SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio przyznało „Melchiory 2015”, Janina Jankowska i Krystyna Melion z nagrodami specjalnymi

Polskie Radio rozstrzygnęło jedenastą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”. Statuetki wręczono w kategoriach Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku. Przyznano również dwie nagrody specjalne.

Foto: polskie radioArticle

Radiowym Reportażystą Roku została Anna Dudzińska z Radia Katowice, która statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną otrzymała „za perfekcyjne warsztatowo reportaże, które poruszają wyobraźnię, myśli i uczucia”.

Dwie równorzędne nagrody w kategorii Inspiracja Roku jury przyznało Marcinowi Kołodziejczykowi z tygodnika „Polityka” („za wrażliwość społeczną, za bezbłędny słuch na świat i za mistrzostwo formy”) oraz Violetcie Rotter-Kozerze z TVP Katowice („za szlachetnie zrealizowany portret Michała Spisaka - kompozytora w Polsce zapomnianego”).

W kategorii Premiera Roku nagrody otrzymali twórcy dwóch reportaży: autorka „Światło na stepie” Katarzyna Michalak z Radia Lublin („za wstrząsającą opowieść o zesłaniu na Wschód, która jednak pozostawia słuchacza z nadzieją”) oraz Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Magdalena Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia - „za utrwalanie pamięci o bohaterze dwóch narodów, człowieku, który łączył mądrość i odwagę” w reportażu „Ten Karski”. Zwycięzcy otrzymali statuetki Srebrnego Melchiora oraz nagrody pieniężne.

Nagrodami Specjalnymi Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia uhonorowano Janinę Jankowską („za wciąż nienasyconą ciekawość świata i pasję tworzenia przekazywaną kolejnym pokoleniom reportażystów”) oraz Krystynę Melion, „która swoją twórczością jak magnes z ogromną siłą przyciągała do Radia różne pokolenia młodych adeptów sztuki reportażu”.

„Melchiory 2015” zostały przyznane przez jury, w skład którego weszli: przewodnicząca Irena Piłatowska-Mądry, Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz i Maciej Drygas.

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio przyznało „Melchiory 2015”, Janina Jankowska i Krystyna Melion z nagrodami specjalnymi

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zyg zyg
Duszenie sie we wlasnuym sosie
odpowiedź
User
nicky
Żart? Pani, któar skompromitowała się przyznaniem nagrody propagandzie o Rokossowskim nadal juroruje i przewodniczy? Czyli jednak Prezes Siezieniewski wspiera? WBREW protestowi całej rady programowej? WStYD!
odpowiedź
User
konrad
Co się dziwisz? jury to samo o 15-tu lat. średnia wieku 65 Plus. laureatki-te same od lat-pupilki i wychowanki jurorek. Pani Melion na emeryturze od 20-tu lat, a tu jurorka. Czas na zmiany, równiez w radiowym reportazu.
odpowiedź