SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio wydaje album tożsamościowy – „Żeby Polska była Polską”

W piątek 10 grudnia, na rynku ukaże się dwupłytowe wydawnictwo płytowe pt. „Żeby Polska była Polską”. Zawiera pieśni i słuchowiska patriotyczne, a także materiały związane z ks. Jerzym Popiełuszką.  - W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, musiało pojawić się takie wydawnictwo - komentuje prezes publicznego nadawcy, Agnieszka Kamińska.

Article

To kolejne już historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. W marcu 2020 roku z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem radio wydało dwa albumy: „Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo” oraz „Smoleńsk - ostatnia misja.

Na najnowszą publikację składają się dwie płyty oraz ponad 120-stronicowa książeczka, zawierająca zilustrowaną część ikonograficzną oraz opatrzona komentarzami historyków i ekspertów. - W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego musiało pojawić się wydawnictwo, które uczci pamięć tych, którzy walczyli o Polskę, a nawet dla niej zginęli. Album wpisuje się w kontekst patriotycznej działalności Polskiego Radia, które nie tylko kultywuje pamięć o wydarzeniach i osobach z przeszłości Ojczyzny, ale również uczy współczesnej historii - podkreśla Agnieszka Kamińska, prezes publicznego nadawcy.

Wydawnictwo autorstwa Archiwum PR

Album przygotowali redaktorzy Archiwum Polskiego Radia, pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Berus-Tomaszewskiej.  - Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce jest okazją do refleksji nad trudną drogą naszego narodu ku wolności i niepodległości. Stan wojenny przyniósł rodakom wiele cierpienia, jednocześnie zaprzepaszczając nadzieje na rychłe nadejście demokratycznych zmian związanych z powstaniem w 1980 r. NSZZ „Solidarność” - mówi dyrektor Berus-Tomaszewska.

Pierwszą z płyt otwiera utwór Włodzimierza Korcza z tekstem Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską”, którego tytuł posłużył za nazwę wydawnictwa. Na krążku znajduje się też m.in. słuchowisko pt.: „Raport o stanie wojennym” – nagranie Teatru Polskiego Radia z 2012 roku o walce z terrorem władzy komunistycznej. Powraca tu wątek ludzkiego sumienia przeciwstawionego jawnego i bezwzględnemu żywiołowi okrucieństwa fundowanego Polakom przez komunistyczne władze.

 

Kazanie i proces ks. Popiełuszki

Druga z płyt poświęcona jest przede wszystkim działalności religijno-społecznej oraz męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tutaj trafiło m.in. nagranie mniej znanego, jednego z ostatnich kazań wygłoszonych przez kapelana „Solidarności” w październiku 1984 roku.

Na płycie znalazła się również relacja z toruńskiego procesu oprawców ks. Jerzego, w tym mowa późniejszego premiera RP, mecenasa Jana Olszewskiego – oskarżyciela posiłkowego i pełnomocnika rodziny duchownego. Krążek ten zamyka przemówienie prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego z uroczystości przekazania odznaczenia matce błogosławionego.

W części ikonograficznej publikacji znalazło się odwołanie do bogatych zbiorów archiwalnych Polskiego Radia związanych z 13 grudnia 1981 r. Prezentowane w tej części albumu zdjęcia są relacją ze strajków – m.in. w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Lubinie – a także stanowią zapis codzienności rodaków w stanie wojennym. Premiera handlowa albumu „Żeby Polska była Polską” w piątek, 10 grudnia. Wydawcą jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio wydaje album tożsamościowy – „Żeby Polska była Polską”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jabb
Sorki, za późno. Album tożsamościowy kupiłem jakiś czas temu - 33 lata - i był to Kult z płytą "Spokojnie" ¯\_(ツ)_/¯
odpowiedź
User
agencja
Wydawanie płyt to oczko w głowie Czabańskiego i Kamińskiej. Bardzo chcą konkurować z zagranicznymi koncernami.
odpowiedź
User
Ciekawe...
Ile w tym jest patriotyzmu, a ile potrzeby podreperowania, za pośrednictwem tantiemów, finansowego dołka kolegi Janka PIE..ka za użycie tytułu i umieszczenia na płycie utworu. Zaiste utworu zacnego, ale troszkę już sytuacją zniesmaczonego...
odpowiedź