SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio S.A. na Midem 2004

Polską kulturę na MIDEM reprezentować będą Wojciech Kilar i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Anna Maria Jopek i Radosław Szaybo

38. Międzynarodowe Targi Muzyczne MIDEM odbędą się w Cannes w dniach 25 –29 stycznia 2004 r. Po raz pierwszy w historii tych największych targów muzycznych na świecie Polska będzie miała swoje narodowe stoisko, a jeden dzień będzie poświęcony prezentacji kultury polskiej. Organizują je wspólnie Telewizja Polska i Polskie Radio S.A.

Polską kulturę na MIDEM reprezentować będą Wojciech Kilar i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Anna Maria Jopek i Radosław Szaybo.

27 stycznia wieczorem odbędzie się koncert galowy, na którym zostanie wykonana m.in. „September Symphony” Wojciecha Kilara. Kompozycja ta zabrzmiała po raz pierwszy w Polsce 2 września 2003 roku, podczas koncertu inaugurującego Festiwal Muzyczny Unii Europejskiej w Filharmonii Narodowej w Warszawie (w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita). Koncert ten był transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia w ramach Letniego Festiwalu Euroradia. Znalazł się na antenach ośmiu radiofonii europejskich i na antenie radia publicznego w Waszyngtonie.

W Cannes "September Symphony" zostanie wykonana przez Polską Orkiestrę Radiową pod batutą Amerykanina Johna Axelroda. W programie koncertu są także największe "hity" Kilara - "Orawa", "Krzesany" i suita z filmu "Drakula" Coppoli. Wykonania tych utworów poprowadzi Wojciech Rajski.

„Polskie Radio jedzie po raz pierwszy w historii na MIDEM z własną ofertą fonograficzną, która jest podsumowaniem działalności wydawniczej ostatnich lat. Jest to oferta, która odwołuje się do największych i najbardziej oryginalnych osiągnięć rodzimych w zakresie fonografii. Debiutujemy na MIDEM pod hasłem oryginalność i rodzimość” - mówi Jan Popis z Radiowej Agencji Fonograficznej.

Na stoisku polskim w Cannes płyty będą prezentowane w kilku działach tematycznych. W zakresie muzyki klasycznej są to: seria poświęcona polskim kompozytorom (K. Szymanowski, I. Paderewski, K. Penderecki, W. Lutosławski i in.), seria „Dyrygenci polscy” (S. Skrowaczewski, J. Krenz, A. Wit, G. Fitlberg, J. Maksymiuk, S. Wisłocki i in.), seria „Wielcy polscy artyści” (A. Hiolski, R. Karczykowski, K. A. Kulka i in.), „Wybitne młode talenty” - skrzypek – Kuba Jakowicz.

Płytą szczególnie eksponowaną będzie nagranie światowej premiery koncertu fortepianowego K. Pendereckiego. Płyta została nagrana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą kompozytora z pianistą światowej sławy Barry Douglasem.

Zaprezentowany zostanie również 5-płytowy album pt. „Władysław Szpilman”.

Z serii „Muzyka źródeł” zostanie pokazana kolekcja 21 płyt autentycznego folkloru muzycznego z poszczególnych regionów Polski (np. Mazowsze, Podhale itp.).

Polski jazz będzie reprezentował 6-płytowy album „Jazz w Polsce 1950-2000” oraz płyty Włodzimierza Nahornego grającego w wersji jazzowej polskich klasyków: K. Szymanowskiego, M. Karłowicza i F. Chopina.

Na stoisku Polskiego Radia zostanie pokazanych 12 płyt Czesława Niemena.

W kategorii „kabaret” zaprezentujemy nasze „kultowe” pozycje: Kabaret Starszych Panów (9 płyt), Jonasz Kofta (5 CD), Piwnica pod Baranami (kolekcja 10 CD), Hybrydy (4 CD), album W. Młynarskiego (5 płyt).

W sekcji zatytułowanej „Przeboje dawniej i dziś” znajdują się piosenki Mariana Hemara, 40 przebojów Trójki i Perfect symfonicznie, zaś w dziale „poezja i muzyka” album Wandy Warskiej z poezją S. Wyspiańskiego do muzyki W. Kilara, Z. Koniecznego, K. Pendereckiego, Z. Preisnera, A. Kurylewicza i H. M. Góreckiego.

W dziale „edukacja” znajduje się kurs języka angielskiego dla najmłodszych pt. „Angielski w domu” (wydawnictwo 5-płytowe z książeczkami).

Codziennie od poniedziałku do czwartku na antenie Programu 1 Polskiego Radia we wszystkich pasmach - począwszy od porannych „Sygnałów dnia”, a skończywszy na „Wieczorze z Jedynką” słuchacze będą informowani nie tylko o polskiej obecności na targach. Nadawane będą także relacje dotyczące wszystkich ważnych wydarzeń artystycznych i towarzyskich dziejących się w Cannes.

Nie zabraknie informacji z pierwszej ręki o obecnych gwiazdach, modach i trendach w muzyce, nowościach technicznych, jak też informacji o najchętniej kupowanych na świecie płytach.

„Spróbujemy m.in. odpowiedzieć na pytanie, na czym polega fenomen popularności współczesnej muzyki francuskiej i jej obecności na wszystkich listach przebojów na całym świecie” – mówi Paweł Sztompke – szef Redakcji Muzycznej Programu 1 Polskiego Radia S.A.

Korespondencje dla Programu 1 będą przygotowywali Maria Szabłowska i Paweł Sztompke.

Relacje z MIDEM znajdą się również na antenie Polskiego Radia BIS.

Będzie można je usłyszeć w porannym magazynie „Wstawaj szkoda dania”, w popołudniowym „Klubie Cogito” oraz w audycjach wieczornych. O wszystkim co dzieje się na targach oraz o towarzyszących im imprezach będzie mówił Piotr Kordaszewski.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio S.A. na Midem 2004

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl