SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Andrzej Rogoyski odwołany, Agnieszka Kamińska prezesem Polskiego Radia

Rada Mediów Narodowych głosami polityków PiS odwołała Andrzeja Rogoyskiego ze stanowiska prezesa Polskiego Radia. Spółką będzie teraz zarządzać Agnieszka Kamińska, od miesiąca jej wiceprezes.

Andrzej Rogoyski Article

Uchwałę o odwołaniu Andrzeja Rogoyskiego z funkcji prezesa Polskiego Radia poparło troje członków Rady Mediów Narodowych wskazanych przez PiS: przewodniczący Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka. Przeciw był Grzegorz Podżorny (jest w RMN z rekomendacji Kukiz ‘15), a Juliusz Braun (członek RMN z rekomendacji PO) był nieobecny na posiedzeniu.

Jednocześnie zdecydowano, że zarząd Polskiego Radia w najbliższym czasie będzie jednoosobowy.

Andrzej Rogoyski obowiązki prezesa Polskiego Radia przejął w sierpniu 2018 roku. Został oddelegowany na to stanowisko z rady nadzorczej w miejsce zawieszonego Jacka Sobali. Na stałe Rada Mediów Narodowych powołała Rogoyskiego na prezesa publicznego nadawcy w listopadzie 2018 roku.

W lutym 2017 roku do zarządu Polskiego Radia powołano Mariusza Staniszewskiego, został wybrany w konkursie przeprowadzonym przez Radę Mediów Narodowych. Odwołano go w marcu ub.r., według nieoficjalnych informacji z powodu rozbieżności zdań z Andrzejem Rogoyskim. We wrześniu Staniszewski został prezesem państwowej firmy Techfilm.

Kamińska w zarządzie Polskiego Radia od miesiąca

Agnieszka Kamińska na stanowisko wiceprezesa Polskiego Radia została powołana przez RMN pod koniec grudnia ub.r. Wniosek w tej sprawie złożył prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, który zwrócił się z prośbą do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący „rozpatrzenia propozycji zmian w zarządzie Polskiego Radia w związku z wnioskiem prezesa PR o poszerzenie jego składu”.

W piśmie, do którego treści dotarliśmy, Rogoyski pisał: "Pani Agnieszka Kamińska dała się poznać w krótkim czasie jako bardzo dobry i sprawny dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, tak od strony programowej, jak i redakcyjno-zarządczej. Uzupełnienie zarządu o panią Agnieszkę Kamińską pozwoli mi na jeszcze sprawniejsze zarządzanie Polskim Radiem, zwłaszcza w części programowej".

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wyliczył, że Agnieszka Kamińska jako wiceprezes będzie nadzorowała wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia, Informacyjną Agencją Radiową, portal internetowy nadawcy, biuro programowe, pion promocji oraz archiwum.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Agnieszka Kamińska została szefową Jedynki Polskiego Radia w lutym 2019 roku. Od marca 2018 roku do stycznia 2019 była wiceszefową Polskiego Radia 24. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne. W swojej karierze była związana m.in. z „Uważam Rze Historia”, „Rzeczpospolitą”, TVP3 Białystok i Polskim Radiem Białystok.

Większość głosów w Radzie Mediów Narodowych ma troje polityków PiS: przewodniczącym jest były poseł tej partii Krzysztof Czabański, a członkami posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk. Ponadto w RMN są Juliusz Braun (wskazany przez PO) oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukuz '15).

Poprzednio członkiem zarządu Polskiego Radia był Mariusz Staniszewski, został wybrany w lutym 2017 roku w konkursie przeprowadzonym przez Radę Mediów Narodowych. Odwołano go w marcu br., według nieoficjalnych informacji z powodu rozbieżności zdań z Andrzejem Rogoyskim. We wrześniu Staniszewski został prezesem państwowej firmy Techfilm.

Zmiany w kierownictwie Jedynki, Trójki i Agencji Promocji

Dwa tygodnie temu zarząd Polskiego Radia odwołał kierownictwo Agencji Promocji PR: jej szefową Jolantę Fudalę (była nią od kwietnia 2017 roku) oraz wicedyrektor Mirosławę Mieszkowską.

W listopadzie ub.r. Wiktor Świetlik zrezygnował z funkcji dyrektora Trójki. Pełniącym obowiązki został Tomasz Kowalczewski, a trzy tygodnie później - na stałe szefem rozgłośni. W styczniu br. z funkcji wicedyrektora Trójki został odwołany Mariusz Cieślik.

Natomiast obowiązki dyrektora Jedynki po Agnieszce Kamińskiej przejął Marcin Kusy, poprzednio wicedyrektor stacji.

W 2018 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

Według badania Radio Track w czwartym kwartale ub.r. Jedynka i Trójka miały po 5,3 proc. udziału w rynku słuchalności (wobec odpowiednio 5,9 i 5,6 proc. rok wcześniej), Polskie Radio 24 - 0,6 proc. (tyle samo co rok wcześniej), a Dwójka - 0,4 proc. (po spadku o 0,2 pkt proc. w skali roku).

Przez cztery lata troje prezesów Polskiego Radia

Agnieszka Kamińska będzie czwartym prezesem Polskiego Radia od początku stycznia 2016 roku, kiedy po wejściu tzw. małej nowelizacji ustawy medialnej nowe władze firm mediów publicznych powołał minister skarbu państwa.

Prezesem Polskiego Radia została wtedy Barbara Stanisławczyk. Utworzona w połowie 2016 roku Rada Mediów Narodowych zorganizowała konkurs na to stanowisko, w którym na początku 2017 roku wybrano Stanisławczyk do dalszego pełnienia stanowiska. Ta jednak zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu zrezygnowała, a na prezesa powołano Jacka Sobalę.

Sobala został zawieszony w sierpniu 2018 roku, a trzy miesiące później prezesem Polskiego Radia został Andrzej Rogoyski.

W styczniu 2016 roku do zarządu Polskiego Radia powołano też Jerzego Kłosińskiego i Marcina Palade. Palade został odwołany w lutym 2016 roku, a Kłosiński odszedł z zarządu w lutym 2017 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Andrzej Rogoyski odwołany, Agnieszka Kamińska prezesem Polskiego Radia

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babaryba
makabra co patozmiana wyprawia, z drugiej strony z góry wiadomo, że ci ludzie nic pozytywnego ani kreatywnego soba nie reprezentują
52 8
odpowiedź
User
PATOINTELIGENCJA
mój zimo coś wygrał, mój zimo coś przegrał
26 5
odpowiedź
User
BARNABA
Chyba Juliusz Braun a nie Grzegorz... chyba, że PO oszalała.
9 2
odpowiedź
User
ziom
faktycznie patoradio:)))


mój zimo coś wygrał, mój zimo coś przegrał
12 5
odpowiedź
User
Walter
Pisowskie jaja
38 9
odpowiedź