SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piątka nowych naczelnych w Polska Press. Kolejne nominacje wkrótce

W efekcie otwartych rekrutacji Polska Press (należąca do Orlenu) powołała redaktorów naczelnych w swoich ośmiu serwisach i tytułach prasowych. Szefem wydawniczym serwisów tematycznych firmy został Rafał Kerger.

W ostatnich miesiącach Polska Press zwolniono niemal wszystkich redaktorów naczelnych dzienników regionalnych firmy. Swoje stanowiska zachowało trzech spośród kilkunastu – to szefowie „Nowej Trybuny Opolskiej”, „Echa Dnia” i „Polski Metropolii Warszawskiej”. Polska Press Grupa w związku z tym rozpoczęła otwarte rekrutacje na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki.

W pierwszym etapie rozpoczęto poszukiwanie szefów 12 tytułów prasowych i ich serwisów internetowych. To „Gazeta Wrocławska”, „Gazeta Lubuska”, „Dziennik Bałtycki”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Głos Koszaliński”, „Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski”, „Nowości Dziennik Toruński”, „Głos Wielkopolski” oraz „Nowiny”.

Firma podała nam w drugiej połowie kwietnia br., że w ramach rekrutacji na te stanowiska wpłynęło do grupy 130 zgłoszeń. W tych rekrutacjach już w poniedziałek rozpoczęto rozmowy z kandydatami.

Z kolei w drugim etapie poszukiwani są redaktorzy naczelni ośmiu tytułów prasowych i ich portali, takich jak „Gazeta Współczesna”, „Kurier Poranny”, „Kurier Lubelski” „Dziennik Polski”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Łódzki”, „Express Ilustrowany” i „Dziennik Zachodni”. Jak podaliśmy na początku maja, łącznie przesłano 210 aplikacji.

Rekrutacja w Polska Press po dymisjach

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

CZYTAJ TEŻ: Polska Press na sprzedaż? Jasna deklaracja szefa Orlenu o wydawaniu prasy

Jeszcze w lutym z firmy odeszli Janusz Życzkowski, naczelny „Gazety Wrocławskiej” i „Gazety Lubuskiej”, Przemysław Szymańczyk, naczelny „Głosu – Dziennika Pomorza” i „Dziennika Bałtyckiego” oraz szef „Kuriera Lubelskiego” Wojciech Pokora.

Później zdymisjonowany został Jędrzej Lipski, kierujący „Dziennikiem Zachodnim”. Z wydawcą pożegnali się także redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”. Z „Głosu Wielkopolskiego” odwołano Annę Raczyńską, zwolniono także naczelnego rzeszowskich „Nowin” Arkadiusza Rogowskiego. Odwołany został także Adam Jakuć, szef dzienników „Gazeta Współczesna” oraz „Kurier Poranny”.

Z Polska Press pożegnał się także Maciej Kwaśniewski, redaktor naczelny „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego”. Obowiązki szefa obu tytułów przejmuje Piotr Rąpalski. Następnie firma rozstała się z Piotrem Samsikiem, który kierował redakcjami „Dziennika Łódzkiego” i „Expressu Ilustrowanego”. P.o. redaktorem naczelnym tytułów został jego dotychczasowy zastępca Mirosław Malinowski.

Alicja Polewska-Matusewicz na czele trzech dzienników Polska Press

W poniedziałek stanowisko redaktora naczelnego „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” oraz „Nowości - Dziennika Toruńskiego” objęła Alicja Polewska-Matusewicz, poprzednio pełniąca obowiązki naczelnego tych tytułów. Polewska-Matusewicz w Polska Press pracuje od początku swojej kariery. W 1991 roku została młodszym reporterem w „Gazecie Pomorskiej”. Następnie była reporterką, kierowniczką działu reporterskiego, wydawcą, a w latach 2008-2024 zastępcą redaktora naczelnego.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku „politologia i dziennikarstwo” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także liczne kursy i szkolenia menadżerskie i psychologiczne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Również od poniedziałku nowym redaktorem naczelnym „Głosu Wielkopolskiego” jest Leszek Waligóra, ostatnio pełniący obowiązki naczelnego. Waligóra od ponad 25 lat związany jest Polska Press Grupą. Zaczynał jako dziennikarz, a następnie był szefem działu reporterów, sekretarzem redakcji, szefem działu gospodarczego, a także zastępcą redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego”.

