SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad 30 wydawców lokalnych publikuje artykuły „Tygodnika Zamojskiego” zablokowane przez sąd

W czwartek w serwisach 32 wydawców lokalnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych ukażą się artykuły z „Tygodnika Zamojskiego” o miejskiej spółce w Zamościu, których usunięcie nakazał „TZ” sąd. - Takie sądowe zabezpieczenia to śmierć mediów. A bez mediów nie ma demokracji - komentują wydawcy.

Od sierpnia ub.r. do lutego „Tygodnik Zamojski” opisał w serii tekstów opisał nieprawidłowości przy przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu i zastrzeżenia dotyczące samej tej spółki.

Firma we wrześniu skierowała w tej sprawie pozew, a w ramach zabezpieczenia powództwa wniosła o usunięcie dotyczących niej tekstów z serwisu internetowego „Tygodnika Zamojskiego” i zakaz publikacji kolejnych. Komentując to, redakcja 20 listopada na pierwszej stronie zamieściła ramkę z czerwonym stemplem „Cenzura” i informacją o sądowym zakazie.

Spółka w pozwie domaga się publikacji przeprosin i ubolewania oraz wpłaty 28 tys. zł na cel społeczny.

Wydawcy publikują zablokowane teksty

W ramach solidarności z „Tygodnikiem Zamojskim” i protestu przeciw decyzji sądu ponad 30 wydawców serwisów lokalnych zdecydowało się zamieścić pięć artykułów z „TZ”, których dotyczy zakaz. Wszystkie ukażą się w czwartek o godz. 8.

- Media lokalne to najważniejszy bezpiecznik Polski samorządowej. Opisują, relacjonują, ale przede wszystkim pełnią funkcje kontrolne wobec władzy i patrzą jej na ręce.W listopadzie w Zamościu doszło do wstrząsającej sytuacji: Sąd Okręgowy uznał, że ważniejsze jest dobre samopoczucie osób publicznych i miejskiej spółki, niż prawo mieszkańców do informacji - skomentowali wydawcy decyzję sądu.

- Nakazał usunięcie dotychczas opublikowanych tekstów ze strony internetowej. To nic innego jak zakazana w konstytucji cenzura prewencyjna. Jeśli będziemy się godzić na taka metodę, jeśli nie zaprotestujemy, obudzimy się w rzeczywistości, w której takie zakazy są normą - ocenili.

- Nie wchodząc w meritum sporu między spółką a gazetą, protestujemy przeciw ograniczaniu prawa mieszkańców do informacji PRZED rozstrzygnięciem sądowym.
Takie sądowe zabezpieczenia to śmierć mediów. A bez mediów nie ma demokracji - podkreślili uczestnicy akcji.

W inicjatywie biorą udział następujący wydawcy i redaktorzy naczelni:
Patryk Ślęzak: Gazeta Lokalna Kutna i Regionu, kutno.net.pl, portalplock.pl terazgostynin.pl mojaleczyca.pl;
Janusz Ansion: Kurier Słupecki, slupca.pl;
Daniel Długosz: Nowa Gazeta Trzebnicka, nowagazeta.pl;
Wojciech Waligórski: Nowy Łowiczanin, lowiczanin.info;
Jacek S. Wasilewski: Kurier Podlaski-Głos Siemiatycz, kurierpodlaski.pl;
Jarosław Babicki: Tygodnik Starachowicki, starachowicki.eu
Janusz Urbaniak: Rzecz Krotoszyńska, rzeczkrotoszynska.pl;
Mariusz Leszczyński: Aktualności Lokalne, zlotowskie.pl;
Dominik Księski: Pałuki, Pałuki i Ziemia Mogileńska, palukitv.pl, palukimogilno.pl;
Bogdan Rojkowicz: Korso, korso.pl;
Robert Majchrzak: Tygodnik Kętrzyński, tygodnikketrzynski.pl;
Grzegorz Łabaj: Nowa Gazeta Lokalna, lokalna24.pl;
Wojciech Naja: Reporter Gazeta, reportergazeta.pl;
Marta Ringart: Kurier Gmin, kuriergmin.pl;
Maciej J. Kowalski: Nowy Wyszkowiak, nowywyszkowiak.pl
Kamil Miller: Gazeta Gryfińska, egryfino.pl;
Franciszek Matysik, Co  tydzień Jaworzno, jaw.pl;
Ryszard Pajura, Obserwator Lokalny, debica24.eu;
Alicja Molenda: Przełom, przelom.pl;
Mateusz Orzechowski: Wspólnota, 24wspolnota.pl;
Paweł Okulowski: Nowiny Raciborskie, Nowiny Wodzisławskie, nowiny.pl;
Maciej Grzmiel: Czas Chojnic, Tygodnik Tucholski, czas.tygodnik.pl, tygodnik.pl;
Jakub Dźwilewski: Dobra Gazeta, dobragazeta.com.pl, kedzierzynkozle.tv;
Michał Gawryołek: Twój Głos Ryki, Twój Głos Garwolin, twojglos.pl, twojglos-garwolin.pl;
Piotr Piotrowicz: Gazeta Jarocińska, Życie Pleszewa, Gazeta Krotoszyńska, Życie Gostynia, Życie Rawicza, jarocinska.pl, zpleszewa.pl, krotoszynska.pl, gostynska.pl, rawicz24.pl;
Radosław Bartkowiak: Gazeta Słupecka, gazetaslupecka.pl;
Jerzy Jurecki: Tygodnik Podhalański, 24tp.pl;
Paweł Kozera: Mazowieckie To i Owo, Tygodnik Nowodworski, Tygodnik Pułtuski, toiowo.eu, pultuszczak.pl, nowodworski.info, jarmark24.pl;
Andrzej Andrysiak: Gazeta Radomszczańska, radomszczanska.pl,
Michał Szrajber: Strzelec Opolski, strzelecopolski.pl
Andrzej Bałamucki: Kulisy Powiatu Kluczbork-Olesno, kulisypowiatu
Waldemar Śliwczyński: Wiadomości Wrzesińskie, wrzesnia.info.pl
Rafał Kurek, ddbelchatow.pl

