 681 egz.

Żaden z tytułów nie zanotował spadku mniejszego niż kilkanaście proc. Najmniej straciły „Gazeta Codzienna Nowiny” (o 12,9 proc. do 7 950 egz.), „Super Nowości” (o 13,2 proc. do 3 999 egz.) oraz dzienniki z czołowej trójki zestawienia.

Dołącz do dyskusji: Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edytorowiec
Widzę, że Gazeta Olsztyńska/Dziennik Elbląski znów idzie na rekord 😂 Cóż tam idzie nie tak?! Niedługo, żeby być kupionymi, będą musieli jeszcze dopłacić 😁
odpowiedź
User
Józek
Zadaniem numer jeden dla nowego wydawcy/wydawców będzie powstrzymanie spadku sprzedaży. Bo o wzroście, to raczej nie ma co już marzyć.
odpowiedź
User
zbyszu
Co się dzieje w GO/DzE? Coraz mniej wiadomości lokalnych a coraz więcej artykułów " jak żyć", obyczaje Polaków czy inne ska psychologiczne...
odpowiedź