SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie seriale obyczajowe początku XXI wieku. Część druga – lata 00.

Tym razem przyglądamy się rodzimym serialom pierwszej dekady XXI wieku. Nowe wątki, nowy typ bohaterów. Czyli obyczajowość pełną gębą. Zapraszamy na przegląd.

„Adam i Ewa”, fot. PolsatArticle

1. „Adam i Ewa” – Polsat (2000-2002)

Pierwsza polska telenowela, inspirowana produkcjami latynoamerykańskimi, opowiadająca losy dwójki ludzi pochodzących z zupełnie różnych światach. Adam (Waldemar Goszcz) i Ewa (Katarzyna Chrzanowska) na skutek przypadku poznają się i mimo licznych przeciwności losu próbują stworzyć związek.

Historia jest o tyle nietypowa, że wbrew regułom telenoweli, to kobieta jest starsza od mężczyzny i pochodzi z lepiej sytuowanej rodziny. Ich życie pełne jest problemów, które bohaterom rzuca pod nogi były mąż Ewy oraz jej macocha Renata.

„Adam i Ewa” to serial narracyjnie mocno zakorzeniony w rozwiązaniach typowych dla telenoweli. Czarne charaktery knuły intrygi rozdzielające parę kochanków, ciągle coś stawało na ich drodze do szczęścia, a mimo to, ich uczucie zwyciężało każdą przeszkodę.

Serial zasłynął czołówką z piosenką Budki Suflera, pt. „Adam i Ewa”. Powstało 187 odcinków serialu.

2. „Plebania” – TVP1 (2000-2012)

Telenowela, która – w przeciwieństwie do „Adama i Ewy” – skupiała się na życiu lokalnej społeczności, zyskała dużą przychylność widowni dojrzałej wiekowo i podobnie jak bohaterowie, mieszkającej na prowincji. W gruncie rzeczy „Plebania” bardziej przypomina sagę rodzinną, mimo że opowiadała losy mieszkańców Tulczyna. Parafianie Tulczyna stanowią przykład takiej społeczności jak w „Klanie” Lubiczowie i Chojniccy.

Serial opowiada o życiu codziennym parafii w Tulczynie, a także problemach mieszkańców. Gdyby nie typowo telenowelowy czarny charakter, jakim był Janusz Tracz (Dariusz Kowalski), to moglibyśmy mówić o serialu obyczajowym. Tracz prowadzi z proboszczem wojnę o „rząd dusz” niczym ciemna siła usiłująca zwalczyć dobro i światło niesione przez lokalny kościół.

Życie mieszkańców skupia się wokół kalendarza liturgicznego, a ksiądz Antoni Wójtowicz (Włodzimierz Matuszak) jest dla nich mentorem i drogowskazem w życiowych rozterkach.
Powstało aż 1829 odcinków serialu. W czołówce wykorzystano piosenkę „Pośrodku świata” Tadeusza Woźniaka.

W serialu występowali m.in. Katarzyna Łaniewska, Bogdan Brzyski, Agnieszka Włodarczyk, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Kamińska.

3. „Magda M.” – TVN (2005-2007)

Serial kultowy dla pokolenia młodych kobiet zainspirowanych postacią głównej bohaterki. Możemy uznać, że to pierwszy polski serial dziewczyński, tak silnie oddziałujący na swoje widzki, jak wcześniej „Ally McBeal”, czy „Seks w wielkim mieście”.

Magda Miłowicz (w tej roli Joanna Brodzik) to warszawska prawniczka, której towarzyszyliśmy zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Główną osią fabularną serialu był jej związek z Piotrem Korzeckim (Paweł Małaszyński), a przede wszystkim perypetie stojące na drodze do szczęścia bohaterów.

Serial pokazywał bohaterkę jako osobę zaangażowaną w życie społeczne, profesjonalistkę, dziewczynę dbającą o swoich przyjaciół i poszukującą spełnienia zawodowego oraz emocjonalnego. Przyjacielem Magdy był Sebastian Lewicki (Bartłomiej Świderski), czyli pierwszy jawnie homoseksualny bohater w polskim serialu telewizyjnym.