Izba Wydawców Prasy, CMWP i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych krytykują zakaz

W miniony poniedziałek poparcie dla „Tygodnika Zamojskiego” w tej sprawie wyrazili członkowie Izby Wydawców Prasy. Wydali oświadczenie, w którym piszą, że decyzję sądu przyjęli z niedowierzaniem.

- Stanowczo wyrażamy sprzeciw wobec decyzji Sądu Okręgowego nie tylko zakazującej na okres 11 miesięcy dalszych publikacji na temat ww. spółki komunalnej, która powinna być poddana szczególnej kontroli społecznej, ale także nakazującej usunięcie ze strony internetowej tygodnikzamojski.pl wielu publikacji. Zakaz publikowania na przyszłość to forma cenzury prewencyjnej, która w państwie prawa nie powinna mieć miejsca - stwierdzają członkowie zarządu IWP. Podkreślają też, że mamy do czynienia w tym konkretnym przypadku z ograniczaniem wolności wypowiedzi, zagwarantowanej konstytucyjnie. - Wyrażamy sprzeciw wobec ewidentnego ograniczenia wolności słowa i prawa społeczeństwa do informacji oraz apelujemy o cofnięcie przez sąd zakazu publikacji – kończą swój protest członkowie Izby.

Przeciwko wyrokowi zaprotestowali też członkowie Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP. - Jest to złamanie fundamentalnej dla demokratycznego państwa zasady wolności słowa. Opisana praktyka sądowa budzi zdecydowany sprzeciw, nie sposób bowiem przyjąć, by wskazane wyżej orzeczenie miało się przyczynić do wzmocnienia demokracji czy respektowania zasady wolności słowa - czytamy w proteście. CMWP objęło swoim monitoringiem dalsze postępowanie sądowe w tej sprawie.

Protest przeciwko decyzji sądu wyraziła też rada wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. - Uważamy, że w państwie prawa nikt, także sąd, nie może zakazać prasie publikacji na temat funkcjonowania podmiotu publicznego. Kuriozalne jest, że zakaz dotyczy działalności spółki komunalnej, która powinna być poddana szczególnej kontroli społecznej, także ze strony dziennikarzy prasy lokalnej. Postanowienie Sądu Okręgowego w Zamościu godzi w zasadę wolności mediów, wpisaną do Konstytucji. Godzi w zasady samorządności i podstawy demokracji, nie tylko lokalnej. Godzi wreszcie w prawo obywateli do informacji - napisali członkowie SGL.

Z danych ZKDP wynika, że „Tygodnik Zamojski” jest liderem sprzedaży w segmencie tygodników lokalnych i regionalnych ze sprzedażą na poziomie 17 tys. egz.

Dołącz do dyskusji: Ponad 30 wydawców lokalnych publikuje artykuły „Tygodnika Zamojskiego” zablokowane przez sąd

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bash
Znakomita wiadomość. Solidarność powinna być polskim wyróżnikiem. Świetnie, że dziennikarze się wspierają
0 0
odpowiedź
User
anna
"W drugiej połowie br. „Tygodnik Zamojski” opisał w serii tekstów opisał nieprawidłowości przy przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu i zastrzeżenia dotyczące samej tej spółki." .... monopolistyczne spółki miejskie to niestety rak w wielu polskich miastach. To "przechowalnie" dla partyjnych "fachowców", którzy robią z nich folwarki i szafują milionami PLN pochodzącymi z wpłat podatników.
0 0
odpowiedź
User
Brawo
Brawo wydawcy. Świetny ruch.
0 0
odpowiedź