Wcześniej pracował w dzienniku „Parkiet”. Jest absolwentem studiów ekonomicznych, a także studiów podyplomowych na kierunku „coaching menadżerski” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończył również szkolenia z zakresu zarządzania zespołem, dziennikarstwa multimedialnego oraz przywództwa.

17 czerwca stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Nowiny” obejmie Stanisław Sowa, który od 2006 do 2021 roku był już redaktorem naczelnym tego tytułu. Wcześniej, w latach 1992-1999, był sekretarzem redakcji.

Stanisław Sowa od początku swojej kariery zawodowej związany z mediami. Studiował administrację na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył także wiele kursów związanych z zarządzaniem, marketingiem i psychologią.

Naczelna „Gazety Wrocławskiej” i „Gazety Lubuskiej przeszła z Radia Wrocław

24 czerwca pracę na stanowisku redaktor naczelnej „Gazety Wrocławskiej” i „Gazety Lubuskiej” rozpocznie Maja Majewska. Nowa redaktor naczelna ma wieloletnie doświadczenie w dziennikarstwie lokalnym i regionalnym. Przez ostatnie lata związana była z Polskim Radiem Wrocław, gdzie od 2011 roku była wiceszefem newsroomu, a przez ostatnie cztery lata pracowała w archiwum. W przeszłości związana była już z Polska Press - w latach 2005-2006 jako szefowa działu miejskiego w „Naszym Mieście Wrocław”. Doświadczenie na stanowiskach kierowniczych zdobywała również w redakcjach dzienników „Fakt” i „Echo Miasta”.

CZYTAJ TEŻ: Nowy szef Polska Press: firma nastawiona na cele biznesowe, a nie polityczne

Od początku czerwca 2024 r. nowym redaktorem naczelnym ogólnopolskiego magazynu „Strefa Biznesu” i portalu StrefaBiznesu.pl oraz dyrektorem wydawniczym serwisów tematycznych Polska Press jest Rafał Kerger. Będzie on nadzorował serwisy zajmujące się tematyką: biznes, energetyka, rolnictwo, ekologia, nieruchomości, budownictwo i edukacja.

Kerger przez wiele lat był redaktorem naczelnym należących do Grupy PTWP serwisów Portal Samorządowy, PulsHR.pl oraz WNP.PL. Przez lata brał czynny udział w przygotowaniu m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wkrótce kolejni nowi naczelni w Polska Press

Polska Press zaznaczyła w komunikacie, że rekrutacje na pozostałe stanowiska redaktorów naczelnych w wydawnictwie „są na końcowym etapie i wkrótce zostaną ogłoszone kolejne nominacje”.

- Zatrudniamy redaktorów naczelnych, którzy mają ogromne doświadczenie zawodowe i którzy bardzo dobrze znają rynki, na których będą pracować. Jestem przekonany, że ich umiejętności i zaangażowanie przyczynią się do dynamicznego rozwoju naszych serwisów i tytułów, a także wzmocnią naszą pozycję. Ich wizja rozwoju, pokrywa się z wizją firmy, a także oczekiwaniami czytelników oraz branży. Wprowadzane zmiany pozwolą nam także odbudować relacje biznesowe - mówi w komunikacie Zenon Nowak, prezes Polska Press.

Dołącz do dyskusji: Piątka nowych naczelnych w Polska Press. Kolejne nominacje wkrótce

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kora
Ciekawe, że nadal jawnych PiS-owców biorą na pokład, jak ten dyrektor wydawniczy.
odpowiedź
User
OR
Jawnych pisowców... Komentarz wart nagrody jawnych bondarowców i nieprzytomnego Romana.
odpowiedź
User
państwo teoretyczne
PAP już pewnie w gotowości 🤣🤣
odpowiedź