„Magda M.” przełamywała tabu w wielu kwestiach podobnie jak wcześniej amerykański „Seks w wielkim mieście” mówiący o kobiecej niezależności i swobodzie obyczajowej oraz wprowadzający reprezentację mniejszości seksualnych.

Powstało 55 odcinków oraz książka „Świat Magdy M.” autorstwa Anity Nawrockiej i Pawła Trześniowskiego.

4. „Egzamin z życia” – TVP2 (2005-2008)

TVP2 chciała opowiadać o młodych ludziach ich własnym językiem. Efektem tego eksperymentu był serial „Egzamin z życia”, który doczekał się aż 112 odcinków, mimo że – w przeciwieństwie do „Magdy M.” – nie stał się głosem żadnego pokolenia i dzisiaj mało kto pamięta, że kiedykolwiek powstał.

Opowiadał losy licealistów z podwarszawskiej miejscowości, a z czasem także ich perypetie już po przeprowadzce do Warszawy. „Egzamin z życia” starał się pokazać młodych ludzi u progu dorosłości.

W serialu wystąpili m.in. Mateusz Damięcki, Dominika Łakomska, Sambor Czarnota, Patricia Kazadi, Lesław Żurek, Anna Seniuk, Jan Nowicki. Piosenkę tytułową „Parę chwil” wykonał zespół IRA.

5. „Teraz albo nigdy!” – TVN (2008-2009)

TVN chciał eksplorować temat życia zawodowego trzydziestolatków w wielkim mieście i w taki sposób powstał serial „Teraz albo nigdy!”. Akcja dwóch pierwszych odcinków toczy się na Maderze, co ma pokazać, że mamy do czynienia z zamożnymi ludźmi sukcesu. Powstały 44 odcinki oraz fikcyjna książka jednej z bohaterek, czyli Barbary Jasnyk, pt. „Kaktus w sercu”.

W serialu wystąpili m.in. Agata Buzek, Marta Żmuda Trzebiatowska, Mateusz Damięcki, Bartłomiej Kasprzykowski, Rafał Królikowski, Jan Wieczorkowski, Małgorzata Kożuchowska.

6. „Londyńczycy” („Londoners”) – TVP1 (2008-2009)

Na fali emigracji związanej z przystąpieniem w 2004 roku Polski do Unii Europejskiej, TVP zrealizowała serial pokazujący pierwsze pokolenie Polaków szukających szczęścia na Wyspach Brytyjskich. Serial idealnie trafił w moment i spotkał się z dużym entuzjazmem widowni, zwłaszcza mającej doświadczenie emigracji zarobkowej.

Powstały dwa sezony – w pierwszym trzynaście, a w drugim szesnaście odcinków. Zdjęcia kręcono w Londynie, a także w Polsce. Aktorzy posługują się językiem polskim i angielskim.

W serialu wystąpili m.in. Natalia Rybicka, Lesław Żurek, Robert Więckiewicz, Gabriela Muskała, Marcin Bosak, Rafał Maćkowiak.

 

Dołącz do dyskusji: Polskie seriale obyczajowe początku XXI wieku. Część druga – lata 00.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
q
Chętnie obejrzałbym niektóre z tych seriali (pod warunkiem, że zostaną one cyfrowo zremasterowane/zrekonstruowane i dostosowane do obecnych standardów emisyjnych).
odpowiedź
User
Krystek ale nie z Zatoki Sztuki
Londyńczycy był bardzo dobrze zrealizowany, jednak jak pamiętam ówczesne recenzję to TVP zaspało temat. Fala emigracji nie była w czasach gdy serial był realizowany, a wcześniej.
odpowiedź
User
Wojtek
Jak się napiję Perły to dla beki czasami puszczę sobie fragment Plebanii i Adama I ewy, niestety te seriale to kpina.
odpowiedź