SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio w likwidacji. Sąd wykreślił byłą prezes

Postawienie Polskiego Radia w stan likwidacji zostało zatwierdzone przez sąd rejestrowy. Formalnie szefową nadawcy nie jest już Agnieszka Kamińska, funkcję likwidatora pełni Paweł Majcher.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego postawienie Polskiego Radia w stan likwidacji. Likwidatorem spółki jest Paweł Majcher.

Równocześnie z KRS jako prezes Polskiego Radia została wykreślona Agnieszka Kamińska.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W drugiej połowie stycznia Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w osobnych decyzjach odmówił wpisania do KRS tego, że Telewizja Polska i Polskie Radio pod koniec grudnia zostały postawione w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Referendarz rozpatrujący wniosek w sprawie TVP przywołał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku stanowiący, że wyłączenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z procesu powoływania władz TVP, Polskiego Radia i regionalnych stacji publicznych jest niezgodne z konstytucją.

Według referendarza w tym świetle ustawę zasadniczą narusza także postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji wyłącznie przez ministra kultury jako przedstawiciela Skarbu Państwa. W uzasadnieniu zauważył też, że w ustawie o radiofonii i telewizji nie zapisano możliwości faktycznego zlikwidowania spółek zarządzających publicznymi nadawcami.

19 grudnia na mocy decyzji ministra kultury powołano nowy skład rady nadzorczej Polskiego Radia. Prezesem spółki został wtedy Paweł Majcher, a do członkiem zarządu Juliusz Kaszyński, który niedłufo potem przeszedł na stanowisko doradcy prezesa.

Zdymisjonowana wówczas prezes Agnieszka Kamińska informowała, że złożyła do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o „oddalenie wadliwych wniosków dotyczących zmian w statutowych organach Spółki PR S.A.” oraz o „udzielenie zabezpieczenia roszczeń przed wszczęciem postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwał MKiDN z 19.12.23”.

CZYTAJ TEŻ: Telewizja Polska w likwidacji. Sąd zdecydował

Nowe władze Polskiego Radia zmieniły dyrektorów wszystkich najważniejszych rozgłośni i struktur organizacyjnch. Z nadawcą pożegnała się też duża część dziennikarzy tworzących audycje publicystyczne. 

Agnieszka Kamińska prezesem Polskiego Radia przez 4 lata

Agnieszka Kamińska była prezeską Polskiego Radia od stycznia 2020 roku. Została powołana przez Radę Mediów Narodowych i zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego. 

Z kolei pod koniec grudnia 2019 roku Kamińska została powołana przez RMN na stanowisko wiceprezesa Polskiego Radia. Wniosek w tej sprawie złożył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, który zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący „rozpatrzenia propozycji zmian w zarządzie Polskiego Radia w związku z wnioskiem prezesa PR o poszerzenie jego składu”. Agnieszka Kamińska została szefową Jedynki Polskiego Radia w lutym 2019 roku. Od marca 2018 roku do stycznia 2019 była wiceszefową Polskiego Radia 24. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne. W swojej karierze była związana m.in. z „Uważam Rze Historia”, „Rzeczpospolitą”, TVP3 Białystok i Polskim Radiem Białystok.

W 2022 roku Polskie Radio zanotowało najwyższą stratę netto od wielu lat - 55,1 mln zł. Nadawca spodziewał się jeszcze gorszego wyniku - w połowie ub.r. prognozował 63,6 mln zł. Strata pogłębiła się ponad dwukrotnie, z 19,74 mln zł w 2021 r. To zdecydowanie najgorsze wyniki nadawcy od dużych zmian w mediach publicznych po przejęciu władzy w 2015 r. przez Zjednoczoną Prawicę.

Na koniec 2022 roku nadawca zatrudniał 1 289 pracowników etatowych, o 31 mniej niż przed rokiem. Średnia pensja brutto wzrosła o 5,7 proc. do 9,4 tys. zł, menedżerowie wyższego szczebla zarabiali prawie dwa razy więcej.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio w likwidacji. Sąd wykreślił byłą prezes

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
234er
cyrk z pozorną likwidacją patoilikwidatorka pełowskiego
odpowiedź
User
nareszcie
I posprzątane po PiSie :D
odpowiedź
User
parząca kawę II p
Ale, co niby posprzątane?
odpowiedź