SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne poszerzenie zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia

Multipleks Polskiego Radia rozpoczął nadawanie w kolejnych lokalizacjach. Stacji nadawanych w DAB+ mogą teraz słuchać mieszkańcy Zamościa, Giżycka, Konina, Białogardu, Piły i okolic tych miast. 

Tuner DAB+ z logiem Polskiego RadiaTuner DAB+ z logiem Polskiego Radia

Proces poszerzenia zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia zaczął się na początku października. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne, a w niektórych lokalizacjach, także ich kanały tematyczne.

W niemal całej Polsce za nadawanie i poszerzenie zasięgu odpowiada Emitel. Zawarte umowy opiewają na 59,5 mln zł brutto i obowiązują od 1 października 2023 roku do 31 sierpnia 2027 roku. W Bydgoszczy i części województwa kujawsko-pomorskiego wybrano ofertę PSN Infrastruktura (1,25 mln zł).

Kolejne lokalizacje w 2024 roku

Polskie Radio kilka tygodni temu informowało Wirtualnemedia.pl, że od 1 października uruchomiono już nowe stacje w lokalizacjach:  Człuchów, Lębork/Skórowo Nowe,  Zakopane / Gubałówka, Rabka / Luboń Wielki, Ciechanów / ul. Monte Cassino, Ostrołęka / ul. Kopernika, Jelenia Góra / Śnieżne Kotły,  Kłodzko / Czarna Góra, Wałbrzych / Chełmiec, Trzebnica / g. Farna, Strzeżów / Miechów,. Nadawca publiczny informował, że niebawem nastąpi uruchomienie emisji z kolejnych lokalizacji: Brzeg, Słupsk / Bierkowo, Katowice / Kosztowy.

W ostatnich dniach rozpoczęto emisję z obiektów: Zamość / Tarnawatka, Piła / Rusinowo, Konin / Żółwieniec, Giżycko / Miłki i Białogard / Sławoborze. Niektóre z tych lokalizacji były przewidziane do poszerzenia zasięgu w 2024 roku. Moc nadajników może być więc mniejsza od docelowej. W przyszłym roku ma dojść do rozszerzenia zasięgu o Elbląg, Giżycko, Konin, Łomżę, Ryki, Dębicę, Nowy Tomyśl, Tarnobrzeg, Kamieńsk, Rybnik, Jarocin, Dębicę, Ogrodzieniec i okolicę. Multipleks ma pojawić się także w rejonie Bieszczad, Pomorza Środkowego, w zachodniej części województwa łódzkiego i wschodniej wielkopolskiego.

Do końca września emisja multipleksu Polskiego Radia była realizowana z wykorzystaniem 41 stacji. Zapewniało to zasięg ludnościowy na poziomie około 67 proc. oraz powierzchniowy - ok. 45 proc. Uwzględniając proces rozbudowy, liczba stacji nadawczych zostanie zwiększona dwukrotnie. Ma to wpłynąć znacząco na poprawę zasięgu, który wyniesie - dla zasięgu mobilnego zewnętrznego ok. 86 proc. (zasięg ludnościowy) oraz ok. 72 proc. (zasięg powierzchniowy). Nadawca publiczny nadmieniał trzy tygodnie temu, że w praktyce możemy się spodziewać, że wartości te mogą być jeszcze większe - do ok. 93 proc. (zasięg ludnościowy) i ok. 90 proc. (zasięg powierzchniowy).

Opóźnione poszerzenie zasięgu

Ogłoszony jesienią 2021 roku przetarg na rozszerzenie zasięgu nadajników w cyfrowym standardzie DAB+ został na początku 2022 roku unieważniony przez Polskie Radio z powodu zbyt wysokich kwot, jakie zaproponowali oferenci. W 13 zadaniach oferty złożył Emitel, w jednej – w regionie łódzkim - także PSN Infrastruktura. Emitel wyliczył koszt emisji na 40 mln zł. PSN Infrastruktura na prawie 2,8 mln zł za realizację tylko jednego zadania. Nadawca za najdroższe zadanie gotów był zapłacić mniej niż 1,6 mln zł.  Polskie Radio i rozgłośnie regionalne łącznie nie chciały wydać więcej niż 12 mln zł.

Konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący ogólnopolskiego multipleksu DAB+ został zawieszony na wniosek strony rynkowej. Zostanie wznowiony, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmie się wyłonieniem operatora tego multipleksu. Nadawcy komercyjni krytykują DAB+ jako technologię przestarzałą i nieopłacalną.

Jakie stacje w DAB+?

W zeszłym roku ruszyły też multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Do dyspozycji słuchaczy z Warszawy są trzy multipleksy z 27 stacjami. Poza MUX-em Polskiego Radia, można korzystać z multipleksu lokalnego DABCOM na kanale 10B (Radio Kolor, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Muzo.fm, Radio Bezpieczna Podróż) i multipleksu eksperymentalnego BCAST na kanale 11B (Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Niepokalanów, Radio Maryja, Radio Konin FM i Radio Jasna Góra).

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że tylko 44 tys. Polaków codziennie słucha radia w systemie DAB+. Z badania Radio Track wynika, że w 2022 roku dzienna liczba słuchaczy radiowej Jedynki wyniosła w przypadku FM 1,37 mln, drogą internetową 50 tys., przez dekoder telewizji cyfrowej 25 tys., a metodą DAB+ 11 tys. W przypadku Trójki to odpowiednio: 684 tys., 46 tys., 8 tys. i 6 tys., Polskiego Radia 24 104 tys., 45 tys., 3 tys. i 4 tys.

Dołącz do dyskusji: Kolejne poszerzenie zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szczęśliwy
Będzie można wreszcie posłuchać bez pisowskich funkcjonariuszy
odpowiedź
User
.
ten artykuł powinien ukazać się kilka lat temu a nie teraz
odpowiedź
User
Jam
26go uruchomili nadajnik w Kisielicach koło Iławy (mux Olsztyn) 12kw i polaryzacja pozioma. W Gdańsku przy Sopocie stacjonarnie odbiór jest oki. Na dolnym tarasie punktowo odbiera w aucie ale za to obwodnica Trójmiasta w kierunku południa już odbiór jest w aucie. Teraz czekać aż uruchomią Elbląg/Jagodnik i powinno być trochę lepiej
odpowiedź