SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski rynek RTV, AGD i sprzętu elektronicznego wart 22,8 mld zł

Rok 2014 przyniósł korektę na polskim rynku RTV, AGD i sprzętu elektronicznego, związaną z efektem wysokiej bazy z lat poprzednich, m.in. w związku z większym popytem na telewizory spowodowanym przez wyłączenie sygnału analogowego. Co więcej, brak widocznych pozytywnych impulsów spowoduje, że rok bieżący zakończy się jedynie niskim wzrostem wartości tego rynku - wynika z raportu PMR.

fot. Shutterstock.comArticle

Rynek RTV, AGD i sprzętu elektronicznego charakteryzuje się bardzo dużym stopniem konsolidacji na tle innych dużych segmentów rynku detalicznego. Pięciu największych graczy generuje sprzedaż na poziomie prawie 70 proc. wartości całego rynku. Postępująca konsolidacja spowodowała także problemy średnich graczy, czego skutkiem jest upadłość sieci Avans, Mix Electronics, czy znaczne zmiany w sieci Partner RTV AGD.

Produkty RTV, AGD i sprzętu elektronicznego są bardzo podatne na różne mody czy sytuacje nadzwyczajne (np. największe wydarzenia sportowe, zmiana sygnału telewizyjnego) i to one w dużej mierze wpływają na dynamikę tego rynku. Po ostatnich dobrych latach (szczególnie 2012 i 2013) dla sprzedaży telewizorów, obecnie nastąpiła korekta tego segmentu produktów. Z drugiej strony zwiększona liczba remontów czy zakupów nowych mieszkań wpływa na wzrost tego rynku. Dodatkowo wciąż dużą popularnością cieszą się smartfony, jednak i tu widać powolne nasycanie się rynku.

Według szacunków PMR, polski rynek detaliczny RTV, AGD i sprzętu elektronicznego był w zeszłym roku wart 22,8 mld zł.

Sprzyjający wpływ na ten rynek mają także przyzwyczajenia konsumenckie. Polacy lubią nowinki technologiczne, a jedną z podstawowych form wypoczynku jest oglądanie telewizji. Statystyki wskazują, że przeciętny konsument jako potencjalny zakup częściej wymienia produkty AGD, RTV i sprzęt elektroniczny niż na przykład meble.

Brak widocznych znaczących trendów co do mody na nowe lub tradycyjne produkty wpływa na prognozę wartości tego rynku na najbliższe lata. Według PMR, omawiany rynek będzie się cechował stabilnym, ale niskim wzrostem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek RTV, AGD i sprzętu elektronicznego wart 22,8 mld zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joanna
Rynek AGD w ostatnim czasie bardzo się rozwinął, co nie zmienia faktu, że sprzety jak wadliwe były tak są. Nie ważne jakiego producenta wybierzemy zawsze kończy się naprawa pogwarancyjną. Mam to szczęście, że znalazłam dobry serwis, który zajmuje się takimi naprawami. Technikan.pl od pierwszej naprawy ani razu mnie nie zawiódł, ani moich znajomych ;)
odpowiedź